Naukowcy znaleźli związek między dojazdami do pracy a kiepskim zdrowiem psychicznym

Najdłuższą drogę do pracy pokonują mieszkańcy Korei Południowej.
.get_the_title().

Nikt nie lubi stania w korkach. Są one zresztą nie tylko irytujące, ale też szkodliwe dla naszego zdrowia. Osoby, które są na nie skazane, codziennie dojeżdżając do pracy, tracą kupę czasu, a do tego są mniej aktywne fizycznie, mają nadwagę, gorzej śpią i piją więcej alkoholu. Z badań wynika również, że korek może podnieść nasze ciśnienie – nie z powodu frustracji, ale zanieczyszczenia powietrza, którym oddychają kierowcy.

Negatywne skutki dojazdów do pracy są szczególnie widoczne w Korei Południowej, gdzie średni czas drogi do biura jest najdłuższy, a wskaźniki depresji najwyższe wśród krajów OECD.

Dlatego też Dong-Wook Lee, badacz zdrowia publicznego na Uniwersytecie Inha w Korei z grupą naukowców wziął pod lupę aż 23 tys. Koreańczyków, by sprawdzić, jaki wpływ mają na nich codzienne podróże. Dane, z których skorzystali badacze, pochodziły z Piątego Koreańskiego Badania Warunków Pracy, które przeprowadzono w 2017 roku. Uczestnicy ankiety odpowiadali na pytania w oparciu o pięciopunktowy wskaźnik dobrostanu WHO. Naukowcy ocenili ich zdrowie psychiczne na podstawie wyników ankiety.

fot Nabeel Syed/unsplash

Średni czas dojazdu do pracy w Korei Południowej wyniósł 47 minut – to niemal 4 godziny tygodniowo przy 5-dniowym tygodniu pracy. Aż 1/4 badanych zgłosiła objawy depresji.

Jednocześnie okazało się, że osoby, które dojeżdżają ponad godzinę, są o 16 proc. bardziej narażone na depresję niż ci, których dojazdy trwają pół godziny i krócej.

Najsilniejszy związek między dojazdami a depresją występował w przypadku bezdzietnych mężczyzn, którzy nie byli w związku małżeńskim i pracowali ponad 52 godziny tygodniowo. Silny był on także w przypadku kobiet pracujących w systemie zmianowym, zarabiających mało i mających dzieci. ’Mniejsza ilość wolnego czasu nie pozwala ludziom na złagodzenie stresu i walkę ze zmęczeniem fizycznym poprzez sen, hobby i inne zajęcia’ – podsumowali naukowcy. Dane z Piątego Koreańskiego Badania Warunków Pracy nie precyzowały, z jakich środków transportu korzystają ankietowani. Jednak badanie z 2018 roku, w którym wzięło udział 4,5 tys. Brytyjczyków, wykazało, że jazda rowerem lub spacer do pracy mogą skutecznie poprawić zdrowie psychiczne dojeżdżających.

Tekst: NS
Zdjęcie główne: Nabeel Syed/Unsplash

ZDROWIE