Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Centra danych i energia jądrowa

Energia jądrowa może stanowić wydajne, ekologiczne i długoterminowe rozwiązanie dla zasilania rozwijających się centrów danych.
.get_the_title().

Centra danych na świecie zużywają coraz więcej energii elektrycznej, a ich zapotrzebowanie systematycznie rośnie. Według Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA), w 2022 roku centra danych zużyły od 240 do 340 terawatogodzin (TWh) energii elektrycznej, co stanowiło około 1–1,3% globalnego zużycia energii i ma się podwoić do 2030 roku. Wzrost jest spowodowany rosnącym zapotrzebowaniem na moc obliczeniową, napędzanym m.in. przez postępującą transformację cyfrową oraz rozwój sztucznej inteligencji.

W związku z dekarbonizacją gospodarek, a także niestabilnością odnawialnych źródeł energii, kluczową dla zapewnienia nieprzerwanej pracy serwerów, jedyną alternatywą obecnie pozostaje energia jądrowa.

Jako potencjalne rozwiązanie dla zasilania centrów danych testowana jest technologia małych modułowych reaktorów (SMR), które są tańsze i bezpieczniejsze niż tradycyjne elektrownie jądrowe – więcej pisaliśmy o nich tutaj.

Pozwalają również na dużą skalowalność produkcji energii. Zwiększenie liczby małych modułowych reaktorów (SMR) mogłoby wspierać zasilanie w miejscach, gdzie wzrasta zapotrzebowanie na moc, a dostęp do innych źródeł energii jest ograniczony. SMR-y mają mniejsze rozmiary niż tradycyjne reaktory, co sprawia, że można je budować bliżej ośrodków IT, co ogranicza straty energii wynikające z jej przesyłu.

FUTOPIA