Badanie wykazało, że ojcowie, którzy doświadczyli objawów depresji, wychowali mądrzejsze i grzeczniejsze dzieci
W badaniu opublikowanym w magazynie Frontiers of Psychology wzięło udział 61 dzieci, w tym 36 chłopców i 25 dziewczynek, oraz ich rodzice. Naukowcy przeanalizowali, jak pojawienie się objawów depresji lub stanów lękowych u ojców w okresie ciąży, a następnie, gdy ich dzieci były w wieku od 6 do 8 lat, wpływało na zachowanie potomstwa.
W rezultacie odkryto, że dzieci, których ojcowie zgłaszali występowanie tych stanów, posiadały lepszą zdolność koncentracji, rzadziej traciły panowanie nad sobą i uzyskały wyższy wynik w teście IQ.
Według Tiny Montreuil, współautorki badania i profesorki na wydziale psychologii i edukacji na Uniwersytecie McGill, możliwym powodem, dla którego problemy ojców pozytywnie wpłynęły na potomstwo, była ich praktyka lepszego dostrojenia rodzicielskiego.
Dostrojenie ma miejsce, gdy rodzice są świadomi emocji swojego dziecka i reagują na nie. Łączy się także bezpośrednio z ich kompetencjami poznawczymi i społecznymi.
Jak twierdzi Montreuil, mocne dostrojenie ojców mogło więc odgrywać kluczową rolę podczas badania.
Jednak naukowcy sądzą, że aby poznać całą prawdę o wpływie zdrowia psychicznego ojców na potomstwo, będą musieli jeszcze wielokrotnie pochylić się nad tym tematem.