Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Nie tylko Katowice słyną ze sztuki ulicznej. Oto 5 najciekawszych murali na Śląsku

Spektakularne malowidła na ścianach bloków i kamienic znajdziemy także poza granicami największego miasta na Górnym Śląsku, które z nich słynie. Wybraliśmy najciekawsze murale z okolic Katowic.
.get_the_title().

Murale to nie tylko Katowice. Poniżej przedstawiamy wybrane dzieła pochodzące spoza stolicy konurbacji górnośląskiej, które powstały przy okazji festiwali oraz inicjatyw społecznych.

1. Mysłowice, ul. Katowickiej 13, Wilhelm Sasnal

Wilhelm Sasnal, Mysłowice

Mural stworzono w trakcie 3. edycji Off Festivalu w 2008 roku, jako jedno z licznych działań w ramach wystawy „Something Must Break”. Dzieło zaprojektował Wilhelm Sasnal, a wykonali je studenci Katowickiej Akademii Sztuk Pięknych. Mural to kompozycja graficzna powstała z dwóch pierwszych liter nazwy miasta. Słowo „MY” ułożone jest z gałęzi – pierwsza litera składa się z połamanych patyków, a na drugiej wypuszczają one pąki. Renowacji w 2015 roku podjął się Krzysztof Grzondziel, mysłowiczanin i absolwent krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych.

2. Mysłowice, ul. Krakowska 8, Edward Dwurnik

Edward Dwurnik, Mysłowice

Rok wcześniej, podczas 2. edycji Off Festivalu, powstał mural autorstwa znanego polskiego malarza Edwarda Dwurnika. W 2007 roku Artur Rojek sprowadził do sennych Mysłowic wielu artystów w ramach okołofestiwalowych działań artystycznych. Mural „Uśmiechnięte twarze” powstał przy ulicy Krakowskiej. Malowidło przedstawiające karykaturalnie uśmiechnięte twarze utrzymane jest w żywej kolorystyce. Co ciekawe, mieści się obok aresztu śledczego w Mysłowicach.

3. Zabrze, ul. Św Wojciecha 9, Mona Tusz

Mona Tusz, Zabrze

Na osiedlu Borsiga w 2013 roku na ścianie Hali Sportowej w Zabrzu powstał mural Mony Tusz. To śląska malarka uliczna, której prace można spotkać w wielu miejscach aglomeracji. Prowadzi ona również liczne działania społeczno-artystyczne z seniorami oraz dziećmi, czego efektem jest np. międzypokoleniowy mural w Chorzowie. Przy tworzeniu muralu w Zabrzu pomagali chłopcy z pobliskich familoków. Namalowane postacie próbują unieść się do nieba na kominach, co ma sugerować chęć ucieczki od szarej rzeczywistości.

4. Sosnowiec, ul. 3 Maja 49, Ryszard Grzyb

Ryszard Grzyb, Sosnowiec

W 2016 roku na ścianie kamienicy przy wejściu do parku Sieleckiego powstał mural autorstwa Ryszarda Grzyba, artysty pochodzącego z Sosnowca. Temat jednorożca jest charakterystycznym motywem jego twórczości. Grzyb pragnął stworzyć dzieło pełne energii. Powstawanie muralu koordynowało Sosnowieckie Centrum Sztuki Zamek Sielecki.

5. Piekary Śląskie, ul. Jana Pawła II 32, Stan Lex

Stan Lex, Piekary Śląskie

Piekary Śląskie to miasto na uboczu aglomeracji, lecz w 2013 roku dołączyło do Katowice Street Art Festival. Jedną z wielu prac, które powstały w Piekarach jest mural autorstwa grupy Sten Lex przy ulicy Jana Pawła II 32. Stan Lex to dwójka twórców pochodzących z Rzymu. Ich monochromatyczne prace przedstawiające portrety anonimowych osób znajdują się na ulicach największych miast świata. Grupa tworzy murale swoją własną techniką – najpierw na ścianę budynku naklejany jest papierowy szablon, który następnie jest zamalowywany i tym samym niszczona jest matryca, która staje się częścią pracy. Efektem jest unikatowe czarno-białe dzieło.

Tekst i zdjęcia: Kamil Iwanicki

TU I TERAZ