Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Internet kwantowy coraz bliżej? Czym to w ogóle jest?

Eksperyment przeprowadzony przez naukowców z Uniwersytetu Leibniza w Hanowerze w Niemczech pokazuje, jak kwantowe informacje oraz klasyczne dane (w formie zer i jedynek) mogłyby być przesyłane tym samym światłowodem.
.get_the_title().

Internet kwantowy to koncepcja sieci komunikacyjnej, która opiera się na zasadach mechaniki kwantowej, takich jak superpozycja i splątanie kwantowe, aby przesyłać dane w sposób znacznie bezpieczniejszy i szybszy niż tradycyjny internet. W kwantowym internecie kluczową rolę odgrywa splątanie kwantowe, czyli stan, w którym dwie cząstki (np. fotony) pozostają ze sobą powiązane, niezależnie od odległości, i zmiana stanu jednej z nich natychmiast wpływa na drugą. Dzięki temu możliwa jest ultraszybka komunikacja na duże odległości.

To gwarantuje także niespotykany poziom bezpieczeństwa, ponieważ wszelkie próby przechwycenia danych są natychmiast wykrywane. Jeśli ktoś spróbuje podsłuchać kwantowe połączenie, splątanie zostaje zniszczone, co sygnalizuje nieautoryzowany dostęp.

W teorii, kwantowy internet może umożliwić błyskawiczną wymianę informacji dzięki unikalnym właściwościom kwantowych, eliminując wiele ograniczeń związanych z prędkością transmisji danych w tradycyjnych sieciach. Jednym z największych wyzwań tej technologii jest połączenie jej z tradycyjnym internetem, czyli  jak kwantowe informacje oraz klasyczne dane (w formie zer i jedynek) mogłyby być przesyłane tym samym światłowodem. Eksperyment przeprowadzony przez naukowców z Uniwersytetu Leibniza w Hanowerze w Niemczech zdaje się zbliżać nas do rozwiązania tej zagadki. – Aby kwantowy internet stał się rzeczywistością, musimy przesyłać splątane fotony przez sieci światłowodowe – mówi fizyk Michael Kues z Uniwersytetu Leibniza w Hanowerze. – Chcemy również kontynuować korzystanie ze światłowodów do transmisji danych klasycznych. Nasze badania to ważny krok w kierunku połączenia konwencjonalnego internetu z kwantowym internetem – dodaje.

Zespół zastosował specjalnie zaprojektowane urządzenie wykorzystujące technikę serrodynową, która przesuwa fazę sygnałów w światłowodzie, umożliwiając jednoczesne przesyłanie kwantowych i klasycznych danych na tym samym kanale częstotliwości.

To pierwsza udana próba przesłania splątanych danych świetlnych razem z niesplątanymi danymi przy użyciu tego samego kanału częstotliwości w światłowodzie, która sugeruje, że technologia kwantowa mogłaby zostać wdrożona szybciej dzięki istniejącej infrastrukturze światłowodowej. Przewiduje się, że w ciągu następnych 10-20 lat możemy zobaczyć pierwsze praktyczne wdrożenia kwantowych sieci na szeroką skalę, zwłaszcza w zastosowaniach wymagających wysokiego poziomu bezpieczeństwa.

 

 

NAUKA