Polscy projektanci założyli COMUNE. Już w piątek ich wystawa DEMO w galerii Studio Jaskółka

COMUNE to inicjatywa założona w 2023 roku przez polskich projektantów. Już w ten piątek zobaczycie Panią Jurek, Hasik Design, Good Living&Co, Lexavala, Dérive i wielu innych w galerii Studio Jaskółka przy Kubusia Puchatka. Start o 18!
.get_the_title().

Mamy przyjemność zaprosić Was na wystawę do galerii Studio Jaskółka powered by F5 w samym centrum Warszawy na ul. Kubusia Puchatka, miejsca, w którym w najbliższych miesiącach zobaczycie sporo ciekawych wystaw i wydarzeń. Pop-upowa wystawa 'DEMO’ potrwa od 25-28 października 2024 r.

COMUNE wspiera artystów i rzemieślników na styku różnych dziedzin i poziomów projektowania, dając twórcom przestrzeń do swobodnej, nieograniczonej prezentacji swoich prac. COMUNE to inicjatywa założona w 2023 roku przez polskich projektantów – Jakuba Szkaradka, Monikę Kolasę i Monikę Szycę-Thomas. Koncentrując się na wspólnych celach i wzajemnym wsparciu, napędzanym przez ludzi i pomysły,

’Galaxy of COMUNE’ ciągle się rozwija i stała się platformą do współpracy współczesnych polskich i zagranicznych marek.

Wszystkie działania napędzane są przez sytuację, miejsce czy ideę, która pojawia się spontanicznie.

W galerii Studio Jaskółka w Warszawie swoje prace zaprezentują się Lexavala, the Good Living&Co, Derive, Hasik Design, Pani Jurek, Lucas Zito oraz Maximilian Beck. Demo to zapowiedź dużej wystawy, która odbędzie się wiosną przyszłego roku i już czwarta edycja.

COMUNE / DEMO 25.10 –18:00 wernisaż (zachęcamy do punktualnego przybycia, ponieważ zaplanowaliśmy coś specjalnego)!

26-28.10 – godziny otwarcia 11:00-20:00
Galeria STUDIO JASKÓŁKA / Warecka 8 (wejście od ulicy Kubusia Puchatka).

Kogo zobaczymy na DEMO?

THE GOOD LIVING

The Good Living&Co. jest małą, lokalną manufakturą zakochaną w rzemiośle. Marka The Good Living&Co. została założona w 2019 roku. Jej założycielka, Monika Szyca-Thomas, wywodzi się z rodziny, która była związana z polskim rzemiosłem w całym minionym stuleciu –zaczynając od pradziadka Tomasza, przez dziadka Tadeusza, który w 1957 roku założył warsztat ślusarsko-mechaniczny przy ulicy Towarowej w Chojnicach, po ojca Tomasza, który również jest mistrzem ślusarskim.

To właśnie w warsztacie założonym przez dziadka, wyszkoleni jeszcze przez niego uczniowie tworzą te wyjątkowe meble. Wyjątkowe i niepowtarzalne, zupełnie jak ludzie, dla których powstają. – Głęboko wierzymy w ponadczasowość stali. W to, że meble z niej wykonane są solidne, ale zarazem piękne. Wierzymy. też, że meble robione ręcznie i lokalnie mają niepowtarzalną wartość – mówi Monika Szyca-Thomas.

Pani Jurek

Pani Jurek to studio założone przez malarkę Magdę Jurek. Od początku funkcjonuje na styku wzornictwa, rzemiosła i sztuki. Obiekty Pani Jurek wychodzą poza swoje stereotypowe funkcje, a interaktywność jest ich nieodłączną cechą. Funkcjonalność produktów Pani Jurek, choć nie jest punktem wyjścia w tworzeniu przedmiotu, nigdy nie jest zaniedbana. Ergonomia i dyscyplina projektowa służą okiełznaniu wyobraźni imaterii.

