Zwierzęta widzą kolory, których my nie widzimy
Tęczę inaczej widzi człowiek, pszczoła miodna i zebra. Dzieje się tak dlatego, że te zwierzęta widzą kolory, których my, ludzie, po prostu nie jesteśmy w stanie zobaczyć. Grupie naukowców udało się jednak opracować nową technikę nagrywania i analizy wideo, żeby móc doświadczyć tego, jak świat widzą zwierzęta. Dokładna i stosunkowo niedroga metoda została opisana w badaniu opublikowanym 23 stycznia w PLOS Biology.
Ludzie mają w oczach trzy typy tzw. czopków. To trio fotoreceptorów zazwyczaj wykrywa czerwone, zielone i niebieskie długości fal światła, które łączą się w miliony różnych kolorów w widmie o długości fali od 380 do 700 nanometrów. Nazywamy je światłem widzialnym. Jednak niektóre zwierzęta widzą światło o jeszcze wyższych częstotliwościach, zwane ultrafioletem lub światłem UV. Większość ptaków ma tę zdolność, podobnie jak pszczoły miodne, gady i niektóre ryby.
Aby uchwycić na wideo sposób widzenia zwierząt, naukowcy opracowali przenośne urządzenie, które dzieli światło na to widzialne dla człowieka i promieniowanie UV.
Obydwa strumienie są rejestrowane przez dwie różne kamery. Jedna to standardowy model wykrywający światło o długości fali widzialnej, a drugi to zmodyfikowana kamera wrażliwa na promieniowanie UV. W takiej konfiguracji sprzęt może jednocześnie nagrywać wysokiej jakości wideo, które obejmuje szeroki zakres widma optycznego. Następnie algorytmy łączą oba filmy i tworzą liczne wersje materiału reprezentatywnego dla różnych zwierząt, np. ptaków i pszczół.
Powstałe w ten sposób filmy i dane są przydatne w badaniach naukowych, na przykład w celu opracowanie okien bezpiecznych dla ptaków lub zminimalizowania wpływu zanieczyszczenia światłem na owady. Analiza umożliwia również tworzenie rekonstrukcji filmów w kolorach, które przybliżą sposób widzenia w świetle UV.
Okazuje się, że np. czarna gąsienica motyli paziowatych odbija światło UV. Dzięki temu jest wręcz neonowa.
To pokazuje jak niewiele wiemy o świecie, w którym żyjemy. Naukowcy podkreślają, że wiele cech wyglądu zwierząt, które odkryli, wcześniej nie było nawet hipotezą.
Tekst: MZ
Zdjęcie główne: Sposób widzenia ptaków/’Nagrywanie filmów przedstawiających świat przyrody z widokiem na zwierzęta przy użyciu nowatorskiego systemu kamer i pakietu oprogramowania’, Vera Vasas i in., w: PLOS Biology, tom. 22, nr 1. Opublikowano w internecie 23 stycznia 2024 r.