Rozkwit polskiego designu w dobie odwilży, czyli świetna wystawa we Wrocławiu!
Muzeum Architektury we Wrocławiu przy ul. Bernardyńska 7 oraz Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu przygotowały nie lada gratkę dla fanów polskiego designu lat 50. i 60. Kuratorem wystawy jest dr Tomasz Mikołajczak, za aranżację ekspozycji odpowiada Agata Danielak-Kujda, a za projekt identyfikacji wizualnej Jacek Kujda. Wystawa potrwa od 21.11.2024 r. do 16.03.2025 r.
Pod koniec lat 50. XX w. nastąpił istotny zwrot w postawach twórczych polskich artystów i artystek zajmujących się projektowaniem wnętrz i mebli.
Okres ten wiązał się ze zmianami zachodzącymi w Polsce czasów politycznej odwilży, a wraz z nimi pojawieniem się nowych potrzeb i oczekiwań społecznych. Wśród nich ważnym zjawiskiem było kształtowanie odmiennych od dotychczasowych warunków życia prywatnego, a także tworzenie na nowo zdefiniowanych miejskich przestrzeni publicznych. Pragnienie zmian stało się siłą napędową dla pokolenia polskich projektantów i projektantek urodzonych w latach 20. XX wieku.
Wrocławska Państwowa Wyższa Szkoła Sztuk Plastycznych stała się prawdziwym tyglem twórczym, gdzie doświadczenia pedagogów spotykały się z pasją uczniów, tworząc ożywczy dialog dwóch pokoleń.
Władysław Wincze – projektant wnętrz i mebli wpłynął na krajobraz polskiego designu. Jako członek Spółdzielni Artystów 'Ład’ oraz dziekan Wydziału Architektury Wnętrz wrocławskiej PWSSP (1956–1964), Wincze promował rzemieślnicze formy produkcji, stawiając na jakość i funkcjonalność. Jego podejście do projektowania inspirowało młodsze pokolenie.
W połowie lat 50. zaczęły kiełkować nowe, przełomowe koncepcje wnętrz, które otwierały drzwi do nowoczesności.
Grono studentów i studentek Winczego, zainspirowane artystyczną atmosferą odwilży, zaczęło wyłamować się z tradycyjnych ram, poszukując świeżych rozwiązań i oryginalnych form.
Ten dynamiczny okres w polskim designie to czas, kiedy świeże idee harmonijnie zderzały się z rzemieślniczym dziedzictwem, tworząc unikalną mieszankę stylów i inspiracji. Dzisiaj, patrząc na te osiągnięcia, możemy dostrzec wpływ tamtych lat w współczesnym wzornictwie, które łączy w sobie nowoczesność z ciepłem tradycji.
Kurator: dr Tomasz Mikołajczak
Muzeum Architektury we Wrocławiu, ul. Bernardyńska 7
Organizatorzy: Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu
Projektantka aranżacji ekspozycji: Agata Danielak-Kujda
Projektant identyfikacji wizualnej: Jacek Kujda