Odkładanie macierzyństwa na później się opłaca – dowodzą badania
Posiadanie dzieci to ogromny wydatek – zwłaszcza dla aktywnych zawodowo kobiet. Istniejąca i tak już dość spora różnica w zarobkach pracowników płci męskiej i żeńskiej pogłębia się jeszcze bardziej na niekorzyść kobiet, gdy te zachodzą w ciążę i wychowują dziecko. Badania przeprowadzone w Danii dowodzą, że najlepszy z ekonomicznego punktu widzenia wiek dla kobiety na poczęcie pierwszego potomka to okres między 31 a 34 rokiem życia. Jeżeli więc stuknęła ci już trzydziestka, a macierzyństwo odkładasz na później, nie masz się czym martwić!
Wyniki badań, przeprowadzonych w Danii, wskazują wyraźnie, że wszystkie nowe matki doświadczają krótkotrwałego spadku dochodów. Jednak kobiety, które zdecydowały się na pierwsze dziecko po 30-stce, cieszą się wyższymi zarobkami w perspektywie całej kariery, niż te, które zaszły w ciążę przed trzydziestymi urodzinami. Za najniższy, a zarazem najkorzystniejszy z ekonomicznego punktu widzenia wiek, przyjęto 31 lat. Starsze kobiety, które czekają z macierzyństwem, są na rynku pracy postrzegane jako posiadające większe spektrum umiejętności, za których sprawą ciężej jest znaleźć na ich miejsce odpowiednie zastępstwo. Są też bardziej przywiązane do swoich karier i niechętne, aby je porzucić. Wszystkie te czynniki składają się na sytuację, w której to pracodawca będzie starał się uczynić wszystko, aby wspierać kobiety w czasie ciąży i wczesnego macierzyństwa.
Według badań nie ma jednak większego finansowego sensu w odkładaniu macierzyństwa na później niż 34. rok życia. To właśnie kobiety, które zdecydowały się na dziecko pomiędzy 31 a 34 rokiem życia, zarabiać będą najwięcej, bo aż o 13 proc. więcej na przestrzeni całej kariery zawodowej, niż te, które nie mają dzieci. Szczególnie niekorzystne z perspektywy zarobków jest posiadanie pierwszego dziecka przed 25 rokiem życia. Taka sytuacja powoduje, że kobiety na przestrzeni całej kariery tracą dochody o wartości aż dwóch lat pracy. Najbardziej tracą na tym kobiety z wyższym wykształceniem, których potencjał jest największy pomiędzy 25 a 30 rokiem życia. Wyniki badań nie biorą pod uwagę czynników innych, niż te ekonomiczne – spadek płodności u kobiet i mężczyzn po 30. czy większe ryzyko spłodzenia dziecka z Syndromem Downa.
Źródło: The Economist