Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Pokolenie Z rezygnuje z aplikacji randkowych

Miały ułatwić proces poszukiwania miłości, a tymczasem tylko rozczarowują.
.get_the_title().

Latem przez Reddita przetoczyła się dyskusja o Bumble, czyli aplikacji, w której to kobieta musi wykonać pierwszy krok. Wnioski z tej dyskusji były proste: nie tylko Bumble, ale i inne aplikacje randkowe do niczego się nie nadają. Efekt nowości przestał działać, randkowanie jako sport wyczynowy już nie cieszy jak kiedyś, perspektywy znalezienia drugiej połówki na Tinderze przedstawiają się słabo, a Randki na Facebooku są dla starszych. Do tego wiele apek wprowadza płatne wersje, sukcesywnie okrajając pakiet dostępnych za darmo możliwości.

Z badania przeprowadzonego przez Axios i Generation Lab wynika, że najsilniej rozczarowani aplikacjami randkowymi są studenci.

Aż 79 proc. ankietowanych przedstawicieli pokolenia Z deklaruje, że rezygnuje z apek na rzecz kontaktu twarzą w twarz, co zdaje się przeczyć ich upodobaniu do technologii.

fot. Mika Baumeister/unsplash

W przypadku studentów, którzy na co dzień stykają się z mnóstwem rówieśników, nie jest to jednak aż tak szokujące.

W gorszej sytuacji są osoby, którym niewielka siatka znajomych uniemożliwia poznawanie nowych ludzi, a także wszyscy ci, których znużyło już niekończące się swipowanie.

Aplikacje randkowe obiecywały szybką receptę na bałagan, z którym wiąże się poszukiwanie miłości – mówi badająca temat internetowych randek Carolina Bandinelli, profesor na Uniwersytecie w Warwick. – Ich narracje promocyjne mówiły o zredukowaniu miłości do prostej procedury. Aplikacje randkowe obiecywały miłość, która 'zadziała’. Ale same nie 'działają’ tak, jak powinny, a mimo to zamieniają poszukiwanie miłości w biznes. Użytkownicy są tym sfrustrowani. Nic dziwnego, że wciąż pojawiają się nowe pomysły na to, gdzie i jak można szukać miłości – także w sieci. Okazuje się, że z powodzeniem można to robić na TikToku czy Reddicie, a nawet przez Google Docs.

Tekst: NS
Zdjęcie główne: Nathan Dumlao/Unsplash

SPOŁECZEŃSTWO