Poradnik: Jak spędzić święta z rodziną i się nie pokłócić?

– Jesteśmy mocno podzieleni, żyjemy w bańkach poglądów i przekonań. Nie słuchamy i nawet nie chcemy słuchać. Świąteczny poradnik pokazuje, jak rozmawiać w rodzinie – mówi Wawrzyniec Smoczyński z programu Polski Dialog.
.get_the_title().

Ja Panu nie przerywałem – to główna taktyka oratorska Jana Pawła, postaci granej przez Bartłomieja Topę w najnowszym hicie Netflixa 1670. Już samo przedstawienie postaci głównych bohaterów daję przedsmak konfliktów, jakie czekają na nas w kolejnych odcinkach. Przywary narodowe przekazywane z pokolenia na pokolenie możemy sobie obśmiać oglądając serial, gorzej w realu.

Pięknie się różnimy, a najbardziej różnią nas poglądy, wartości (te uznawane i te odczuwane), poczucie przynależności, kwestie polityczne i te dotyczące sposobu życia – czasem różni nas wszystko i o konflikt przy stole bardzo łatwo. W tym roku, po ostrej kampanii wyborczej, święta w wielu polskich domach mogą być szczególnie trudne. Fundacja Nowej Wspólnoty przygotowała poradnik 'Jak rozmawiać przy wigilijnym stole’, który może pomóc przetrwać te święta.

Poradnik jest darmowy i dostępny do pobrania tutaj.

Jak uniknąć rodzinnego konfliktu?

W rodzinie różni nas nie tylko polityka – także styl życia, stosunek do religii, wiek czy miejsce zamieszkania. Wystarczy wyobrazić sobie spotkanie dwóch kuzynek żyjących na co dzień według odmiennych wartości. Jeśli założymy, że dla jednej z nich najważniejsza jest rodzina, dom i wiara, a druga stawia przede wszystkim na samorealizację i możliwość decydowania o sobie, to pole porozumienia między spokrewnionymi kobietami gwałtownie się zawęża. Każda rodzina posiada własny katalog spornych tematów, które mogą prowadzić do konfliktów i kłótni. Mogą – ale nie muszą!

Poradnik dobrej świątecznej rozmowy

Poradnik zawiera wskazówki, jak nastawić się do rozmów w święta, jak zapobiec konfliktom, a równocześnie wzmacniać więzi i lepiej poznać siedzących przy stole bliskich. W materiale można znaleźć m.in. porady pomagające złagodzić napięcia w rodzinie czy przekierować rozmowę na bezpieczniejsze tory, bez zamiatania spornych tematów pod dywan.

Jesteśmy w naszych rodzinach bardzo różni – nie chodzi o to, by udawać, że tych różnic nie ma. Chcemy pokazać, że z nimi da się żyć – jeśli będziemy mieli dla siebie szacunek i życzliwość. W poradniku pokazujemy, jak to zrobić w naszych domach, by te najbliższe święta były łatwiejsze – mówi Wawrzyniec Smoczyński z Fundacji Nowej Wspólnoty. – Nasz program Polski Dialog pokazał, że Polacy umieją się dogadać nawet jeśli mają przeciwne poglądy. To się udaje, gdy z szacunkiem słuchamy innych, gdy jesteśmy życzliwi wobec osób myślących inaczej niż my i gdy zachowujemy spokój, wygłaszając własne poglądy.

Otwartość na innych

Polski Dialog to dwuletni program, zainicjowany przez Fundację Nowej Wspólnoty, którego celem jest zmniejszenie podziałów między Polkami i Polakami poprzez naukę skutecznej komunikacji. – Polski Dialog to miejsce, gdzie ludzie o różnych poglądach mogą się spotkać i uczyć rozmowy na sporne tematy bez kłótni. Jesteśmy mocno podzieleni, żyjemy w bańkach poglądów i przekonań. Nie słuchamy i nawet nie chcemy słuchać. Rozmowa nie polega na tym, że kogoś przekonasz do swoich racji, tylko że się wysłuchacie i zrozumiecie nawzajem. Świąteczny poradnik pokazuje, jak to zrobić w rodzinie – mówi Wawrzyniec Smoczyński.

Treningi dobrej rozmowy

W wydarzeniach Polskiego Dialogu wzięło już udział pół tysiąca osób z całej Polski. Fundacja organizuje rozmowy na sporne tematy z bieżącej debaty społecznej i politycznej – przez dwa lata przeprowadziła ich ponad 50. Oprócz tego prowadzi też treningi dobrej rozmowy – darmowe warsztaty, na których uczestnicy ćwiczą umiejętności rozmawiania na sporne tematy. Rozmawiając z nieznajomymi w parach i w grupie, przygotowują się do rozmów z bliskimi, przyjaciółmi czy kolegami z pracy. Wszystko odbywa się online.

Z okazji nadchodzących świąt Bożego Narodzenia Fundacja Nowej Wspólnoty nie tylko przygotowała poradnik 'Jak rozmawiać przy wigilijnym stole’ i uruchomiła specjalną edycję trzech przedświątecznych treningów dobrej rozmowy. 19 grudnia 150 uczestników będzie mogło ćwiczyć rozmawianie o różnicach poglądów, zanim usiądą ze swoimi bliskimi do świątecznego stołu. Bezpłatne warsztaty online są dostępne dla osób z całej Polski – można się na nie zapisywać tutaj.

Na tym nie kończą się działania w ramach Polskiego Dialogu. Na 2024 rok fundacja zapowiada kolejne inicjatywy, które pomogą Polkom i Polakom załagodzić spory światopoglądowe i znaleźć wspólny język. Jak podkreśla Wawrzyniec Smoczyński, kluczem do porozumienia w Polsce nie jest wygrana jednej lub drugiej opcji, tylko przywrócenie zdolności rozmowy w poprzek podziałów. A to zaczyna się od wzajemnego szacunku, ciekawości i życzliwości dla siebie nawzajem.

Zdjęcie główne: Netflix, '1670′

SPOŁECZEŃSTWO