Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Nobel z literatury trafia do Południowokoreanki Han Kang

Jej prace poruszają kwestię historycznych traum i stawia fundamentalne pytania o ludzką egzystencję.
.get_the_title().

53-letnia Han zaczęła karierę od poezji, a w 1995 roku zadebiutowała zbiorami opowiadań. Najbardziej znanym jej dziełem jest powieść 'Wegetarianka’, nagrodzona Man Booker International w 2016 roku. Han stała się pierwszą południowokoreańską laureatką Nobla w literaturze. Komitet noblowski decyzję uzasadnił m.in. ’za intensywną poetycką prozę, która mierzy się z historycznymi traumami i ukazuje kruchość ludzkiego życia’. Została doceniona za ’unikalną świadomość połączeń między ciałem a duszą, żywymi a martwymi’.

Jej styl, według Akademii, łączy poetycką i eksperymentalną formę, przez co stała się innowatorką współczesnej prozy.

Wiele jej dzieł porusza kwestię historycznych traum i stawia fundamentalne pytania o ludzką egzystencję. Przykładem jest postać z powieści 'Europa’ (2019), która zastanawia się: ’Gdybyś mógł żyć tak, jak pragniesz, co byś zrobił ze swoim życiem?’. Choć wiele z jej bohaterów to kobiety, często narracja prowadzona jest z perspektywy mężczyzn, jak w 'Wegetariance’, gdzie głos zabiera mąż głównej bohaterki.

Anna-Karin Palm, członkini Komitetu Noblowskiego, zaleca rozpoczęcie przygody z twórczością Han od powieści 'Ludzki akt’ z 2014 roku, która odnosi się do Powstania w Gwangju w 1980 roku, kiedy podczas prodemokratycznych demonstracji zginęło ponad 100 cywilów. Powieść ukazuje, jak traumy mogą przechodzić z pokolenia na pokolenie.

KULTURA I SZTUKA