Korea Południowa w końcu zakazała produkcji i sprzedaży psiego mięsa

Niektórzy hodowcy psów planują zakwestionować decyzję Parlamentu Korei Południowej.
.get_the_title().

Chociaż w Korei Południowej tylko niewielki odsetek mieszkańców spożywa psie mięso, ten historyczny zwyczaj od lat jest przedmiotem ostrej krytyki ze strony zagranicznych mediów i obrońców praw zwierząt. W ostatnich latach również młodsze pokolenia Koreańczyków dołączyły do tych, którzy wzywają do wprowadzenia zakazu. W ubiegły wtorek parlament wysłuchał apeli i podjął historyczną decyzję. Zgromadzenie Narodowe przyjęło ustawę większością 208 do 0.

Zgodnie z nowym prawem od 2027 roku nielegalna będzie hodowla, ubój i sprzedaż psiego mięsa przeznaczonego do spożycia przez ludzi.

Za złamanie tego prawa grozi kara pozbawienia wolności od 2 do 3 lat, jednak za samo spożywanie psiego mięsa nie przewiduje się konsekwencji prawnych. Według Ministerstwa Rolnictwa, Żywności i Wsi w lutym 2022 roku istniało 1 156 gospodarstw hodujących psy na mięso i 34 rzeźnie. Aktywiści i rolnicy twierdzą, że każdego roku zabija się setki tysięcy psów na mięso. Z tego powodu nowe prawo wchodzi w życie dopiero od 2027 roku. Trzyletni okres karencji ma umożliwić branży przygotowanie się do zawieszenia działalności.

Projekt ustawy zapewnia pomoc hodowcom psów i innym osobom z branży w zamykaniu przedsiębiorstw i przejściu na rozwiązania alternatywne. Szczegóły współpracy zostaną wypracowane między urzędnikami rządowymi, rolnikami, ekspertami i działaczami.

Unsplash.com

Badanie przeprowadzone w 2023 roku przez grupę zajmującą się prawami zwierząt Korea Humane Society International i agencję badawczą NielsenIQ wykazało poparcie społeczne dla zakazu produkcji i spożywania mięsa psów. 57 proc. z 1,5 tys. respondentów opowiedziało się za jego wprowadzeniem. Ponad 86 proc. ankietowanych dorosłych stwierdziło, że nie ma zamiaru jeść psów w przyszłości, niezależnie od tego, czy kiedyś jadło ich mięso. Jednak co trzeci Koreańczyk sprzeciwia się zakazowi, mimo że go nie spożywa.

W 2022 roku koreańska stacja KBS poinformowała, że w całym kraju hoduje się ponad pół miliona psów na mięso, a sprzedaje je 1,6 tys. restauracji.

Części rolników nie spodobała się decyzja rządu. Hodowcy psów planują złożyć petycję do Koreańskiego Trybunału Konstytucyjnego i zorganizować demonstracje.

Tekst: MZ

TU I TERAZ