Sprawdź, czy cierpisz na anuptafobię. Syndrom Bridget Jones, to lęk przed byciem samotnym
Anuptafobia, znana również jako syndrom Bridget Jones, to intensywny lęk przed pozostaniem singlem. Jest to rodzaj fobii, która objawia się silnym uczuciem niepokoju i stresu na myśl o byciu samotnym – bez partnera romantycznego. Anuptafobia może wpływać na nasze życie, na wybory życiowe, na zachowania społeczne i przede wszystkim na kondycję psychiczną osób nią dotkniętych.
Kogo dotyka anuptafobia? Najczęściej kobiety w wieku od 30 do 40 lat i ma to związek z niską samooceną i problemami z przywiązaniem, wynikającymi z kulturowych przekonań, że nie bycie w związku w tym wieku to życiowa porażka. Bycie singlem w pewnym wieku wiąże się ze stygmatyzacją. Kto nie spotkał się z niefrasobliwym pytaniem: 'to kiedy znajdziesz męża/żonę?’ lub 'czy doczekamy się wnuków?’ Postrzeganie singli w tym wieku wiąże się też często ze stereotypowymi i krzywdzącymi ocenami. Takie osoby są oceniane jako wybrakowane, wadliwe co powoduje dyskomfort w sytuacjach społecznych. Wiąże się to także często z obsesyjnym poszukiwaniem partnera i angażowaniu się w związki, które są dość powiedzieć bez sensu.
Według danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) oraz innych badań, liczba samotnych gospodarstw domowych w Polsce to (2019 rok) ok. 26,5% gospodarstw domowych w Polsce.
To znaczy, że co czwarte gospodarstwo domowe było samotne.
Europejski Urząd Statystyczny niedawno oszacował liczbę samotnie gospodarujących mieszkańców Polski jako 3,68 mln w 2021 r. Liczba osób żyjących samotnie wzrasta, co jest obserwowalne także w innych krajach europejskich. Tendencja ta związana jest z różnorodnymi czynnikami, takimi jak zmiany demograficzne, ekonomiczne oraz społeczne. W Europie liczba osób samotnych również jest znaczna i rośnie z roku na rok.
Najwięcej samotnych gospodarstw domowych jest w Szwecji, Norwegii i Finlandii, odsetek osób prowadzących jednoosobowe gospodarstwa domowe jest najwyższy. W Szwecji to aż około 40%. Średnia europejska to 33%.
Dlaczego tak się dzieje? Ma na to wpływ wiele czynników. Dłużej żyjemy, zmianie ulegają tradycyjne modele rodziny, coraz później zawieramy małżeństwa i do tego stopa rozwodów jest wysoka. Nie można pomijać aspektów gospodarczych i trudności finansowych. Wzrost samotnych gospodarstw odgrywa ważną rolę w kontekście polityki społecznej, planowania miejskiego i opieki zdrowotnej, zwłaszcza że samotność może mieć znaczący wpływ na zdrowie psychiczne i fizyczne osób.
Coraz więcej osób może się mierzyć z anuptafobii. Jak rozpoznać anuptafobię? Ciągłe, obsesyjne myślenie o małżeństwie, miłości, przyszłości z parterem. Stałe uczucie niepokoju i obawy przed możliwością pozostania singlem na zawsze. Częste uczucie smutku i przygnębienia, niespełnienia, niska samoocena, a nawet depresja. Tworzenie iluzji i fantazji, bez cieszenia się teraźniejszością. Poczucie izolacji, nieadekwatności,
Osoba z syndromem Bridget Jones zaczyna unikać sytuacji towarzyskich, w których określany jest status jako singla. Odczuwa też lęk przed oceną i przed stygmatyzacją. Fobia może prowadzić do niepokojących objawów, takich jak palpitacje serca, pocenie się, nudności i problemy ze snem. Jeśli dołożymy do tego skłonność do nawiązywania związków tylko po to, by nie być samym to mamy pełniejszy obraz. Osoby z anuptafobią mogą też płynnie przechodzić ze związku w związek i rozbudowywać obsesyjnie swoje umiejętności uwodzenia. Wśród przyczyn specjaliści upatrują traumatycznych przeżyć w poprzednich związkach, presja związana z oczekiwaniami społecznymi, problemy z samoakceptacją, poczuciem własnej wartości.
Profesjonalna pomoc psychologiczna może pomóc zrozumieć i przezwyciężyć korzenie lęku przed samotnością. Praca nad akceptacją swojego statusu jako singla i postrzeganie tego czasu jako szansy na osobisty rozwój i samospełnienie.