Oto kalendarz zjawisk na niebie, na które warto zwrócić uwagę w nowym roku

Co najmniej kilka z tych wydarzeń warto wpisać sobie do kalendarza.
.get_the_title().

3 MARCA: KSIĘŻYC PRZED GWIAZDĄ ANTARES

Księżyc ponownie zajmie pozycję przed jasną gwiazdą Antares. Tym razem najlepszym miejscem do obserwacji tego zjawiska będzie południowo-wschodni kraniec Stanów Zjednoczonych. Nastąpi to około godziny 3:00 w nocy.

20 MARCA: RÓWNONOC WIOSENNA

Równonoc wiosenna w naszej strefie czasowej nastąpi 20 marca o 4:06. Tego dnia Słońce wzejdzie dokładnie na wschodzie i zajdzie dokładnie na zachodzie, co jest tylko jedną z wielu ciekawostek na temat tego sezonowego spektaklu astronomicznego. Równonoc wrześniowa nastąpi z kolei 22 września o godzinie 14:43.

24 MARCA: MERKURY WYSOKO NAD HORYZONTEM

Jeśli nigdy nie widzieliście Merkurego – najmniejszej planety Układu Słonecznego – będziecie mieć ku temu idealną okazję. 24 marca Merkury będzie położony najdalej jak to możliwe od Słońca na wschód, w pozycji nazywanej największą elongacją wschodnią. Dzięki temu po zachodzie słońca planeta będzie znajdowała się niemal bezpośrednio nad nim. Poczekajcie więc do zmierzchu i szukajcie Merkurego na zachodzie, nisko nad horyzontem.

Unsplash.com

8 KWIETNIA: CAŁKOWITE ZAĆMIENIE SŁOŃCA

Ten dzień będzie wyjątkowy. Księżyc znajdzie się bezpośrednio pomiędzy Ziemią a Słońcem. Satelita zasłoni naszą gwiazdę, powodując tym samym całkowite zaćmienie Słońca. Cień Księżyca na powierzchni Ziemi będzie wąski, więc aby doświadczyć tego zjawiska, trzeba znajdować się bezpośrednio na jego obszarze. Ta ciemna ścieżka będzie ciągnęła się przez Amerykę Północną – od Teksasu po Maine. Ciekawe jest to, że zjawisko zaćmienia Słońca ma swoich wielkich wielbicieli, którzy specjalnie jadą do określonych miejsc, żeby móc go doświadczyć.

Hotele, które znajdują się w pobliżu tzw. ścieżki totalności, są już zarezerwowane.

20 KWIETNIA: JOWISZ I URAN W ODLEGŁOŚCI PÓŁ STOPNIA OD SIEBIE

Jowisz można stosunkowo łatwo zobaczyć po zachodzie słońca. Często jest najjaśniejszym obiektem na niebie. Wyjątkowo tego dnia również Uran będzie miał stosunkowo wysoki poziom jasności. Zobaczenie go nadal będzie możliwe jedynie przy użyciu lornetki lub małego teleskopu, ale to wciąż wyjątkowa okazja. 20 kwietnia obie planety będą oddalone od siebie o 0,5 stopnia, po zmroku Uran będzie zielonkawą ‘gwiazdą’ na prawo od Jowisza.

5 LIPCA: ZIEMIA W APHELIUM

5 lipca o 6:06 rano naszego czasu Ziemia będzie najdalej od Słońca w całym roku. Naszą planetę i gwiazdę będzie dzieliło 152 mln kilometrów. To o 3 proc. dalej niż podczas peryhelium w styczniu, kiedy to Ziemia znajduje się najbliżej Słońca.

Unsplash.com

12 SIERPNIA: DESZCZ METEORÓW

Deszcz meteorów Perseidów jest jednym z najbardziej lubianych zjawisk na niebie. Zazwyczaj wiąże się z ok. 60 lub więcej spadającymi gwiazdami na godzinę. Punktem kulminacyjnym tego zjawiska będzie noc 12 sierpnia.

8 WRZEŚNIA: SATURN W OPOZYCJI

Saturn tej nocy znajdzie się w opozycji, co oznacza, że będzie położony naprzeciw Słońca. Planeta wzejdzie o zachodzie i pozostanie na niebie przez całą noc. To spowoduje, że Ziemia będzie znajdować się bezpośrednio pomiędzy planetą a Słońcem. Zjawisko umożliwi zobaczenie Saturna w największym powiększeniu, jakie tylko jest możliwe podczas obserwowania go z powierzchni Ziemi. Teleskop umożliwi dodatkowo zobaczenie pierścieni planety.

18 WRZEŚNIA: SUPERKSIĘŻYC

Pełnia Księżyca, którą będziemy mogli obserwować 18 września, będzie inna niż zwykle. Tej nocy nasz satelita znajdzie się bliżej Ziemi niż zazwyczaj. Poskutkuje to tym, że będzie on o 10 proc. większy, co czyni go tak zwanym superksiężycem. W tym roku zobaczymy Księżyc w takim wydaniu trzy razy – 18 września, 17 października i 15 listopada. Podczas każdej z tych trzech nocy zbliży się do naszej planety na odległość 350 tys. km. To o 30 tys. bliżej niż zazwyczaj.

Unsplash.com

7 GRUDNIA: JOWISZ W OPOZYCJI

7 grudnia Jowisz wzejdzie o zachodzie słońca i będzie widoczny przez całą noc ze względu na swoją wyjątkową jasność. To będzie najlepszy czas na jego obserwację. Przez lornetkę będzie można dostrzec też jego cztery największe księżyce i część pasiastych chmur. Oczywiście zawsze najlepiej jest używać teleskopu.

13 GRUDNIA: DESZCZ GEMINIDÓW

Rój meteorów Geminidy w tym roku będzie nieco przyćmiony pełnią Księżyca. Mimo to, nadal warto wziąć pod uwagę obserwację tego zjawiska.

W 2024 roku na niebie będzie działo się dużo więcej. Wiele z tych wydarzeń nie jest powiązanych z konkretną datą.

Słońce zwiększa swoją aktywność magnetyczną, zbliżając się do szczytu w 2024 lub 2025 roku. Oznacza to, że robiąc to w odpowiedni sposób, będzie można zaobserwować na powierzchni Słońca dużo plam słonecznych. Co więcej, burze słoneczne, takie jak rozbłyski lub koronalne wyrzuty masy, mogą wywołać zorze polarne na Ziemi.

W czerwcu Wenus będzie doskonale widoczna po zmroku na zachodzie. Podczas kwietniowego zaćmienia będzie można zaobserwować również Kometę 12P/Pons-Brooks. To kula lodowa o szerokości 30 km, która okrąża Słońce co 71 lat. Tego dnia będzie znajdować się ok. 25 stopni od Słońca i 5 stopni od Jowisza i może być wówczas widoczna przez lornetkę.

Tekst: MZ

SURPRISE