Wspierasz sukces kobiet? Udostępnij, pomóż zagłosować!

Głos kobiet może być decydujący w tych wyborach, dlatego tak ważne jest, by poszły one do urn. Akcja #WspieramSukcesKobiet pozwala im sprawdzić, który kandydat faktycznie wspiera kobiety.
.get_the_title().

Olga Legosz, znana też jako Nomadmum81, nieraz udowodniła, że potrafi wspierać sukces kobiet. Olga w ramach Fundacji Sukces Pisany Szminką inicjowała akcje społeczne wspierające młodych, dzieci, kobiety, rodziców, przedsiębiorców. Stoi za akcją #NiePrzepraszamZa, która w ciągu jednego miesiąca dotarła do ponad 4,5 mln kobiet w Polsce.

Akcja 'Wspieram sukces kobiet’ ma pokazać, że głos każdej kobiety ma ogromne znaczenie w nadchodzących wyborach. Zwłaszcza że według danych niemal połowa kobiet do 34. roku życia nie zamierza w ogóle wziąć w nich udziału.

Tym razem Olga Legosz poprosiła znane kobiety, dziennikarzy, ekspertki i badaczy z SWPS, żeby pomogli kobietom zagłosować w ramach projektu #WspieramSukcesKobiet. Odzew był olbrzymi, zaangażowanie również – akcję wsparły Małgorzata Rozenek, Magda Mołek, Lara Gessler, Aleksandra i Michał Żebrowscy, Ola Domańska, Zofia Zborowska, Andrzej Wrona, Monika Mrozowska i setki innych osób, ekspertek, badaczy.

Powstała też dobrowolna ankieta dla kandydatów i kandydatek ubiegających się o mandat posła lub posłanki w wyborach do Sejmu RP, które odbędą się już 15 października. Przygotowali ją eksperci z Uniwersytetu SWPS. Tutaj możecie zobaczyć wyniki kandydatów, którzy już wzięli udział w ankiecie.

Ankieta pozwala sprawdzić, czy program kandydata odpowiada na potrzeby kobiet. Te z kolei zdiagnozowano w badaniach.

W ankiecie weryfikowana jest gotowość kandydata do realizacji kobiecej agendy oraz do współpracy z organizacjami reprezentującymi kobiety. Ważne: ankieta dotyczy potrzeb kobiet w rożnym wieku. I teraz pod adresem wspieramsukceskobiet.pl czekamy na zgłoszenia kandydatów – zachęca Olga Legosz.

Dlaczego kobiety tak rzadko głosują? Z badania przeprowadzonego przez Fundację Sukces Pisany Szminką i Uniwersytet SWPS na niemal 20 tys. kobiet wynika, że nie odpowiada im program żadnej z partii. Do tego dochodzi brak czasu, brak możliwości dojazdu czy niezainteresowanie polityką. Wiele z nich nie wierzy też, że ich głos może mieć jakiekolwiek znaczenie.

Z badań wynika, że największym problemem jest przemoc wobec kobiet i rozwiązanie tematu opieki nad dziećmi. Jest to zauważalne wśród młodszych kobiet, które mają dzieci i nie są w stanie wracać do pracy, mimo że usilnie je aktywizujemy. Z tego jednak względu, że 2/3 gmin w Polsce nie posiada żłobka, ich powrót do pracy jest niemożliwy – wyjaśnia Olga Legosz z Fundacji SPS.

Profesor Mikołaj Cześnik z SWPS, autor ankiety i badań projektu, zwraca również uwagę na kwestię związaną z pogorszeniem sytuacji wielu gospodarstw domowych. – Mężczyźni są w stanie trochę lepiej sobie z tym poradzić, ponieważ nie zajmują się tym na co dzień. Kobiety dbają o to, żeby poziom życia pozostał taki sam – przyznaje.

Dołącz do akcji: udostępnij treści, logo, grafiki, komentuj, rozmawiaj z ludźmi, których spotykasz w pracy, windzie, tramwaju, w internecie. Pomóż dotrzeć na wybory koleżance, siostrze, mamie, babci, znajomej, sąsiadce.

Projekt nie wspiera żadnej konkretnej partii politycznej ani kandydatki lub kandydata.

Źródło: informacja prasowa
Zdjęcie główne: F5
Grafiki: Zofia Gębska, Sofi tattu dla Wspieram Sukces Kobiet
https://wspieramsukceskobiet.pl/

SPOŁECZEŃSTWO