Architektura w czasach VUCA?
Co z nami będzie? Jeśli świat może nam zagwarantować wieczną zmienność i niepewność, powstaje pole do poszukiwań, które pozwolą choć trochę poczuć kontrolę. Wystawa 'Do zobaczenia jutro!’ jest o trendach i ich powstawaniu w czasach szybkich zmian. Zajrzyjcie do pop-upowej przestrzeni wystawowej w samym centrum Warszawy, na ul. Wareckiej 8, wejście od ulicy Kubusia Puchatka (ta ulica nie ma numerów – to jako ciekawostka, ale nie martwcie się, znajdziecie ją).
Trendy to nie kolor sezonu czy popularna piosenka, ale metodyczne określenie kierunków, w jakich zmierza cywilizacja i społeczeństwo – mówią kuratorzy wystawy.
Wystawa opowiada o globalnych tendencjach zachodzących na polu gospodarki, społeczeństwa i technologii, znajdując kontekst dla zjawisk takich jak deglobalizacja, symbiocen czy multipolaryzacja.
Wystawę, na której zobaczycie prace Aliaksandra Adamau, Pameli Bożek, Piotra Kopika i Julii Woronowicz, możecie odwiedzać od 25 września do 7 listopada w pop-upowej przestrzeni wystawienniczej przy ulicy Kubusia Puchatka.
Wystawie towarzyszą spotkania, rozmowy i warsztaty poświęcone tematowi przyszłości. Dowiecie się więcej o biologii ewolucyjnej w mieście, wojnach informacyjnych, odczytywaniu myśli i kradzieży tożsamości. Wstęp wolny i bezpłatny. Wykłady tłumaczone na język PJM.
Wykład: Architektura w czasach VUCA
4 października, godz. 18.00-19.00, ul. Warecka 8
Jak więc wygląda wyobrażenie o tym, jak należy projektować architekturę w czasach VUCA, czyli zmienności, niepewności, złożoności i niejednoznaczności? Wykład poprowadzi Jakub Szczęsny, architekt, autor instalacji, absolwent Politechniki Warszawskiej. W 2012 roku postawił Dom Kereta w wąskiej szczelinie między blokiem a kamienicą na rogu ulic Chłodnej i Żelaznej.
Czas wiary we wzrost i czas uśpienia instynktów politycznych mamy za sobą. Rosnące tendencje populistyczne, zarówno w Polsce, jak i na świecie, pogłębianie się nierówności społecznych, konsekwencje przemian klimatycznych – w tym bezprecedensowej migracji z globalnego południa oraz pandemia i ostatecznie rosyjska agresja na Ukrainę wymusiły szereg nowych refleksji wpływających na życie i praktykę zawodową. Dotyczy to również architektów i ich klientów – od poziomu indywidualnych zamawiających, poprzez firmy, na sektorze publicznym kończąc.
Jak wymyśli przyszłość, wykład Zuzanny Kowalczyk
5 października, godz. 18.00-19.30, ul. Warecka 8
– Po co nam refleksja nad przyszłością? W jakim zakresie jesteśmy w stanie przewidywać scenariusz jutra? I jaką rolę w tym procesie odgrywa sztuka? Opowiem o tym z perspektywy redaktorki prowadzącej w magazynie 'Pismo’ oraz kulturoznawczyni piszącej o styku współczesnej kultury, technologii i literatury – zaprasza Zuzanna Kowalczyk.
UNESCO od dwóch lat organizuje szczyty poświęcone alfabetyzacji przyszłości, rozumianej jako umiejętność jej przewidywania i projektowania. Również z inicjatywy UNESCO na świecie funkcjonuje kilkanaście laboratoriów tej metodologii nazwanej Future Literacy. Wszystkie te wysiłki mają pomóc wypracować praktyczne rozwiązania, pozwalające sprostać dzisiejszym wyzwaniom poprzez rozwój umiejętności antycypowania przyszłych wydarzeń.
Panel dyskusyjny o transhumanizmie
6 października, godz. 18.00-19.30, ul. Warecka 8
Na panelu dyskusyjnym poświęconym ulepszaniu ludzkiego ciała poprzez nowe technologie zderzymy się z etyczną oceną takich praktyk. Cyborgizacja ludzkiego ciała nie jest tylko wizją przyszłości, lecz stanem teraźniejszym. W panelu dyskusyjnym udział wezmą: dr Anna Alichniewicz, Mateusz Łukasiak, dr Sebastian Szymański.
Skomplikowane relacje ciała i człowieka z technologią przejawiać się mogą nie tylko w wykorzystaniu sztucznej inteligencji w manipulacjach czy automatyzacjach życia codziennego, ale również w nowych praktykach ulepszania ciała poprzez technologię.
Pojęcie transhumanizmu jest dziś coraz częściej przywoływane. W trakcie rozmowy nakreślone zostaną możliwie proste i pierwotne ramy dla pojęcia i ideologii. Poruszone zostaną tematy takie jak: relacja człowieka z ciałem, psychotechnologiami i technologiami, modyfikacja i przekraczanie siebie, od ćwiczeń fizycznych przez suplementację farmakologiczną i modyfikację genetyczną, czy tradycyjne i nowe ekologie praktyk, jak medytacja, circling dialogos, quantified self i inne fizyczne i niefizyczne awatary.
Projekt finansuje m.st. Warszawa. Projekt został również dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura – Interwencje. Edycja 2023.
Zdjęcie główne: Dom Kereta, Jakub Szczęsny, Fundacja Polskiej Sztuki Nowoczesnej