Przyjemność – temat bliski, ważny i potrzebny
Konferencja Sekson, rokrocznie organizowana przez Fundację Avalon, to największe w Polsce wydarzenie poświęcone tematom seksualności i rodzicielstwa osób z niepełnosprawnościami. W tym roku odbędzie się w dniach 26-27 października i po raz kolejny hybrydowo – w CIC Warsaw oraz online. Jej hasło przewodnie to „Prawo do przyjemności”, a merytoryczne prelekcje, panele dyskusyjne i warsztaty – prowadzone przez najlepszych edukatorów, psychologów, seksuologów czy fizjoterapeutów – mają na celu poruszenie szerokiego dialogu społecznego właśnie w obszarze seksualności i przyjemności OzN. Na wydarzenie zaproszeni są wszyscy i z pewnością każdy znajdzie na nim coś dla siebie.
Uczestnictwo jest nieodpłatne, wystarczy dokonać zapisu poprzez platformę Gridaly.
Jak nasze ciała, w tym ciała osób z niepełnosprawnościami, reagują na przyjemność? Czy umiemy przyjemność odczuwać i się z niej cieszyć? Czego poszukujemy w życiu, seksie, relacji i odpoczynku? Na te oraz wiele innych pytań będzie można znaleźć odpowiedzi podczas VI Konferencji Sekson. Przyjemność zostanie zestawiona z problemami płciowości, ról płciowych, które narzuca kultura, oraz ze stereotypami dotyczącymi seksualności i społecznej presji, jaką odczuwamy w tej sferze.
Podczas wydarzenia przedstawione zostaną także wyniki ankiety badawczej o doświadczaniu przyjemności, którą Projekt Sekson wraz z Fundacją Avalon przeprowadzili wśród osób z niepełnosprawnościami.
Panuje przekonanie, że osoby z niepełnosprawnościami są wykluczone z odczuwania przyjemności, szczególnie tej seksualnej. Nie jest ono prawdziwe i dlatego też chcemy odczarować tę kwestię – komentuje Żaneta Krysiak, kierowniczka Projektu Sekson.
Na VI Konferencji Sekson zgromadzą się wybitni eksperci z dziedziny psychologii, seksuologii i fizjoterapii. Prelekcje i panele dyskusyjne będą dotyczyć m.in. odczuwania przyjemności w parach, prawa do przyjemności w kontekście osób z niepełnosprawnościami oraz komunikacji erotycznej.
Małgorzata Szumowska poprowadzi panel „Co dalej z działaniami na rzecz seksualności i edukacji seksualnej osób z niepełnosprawnościami?”, z udziałem takich osób jak Mikołaj Tkaczyk, Marta Lorczyk czy dr Monika Zima-Parjaszewska. W innym panelu, poświęconym językowi przyjemności, usłyszymy edukatorki Kamila Raczyńska i Katarzyna Hajduga. Norbert Tumidaj poprowadzi warsztaty „Twoja szafa, twoja historia” o odkrywaniu własnego stylu, a Marta Skrobacka przedstawi prelekcję „niePRZYJEMNOŚĆ” o ciałopozytywnej edukacji seksualnej. Magdalena Smaś-Myszczyszyn omówi zastosowanie zabawek erotycznych w terapii i rehabilitacji.
Konferencja jest otwarta dla wszystkich zainteresowanych tematyką seksualności osób z niepełnosprawnościami oraz psychologią i szeroko pojętą przyjemnością. Organizatorzy zapraszają zarówno osoby z niepełnosprawnościami, jak i ich bliskich, specjalistów oraz wszystkich zainteresowanych równością i poszanowaniem praw człowieka. Patronami medialnymi są m.in. Onet, Wyborcza.pl i Wysokie Obcasy, a patronat honorowy objął Prezydent m.st. Warszawy i Rzecznik Praw Obywatelskich. Rejestracja na wydarzenie odbywa się przez platformę Gridaly.
źródło: informacja prasowa