Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Kraby pustelniki z całego świata robią sobie muszle ze śmieci

Plastikowe muszle pozwalają krabom na lepszy kamuflaż w zaśmieconym środowisku.
.get_the_title().

Jak bardzo zaśmieciliśmy naszą planetę? Kraby pustelniki, które robią sobie muszle z plastiku i innych wytworzonych przez człowieka materiałów, z pewnością mogłyby odpowiedzieć na to pytanie.

Naukowcy postanowili ostatnio zbadać to zjawisko i doszli do wniosku, że wkrótce będzie to globalny problem wielu różnych gatunków krabów.

Artykuł prof. Marty Szulkin i dr Zuzanny Jagiełło z Instytutu Biologii Ewolucyjnej na Wydziale Biologii UW oraz dr. Łukasza Dylewskiego z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu ukazał się na początku stycznia na łamach magazynu Science of the Total Environment. Naukowcy przeanalizowali zjawisko przy użyciu metody iEcology, czyli wykorzystując w badaniach ekologicznych źródła internetowe.

Kraby pustelniki zwyczajowo chronią swój odwłok, chowając się w muszlach pozostawionych przez inne gatunki. Gdy rosną, muszą je wymieniać. I tu okazuje się, że obecnie często łatwiej im znaleźć antropogeniczne odpady niż muszle.

Robią sobie więc muszle z plastikowych nakrętek, metalowych końcówek żarówek czy urwanych szyjek od butelek.

Naukowcy znaleźli fotografie przedstawiające 386 osobników krabów z tego rodzaju muszlami. Pochodziły one z całego świata. Skąd ten wybór? Jedną z przyczyn jest dobór płciowy – nietypowa, ekstrawagancka muszla może lepiej przyciągać samice. Plastik jest też lżejszy i – niestety – pozwala krabom na lepszy kamuflaż w zanieczyszczonym środowisku. Teraz badacze chcą stwierdzić, czy tego typu zachowania mają wpływ na ewolucję gatunku. – Analizy te pogłębią naszą wiedzę o konsekwencjach zanieczyszczenia ekosystemów morskich plastikiem, a także o ewolucji gatunków w kontekście nowych presji ewolucyjnych związanych z antropocenem – wyjaśniają.

Tekst: NS

Zmiany Klimatu