Czy droższe ubrania są trwalsze? Naukowcy to sprawdzili

Okazuje się, że niekoniecznie.
.get_the_title().

Zwykliśmy sądzić, że droższe ubrania posłużą nam dłużej – z pewnością są staranniej wykonane, a materiał jest lepszej jakości. Tymczasem niekoniecznie tak jest, co udowodniły badania Leeds School of Design. Projekt, przeprowadzony z pomocą organizacji charytatywnej zajmującej się ochroną środowiska Hubbub i marki Primark, jest jednym z największych badań tego typu.

Badacze przyjrzeli się w warunkach laboratoryjnych 65 ubraniom znanych marek w różnych przedziałach cenowych – jeansów, bluz i t-shirtów w cenach od 5 do nawet 150 funtów.

Sprawdzali ich trwałość, zdefiniowaną jako to, jak długo dany element garderoby pozostaje funkcjonalny i nadaje się do noszenia bez nadmiernej konserwacji czy napraw, gdy jest normalnie użytkowany i prany. Testowane ubrania były wielokrotnie prane, a podczas testów technicznych sprawdzano wytrzymałość szwów, a także odporność na ścieranie, kurczenie się, mechacenie czy tracenie koloru.

fot. Md Salman/Unsplash

Obiektywne zmierzenie trwałości ubrań jest złożone i trudne, ponieważ na trwałość wpływa rodzaj materiałów i tkanin, z których wykonane są ubrania, sposób ich prania oraz sposób, w jaki je pielęgnujemy. Jednak to niezależne badanie pokazało, w jaki sposób możemy mierzyć trwałość, aby zidentyfikować najbardziej i najmniej trwałą odzież – mówi dr Mark Sumner ze School of Design.

Z badania wynika, że na podstawie ceny nie da się określić, czy ubranie będzie trwałe.

T-shirty za 10 funtów osiągały lepsze wyniki niż te za 40 funtów, bluzy za 11-20 funtów były bardziej trwałe niż te za 50-100 funtów. Męski t-shirt kosztujący poniżej 5 funtów był drugim pod względem trwałości z całej testowanej siedemnastki, a lepszy był tylko ten 10-krotnie droższy. Damskie jeansy za 15 funtów były nieco mniej trwałe od modelu za 150 funtów. Poważne różnice w trwałości odnotowano jedynie w przypadku bluz z kapturem – te droższe były wyraźnie lepsze. Warto jednak mieć na uwadze, że partnerem badań był Primark. – Trwałość musi stać się centralnym elementem debaty na temat zrównoważonego rozwoju […]. Branża modowa powinna projektować ubrania, które będą służyć dłużej, a my możemy pomóc uświadomić ludziom, jakie proste kroki mogą podjąć, aby zapewnić dłuższe użytkowanie wszystkich swoich ubrań – mówi Aoife Allen z Hubbub.

Tekst: NS
Zdjęcie główne: Lucas Hoang/Unsplash

FASHION