Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Centrum Pompidou zostanie zamknięte na 5 lat. Powód? Jest z azbestu

Transformacja Centrum Pompidou pochłonie 262 miliony euro. Kultowy budynek musi przejść renowację, która potrwa ok 5 lat. Ponowne otwarcie dopiero w 2030 roku. 14 tysięcy prac zostanie przeniesionych do nowego muzeum, które powstanie pod Paryżem.
.get_the_title().

Prawie 50 lat temu, w 1977 roku, Centrum Pompidou otworzyło swoje drzwi wpisując się w krajobraz Paryża swoją niezwykłą architekturą. Stalowy, szklany i niestety azbestowy budynek mieście niezwykła, zachwycającą kolekcję sztuki współczesnej. Został zaprojektowany przez wybitnych, awangardowych architektów swoich czasów Renzo Piano i Richarda Rogersa.

Dzięki stalowym, kolorowym rurkom, całkowicie odkrytej konstrukcji Pomidou stało się ikoną czasów i symbolem nowoczesności Paryża. Dziś Centrum przygotowuje się do ważnej transformacji. Już jesienią 2024 roku rozpoczną się gigantyczne prace związane z usuwaniem azbestu i modernizacją, wymagające całkowitego zamknięcia Centrum aż na pięć lat.

140 000 dzieł Centrum Pompidou oraz 5 000 eksponatów z Muzeum Picassa zostanie przeniesionych do specjalnie zaprojektowanej Fabryki Sztuki. Fabryka Sztuki ma stać się artystycznym laboratorium. Centrum Pompidou ponownie otworzy się w 2030 roku, odnowione i zmodernizowane.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Centre Pompidou (@centrepompidou)

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Centre Pompidou (@centrepompidou)

Ten kolosalny projekt, szacowany na 262 miliony euro, ma na celu dostosowanie tego kulturalnego monumentu do obecnych czasów, jednocześnie szanując jego dziedzictwo. Wyzwanie godne międzynarodowej aury tego miejsca, które od momentu powstania na nowo definiuje sposób prezentacji i doświadczania sztuki.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Centre Pompidou (@centrepompidou)

Co stanie się z bogatymi zbiorami? Na terenie Île-de-France powstaje niezwykły projekt, czyli Fabryka Sztuki w Massy. To tymczasowe muzeum, zaprojektowane do przechowywania zbiorów Centrum Pompidou oraz części zbiorów Muzeum Narodowego Picassa, ale ma być czymś więcej niż tylko magazynem. Zlokalizowany w zielonej przestrzeni kilka kilometrów od Paryża ma być symbolem symbionty między naturą a techniką i sztuką. Za projekt architektoniczny odpowiada Philippe Chiambarett.

Centrum Pompidou i Paryż mierzą się przede wszystkim z ogromnym wyzwaniem jakim jest zachowanie bezcennych dzieł sztuki w najlepszych możliwie warunkach, jednocześnie zapewniając publiczności przestrzeń wystawienniczą o powierzchni 3 000 m².

Fabryka Sztuki jak zapowiada miasto – stanowi nowy etap w dążeniu do decentralizacji kulturowej i pragnienie wychodzenia poza granice Paryża, aby dotrzeć do szerszej publiczności. Muzeum zapowiada, że będą prezentowane również artystyczne sceny regionów, które są nadal niedostatecznie reprezentowane, takich jak te z Bliskiego Wschodu, Afryki czy Azji.

Jak dla nas miliony turystów, odwiedzających Paryż będą musieli włożyć dużo więcej wysiłku, żeby dotrzeć na wystawy.

Centrum Pompidou było ważnym elementem miasta, ściśle wpisanym w jego architekturę, ale też sposób funkcjonowania. Otaczające je skatepark, miejsca odpoczynku, fontanna Strawińskiego były ważnym punktem dla zwiedzających.

źródło: informacja prasowa

KULTURA I SZTUKA