Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Wystawa 'Object with Love’ w Studio Jaskółka: rzeźby świetlne Michała Korchowca

Prosto z weneckiego Design Weeku prace Michała Korchowca trafiły do warszawskiej galerii Studio Jaskółka. Spędźcie Zaduszki w cieple rzeźb świetlnych Michała Korchowca na wystawie 'Object with Love'.

Rzeźby słodkie jak cukierki albo antydepresanty powstały w pandemię jako remedium na samotność i zachwyciły krytyków i odbiorców. Nowa kolekcja lamp Michała Korchowca – na styku designu i sztuki – zadebiutowała na weneckim Design Weeku a teraz trafiła do warszawskiej galerii Studio Jaskółka.

Mamy przyjemność zaprosić na wystawę do galerii Studio Jaskółka powered by F5 w samym centrum Warszawy na ul. Kubusia Puchatka, miejsca, w którym w najbliższych miesiącach zobaczycie sporo ciekawych wystaw i wydarzeń. Pop-upowa wystawa ‚Michała Korchowca Object with Love’, która potrwa od 2 listopada do 9 listopada 2024 r.

3.10 – 09.11.24 – godziny otwarcia 16:00-21:00
Galeria STUDIO JASKÓŁKA / Warecka 8 (wejście od ulicy Kubusia Puchatka).

Banner Image
Premiera najnowszej kolekcji obiektów miała miejsce na weneckim Design Weeku w październiku 2024 r. Już od 2 listopada możecie oglądać wystawę 'Object of Love' w galerii Studio Jaskółka na ul. Kubusia Puchatka.

Rzeźby świetlne Michała Korchowca to synonim ciepła i obecności. Obiekty powstałe z potrzeby opanowania samotności, otaczającej pandemiczny świat i artystę, dziś piszą własne historie – zamieszkując domy na całym świecie, towarzysząc w codzienności nowym właścicielom, uzupełniając zbiory kolekcjonerów sztuki, a także podróżując po międzynarodowych targach czy wystawach.

Historia rzeźb świetlnych Michała Korchowca zaczęła się w trakcie pandemii, którą artysta spędził sam, patrząc z dachu najwyższego budynku na miasto, tarasy i życie innych osób. Małe mieszkanie-pracownia, przeszywało pustką. Aby wypełnić tę samotność, Korchowiec, zainspirowany swoim pobytem na Islandii i doświadczeniem nocy polarnej, zaczął tworzyć obiekty świetlne, które dawały nie tylko poczucie ciepła, ale też obecności.

Lubię zapatrzeć się w moje lampki, w ich oddech. Fascynuje mnie ich przemiana, jak ożywają, gdy zapada zmrok, a ich piękne wnętrze wypełnia się tęczowym gradientem barw. Dopiero one zbalansowały czerń. Moje szare malarstwo. Ich światło zaczęło mi towarzyszyć, opiekować się mną i jakoś powoli pozwoliło mi uwierzyć, że jestem wystarczający – mówi Korchowiec.

'Historia o wszystkich odcieniach tęczy’, czyli nowa kolekcja rzeźb świetlnych Michała Korchowca.

Rzeźby świetlne Michała Korchowca to innowacyjny projekt modułowych obiektów świetlnych, składających się z wielu szklanych elementów barwiących światło i zmieniających kolory rzeźby.

Banner Image
Fenomen moich rzeźb polega na tym, że zmieniają swój kolor, gdy zapada zmrok, rozbłyskując tęczowym gradientem - tłumaczy Michał Korchowiec.

Podczas weneckiego Design Weeku odbyła się premiera nowej kolekcji obiektów tym rzeźb świetlnych SE.1 i SE.2; a także 25#1.0. Obiekty można zamówić w przedsprzedaży na stronie artysty, a ich odbiór będzie możliwy pod koniec roku.

Artysta wykorzystał nowy filtr, tworzący wyjątkowy efekt świetlny. Każdy z obiektów można używać na wiele sposobów – z czasem rozbudowywać, zmieniać, personalizować. Wszystkich możliwych kombinacji 1.0 jest już kilka tysięcy.

Sercem rzeźb jest filtr, który w magiczny sposób zmienia obiekt, gdy zapada zmrok. – Moje rzeźby świetlne nie tylko wyglądają zupełnie inaczej, gdy rozświetlają ciemność i gdy padają na nie promienie słońca. Przechodzą naturalny proces przeistaczania się, wyznaczony rytmem dnia i nocy. Zaskakują, osiągając niepowtarzalne kompozycje barw, mimo że świeci w nich tylko jedna, zwykła biała żarówka. Te efekty możliwe są właśnie dzięki autorskiemu filtrowi. – dodaje artysta.

Michał Korchowiec pracował nad obiektami, w których światło byłoby barwione wszystkimi podstawowymi kolorami, malując w obiekcie tęczowy gradient. Tak powstały najnowsze rzeźby świetlne SE.1 i SE.2, dostępne w zamkniętej edycji – po dwie serie po 30 obiektów.

SE.1 i SE.2 są większe od znanego już modelu 1.0+ i skomponowane ze szklanych elementów dopełniających swoją dynamiczną formę. SE.1 energetyzuje tęczowym kontrastem barw, a cała różowa w dzień SE.2, dzięki filtrowi po zmroku zamienia się z monochromatycznej kompozycji w słoneczny gradient, otaczając swoim ciepłem otoczenie.

Rzeźby zakupione w przedsprzedaży będzie można odebrać już pod koniec roku.

michalkorchowiec.com
ig: @michalkorchowiec
źródło: informacja prasowa
zdjęcia: Jan Świetlik

Banner Image

KULTURA I SZTUKA