Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Dobry Wzór 2024 – poznajcie świetne projekty tegorocznych zwycięzców

Instytut Wzornictwa Przemysłowego już po raz 31. wybrał najlepiej zaprojektowane produkty i usługi na polskim rynku.
.get_the_title().

Dobry Wzór, to najstarszy konkurs wzorniczy organizowany przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego, ale nie jedyny. Na początku drugiego kwartału 2025 roku odbędzie się kolejna edycja konkursu Young Design, dedykowanego młodym projektantom, w tym studentom wzornictwa przemysłowego. Jury konkursu przyznało 19 nagród, które trafiły do zdobywców godła Dobry Wzór oraz do laureatów nagród specjalnych.   

W siedzibie Instytutu Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie do 3 grudnia potrwa wystawa pokonkursowa, dostępna codziennie w godz. 11-19, na którą wstęp jest bezpłatny.

W tym roku po raz pierwszy Instytut Wzornictwa Przemysłowego przyznał nagrodę specjalną im. prof. Wandy Telakowskiej – założycielki IWP. Otrzymał ją Dom Spotkań z Historią za książkę 'Ty i Ja. Magazyn, grafika, zjawisko’.  Nagroda została przyznana za niezwykłą wizualną podróż do czasów PRL-u. Nagrodzony album zawiera autorski wybór materiałów z miesięcznika 'Ty i Ja’ – reprodukcje oryginalnych rozkładówek, kolaże oraz pojedyncze ilustracje i teksty objaśniające kontekst historyczno-kulturowy.

Projekt graficzny publikacji stworzył Kuba Maria Mazurkiewicz, za redakcję odpowiadała Małgorzata Purzyńska, a wyboru materiałów dokonały Julia Libera i Agata Szydłowska. Album zdobył nagrodę Instytutu o wartości 10 tys. zł. 

Nagroda Ministerstwa Kultury i Designer Roku

Druga z nagród finansowych – o wartości 20 tys. zł, ufundowana przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego trafiła do firmy Szmat Skład za żakardowe koce, pledy i szaliki z autorskimi wzorami. Każdy z produktów marki jest tkany i drobiazgowo wykończony w Polsce. Projektantką produktów zgłoszonych w konkursie i równocześnie matką marki jest Zaria Mielińska.

Z kolei nagrodę Prezesa Instytutu Wzornictwa Przemysłowego, tytuł  Designera Roku otrzymał Tomasz Augustyniak, założyciel Tomasz Augustyniak Studio, projektant wzornictwa przemysłowego, tworzący projekty w obszarze domu, biura i miejsc publicznych.

Projektant przykuł naszą uwagę nie tylko niezwykłą formą swoich mebli, ale też dbałością o środowisko.

Przy ich produkcji stosował wyłącznie materiały w pełni nadające się do powtórnego przetworzenia i korzystał z energii elektrycznej pochodzącej z instalacji fotowoltaicznej – mówi Adrian Musiał, prezes IWP. 

Wychodząc naprzeciw początkującym projektantom, w Dobrym Wzorze kolejny raz znalazła się kategoria Szczęśliwa Trzynastka, przeznaczona dla projektów, które do tej pory nie weszły do masowej produkcji. W tegorocznej edycji nagrodzono nieparzący w dłonie ceramiczny kubek autorstwa Jakuba Sojki.

Dzięki ryflowanej powierzchni kubka, pomimo braku ucha, użytkownik może złapać za kubek pełen gorącego napoju, nie parząc dłoni. Projekt łączy w sobie nowoczesny design i funkcjonalność.

Nagrodzeni w Dobrym Wzorze 2024 – nagrody w tegorocznej edycji konkursu:

KATEGORIA DOM – MEBLE

SLIM Elements – modułowy system regałów / MARKA: ILUSI / Projekt: Katarzyna Kozłowska

KATEGORIA DOM – OŚWIETLENIE

Apolin – kolekcja lamp, MARKA:KASPA / Projekt: Marta Niemywska-Grynasz i Dawid Grynasz GRYNASZ STUDIO

KATEGORIA DOM – AGD/RTV

Mono – rodzina okapów kuchennych / MARKA: Ciarko / Projekt: Mikołaj Nicer i Ciarko Design/ PRODUCENT: Ciarko Sp. z o.o. Design Sp.K.

KATEGORIA DOM – OUTDOOR/OGRÓD

Kolekcja mebli wypoczynkowych Venve / MARKA: Venve / Projekt: Tomasz Augustyniak / PRODUCENT: Converis sp. z o.o.

KATEGORIA DOM – WYKOŃCZENIE WNĘTRZ

MONPELLI kolekcja płytek ceramicznych / MARKA: PARADYŻ / Projekt: Zespół projektowy Ceramiki Paradyż / PRODUCENT: CERAMIKA PARADYŻ

KATEGORIA NOWE TECHNOLOGIE

AILIS Breast Health Monitoring System – urządzenie i system do wykrywania raka piersi na wczesnym etapie MARKA: AILIS / Projekt: Michał Matuszewski, Tomasz Wojtoń, Jakub Drzewiecki, Gabriela Matuszewska, Piotr Witek, Jacek Gruca, Mateusz Moderhak, Maks Świętoń / PRODUCENT: iSalus sp. z o.o.

KATEGORIA RZEMIOSŁO

'W moim lesie’ Edycja: Helena – wazon z formy ze śmieci / PROJEKT i PRODUKCJA: Aleksandra Kujawska

źródło: informacja prasowa

KULTURA I SZTUKA