Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Jak wygląda globalny mix energetyczny w 2024 roku?

Pomimo deklaracji o potrzebie rezygnacji z paliw kopalnych ich konsumpcja nieprzerwanie rośnie głównie z powodu większego zapotrzebowania na energię w krajach rozwijających się.
.get_the_title().

W ostatnich latach globalne zapotrzebowanie na energię stale rośnie. W 2023 roku wzrosło o nieco mniej niż 2%, a prognozy na 2024 rok wskazują na przyspieszenie wzrostu do 3,3%​. Największy wzrost zużycia energii odnotowują kraje rozwijające się, takie jak Chiny i Indie, gdzie zapotrzebowanie na energię elektryczną w 2023 roku w Chinach wzrosło o 5,3%, a w Indiach o 6,5%​.

Pomimo wzrostu udziału odnawialnych źródeł energii, węglowodory (ropa naftowa, węgiel i gaz ziemny) nadal dominują, stanowiąc około 80% w globalnym miksie energetycznym.

W przypadku ropy naftowej jej globalne dzienne zapotrzebowanie wynosi około 102,3 miliona baryłek dziennie (mb/d). W 2023 roku wzrosło o 2,3 mb/d, a na 2024 rok prognozuje się dalszy wzrost, choć w wolniejszym tempie, wynoszącym około 1,2 mb/d. Udział odnawialnych źródeł energii waha się w przedziale 12-14% całkowitego zużycia energii, z dominacją energii wiatrowej i słonecznej. Energia jądrowa waha się w okolicach 10%.

Infrastruktura dla odnawialnych źródeł energii, choć szybko się rozwija, nadal nie jest wystarczająco rozwinięta, aby w pełni zastąpić węglowodory.

Wzrost mocy zainstalowanej odnawialnych źródeł energii nie nadąża za rosnącym globalnym zapotrzebowaniem na energię​. Dodatkowo sektor petrochemiczny, który wykorzystuje węglowodory jako surowce, nadal rośnie. Węglowodory są kluczowe w produkcji wielu materiałów, które są również niezbędne do produkcji technologii odnawialnych źródeł energii​

źródło: Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA)

 

Zmiany Klimatu