Fascynacja materiałem, zwłaszcza ceramiką, poszanowanie jej możliwości i ograniczeń są widoczne w każdym obiekcie. Magda Jurek o swoich obiektach myśli jak o znakach, rzeźbach czy instalacjach. Przestrzeń traktuje jak płótno malarskie, a środki wyrazu charakterystyczne dla malarstwa: kolory, faktury i kontrastywykorzystuje w projektowaniu przedmiotów użytkowych. Na wystawie studio pokaże dwa nowe produkty, oraz cztery nowe kompozycje z serii POLA, odnoszące się do utopii modernizmu.

LEXAVALA

Lexavala to polska marka produkująca lampy, a od niedawna także inne przedmioty, założona w 2018 roku przez Jakuba Szkaradka. Wszystkie lampy wykonywane są ręcznie w manufakturze w Nowym Sączu, gdzie Jakub stworzył małe laboratorium.

Inspiracją były przedmioty znane nam wszystkim z przeszłości – takie jak lampy przemysłowe, przywołujące wspomnienia z dzieciństwa jako coś taniego, co oświetlało piwnice i hale produkcyjne, czy materiały budzące konkretne skojarzenia – takie jak marmur, kwintesencja luksusu i bogactwa, który dla nas dorastających w Polsce lat 90. wydawał się poza zasięgiem. Lexavala zawsze stara się łączyć rzemiosło z wykorzystaniem technologii przemysłowej, a jej filozofią jest tworzenie projektów, które są dostępne -niedrogie, estetyczne, ale także funkcjonalne i praktyczne.

Hasik Design

Hasik Design jest studiem projektowym specjalizującym się w architekturze wnętrz oraz projektowaniu i wytwarzaniu wysokiej jakości obiektów. Studio tworzy Grzegorz Hasik i Tomasz Krzyżanowski.

W podejściu do projektowania wierzymy w trwałość i ponadczasowość dlatego projektujemy przedmioty, wykonane rzemieślniczo z dobrych materiałów, uwielbiamy piękno drewna i kamienia oraz patynę, którą pokrywają się metale. Wszystkie wytwarzane przez nas obiekty oparte są na archetypicznych formach – kole, prostokącie z prostym łączeniem – mówią założyciele marki.

Na wystawie 'Comune Demo’ zobaczycie nowości od Hasik Design.

Dérive

Dérive zaczynało od bycia pojedynczym projektem, a przekształciło się w studio projektowe założone przez Adama Skotarczaka i Jana Glińskiego – dwóch przyjaciół ze Szczecina, którzy łączą swoje różnorodne zainteresowania i wizje. Adam stara się przełamać powtarzalną i zrobotyzowaną naturę druku 3D, tworząc organiczne kształty i czyniąc proces bardziej nieprzewidywalnym, podczas gdy Jan opracowuje modułowy system ze stali nierdzewnej w wielu rozmiarach. System AXI3 pozwala mu budować różnorodne konstrukcje, które stanowią rdzeń ich kreacji.

W wyniku tej fuzji powstają minimalistyczne, proste i szczere obiekty zaprojektowane tak, aby pasowały zarówno do przestrzeni publicznych, jak i domowych. Ich podróż rozpoczęła się od kolekcji lamp Dynks, która oprócz swojej głównej funkcji –źródła światła, ożywa w świetle słonecznym, tworząc efekt pływającej iluminacji. Klosze wykonane są z PLA, bioplastiku otrzymywanego ze skrobi kukurydzianeji trzciny cukrowej powszechnie stosowanego w opakowaniach żywności. System ze stali nierdzewnej o nazwie AXI3 opiera się na sześciennym trójdrożnym połączeniu. Powiększona wersja systemu modułowego zastosowanego w lampach Dynks otworzyła drzwi dla większych i sztywniejszych obiektów, takich jak systemy półek, stoły i inne obiekty funkcjonalne połączone z modułami drukowanymi w 3D. Ich prace prezentowane były na różnorodnych wystawach w Warszawie, Eindhoven, Wrocławiu, Paryżu i Mediolanie. Wkrótce będączęścią galerii w Nowym Jorku

Wystawę napędza specjalnie wyselekcjonowany zapach Diptique od Galilu i aromatyczna kawa od Pana od kawy. Partnerem medialnym jest Vogue Polska Living.

KULTURA I SZTUKA