Palenie marihuany jest powiązane ze zmianami epigenetycznymi

Badania trwały 20 lat.
.get_the_title().

Lifang Hou, lekarz medycyny prewencyjnej i epidemiolog z Northwestern University Feinberg School of Medicine, wraz z zespołem naukowców przeprowadził długoterminowe badanie, w którym wzięło udział około tysiąca dorosłych osób. Na początku badania miały one od 18 do 30 lat. W ciągu dwóch dekad dwukrotnie pobrano im krew – po 15 i po 20 latach. Badacze zapytali ich również o przyjmowanie konopi indyjskich.

Hou i jego zespół przyjrzeli się próbkom krwi, by ocenić zmiany epigenetyczne, a w szczególności poziom metylacji DNA, u osób, które niedawno lub przez długi czas sięgały po marihuanę.

Zaobserwowaliśmy powiązania między skumulowanym używaniem marihuany a wieloma markerami epigenetycznymi na przestrzeni czasu – powiedział Hou. Jedną z najlepiej zbadanych modyfikacji epigenetycznych jest dodanie lub usunięcie grup metylowych z DNA. Nie zmieniając sekwencji genomu, zmienia to aktywność genów, ponieważ przy tych zmianach molekularnych komórkom trudniej jest odczytać instrukcję genomu. Czynniki środowiskowe i styl życia mogą wywołać zmiany w metylacji, które przekazane zostaną następnym pokoleniom. Informacje na ten temat da się odczytać właśnie z biomarkerów krwi.

fot. matthew brodeur/unsplash

Wcześniej zidentyfikowaliśmy związki między używaniem marihuany a procesem starzenia, uchwycone poprzez metylację DNA. Chcieliśmy dokładniej zbadać, czy określone czynniki epigenetyczne są powiązane z marihuaną i czy czynniki te mają związek z wynikami zdrowotnymi – mówi Hou.

Dzięki kompleksowym danym na temat zażywania przez uczestników badania marihuany naukowcy mogli oszacować, jak rozkłada się ono w czasie i zestawić je z markerami metylacji DNA w krwi.

W efekcie badacze znaleźli liczne markery metylacji DNA w próbkach krwi pobranych w 15 roku badania – 22 związane z niedawnym używaniem konopi indyjskich, a 31 związane z skumulowanym używaniem konopi indyjskich. W próbkach pobranych po 20 latach zidentyfikowano natomiast 132 markery powiązane z niedawnym użyciem i 16 powiązanych ze skumulowanym używaniem. – Co ciekawe, konsekwentnie identyfikowaliśmy jeden marker, który wcześniej był powiązany z używaniem tytoniu, co sugeruje potencjalną wspólną relację epigenetyczną między używaniem tytoniu i marihuany – mówi Hou.

Tekst: NS
Zdjęcie główne: Jeff W/Unsplash

ZDROWIE