5 map, które zmienią twoje postrzeganie Europy i Polski
Ludzi, którzy pasjonują się tworzeniem map, jest bardzo wielu, a dzięki ich pracy możemy dowiadywać się często zaskakujących rzeczy na temat poszczególnych krajach – np. o panującym w nich prawie, czy też nastrojach społecznych. Wybraliśmy 5 najciekawszych map z takich stron jak MapPorn, jakubmarian.com i Brilliant Map.
1. Stosunek krajów europejskich do Unii po Brexicie
Te mapy pokazują, jak każdy kraj w Europie zaczął postrzegać Unię Europejską (jako organizację zrzeszającą różne kraje) po Brexicie. Porównanie zostało utworzone na podstawie dwóch sondaży Eurobarometru – jednym przeprowadzonym w maju 2016 r. i w listopadzie 2017 r. Z danych wynika, że obecnie najbardziej pro-unijnymi krajami są: Irlandia, Bułgaria, Portugalia, Luksemburg i Litwa.
Jednak największy wzrost zadowolenia z Unii po Brexicie pojawił się w Niemczech, na Cyprze, w Belgii, Hiszpanii i Portugalii.
Co ciekawe, w samej Wielkiej Brytanii sytuacja nie uległa znaczącej zmianie – pozytywny stosunek do Unii wzrósł o 7 punktów procentowych. Nadal jednak Wielka Brytania jest jednym z trzech najbardziej sceptycznych krajów w stosunku do Unii Europejskiej.
Link do mapy tutaj
2. Podział Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej ze względu na dominację haplogrup Y-DNA
Poniższa mapa pokazuje, jak mogłyby wyglądać granice Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej, gdyby były oparte na dominującej haplogrupie (grupie podobnych ze względu na wspólne pochodzenie haplotypów, czyli serii alleli genów położonych w specyficznym miejscu na chromosomie), a nie ze względu na podział etniczny, czy też polityczny.
Według tej mapy w Europie zdecydowanie przeważa haplogrupa R1b, podczas gdy Polakom genetycznie najbliższa jest społeczność zamieszkująca tereny Euroazji.
Źródło mapy: brilliantmaps.com
3. Kraje, które kiedykolwiek były zbrojnie atakowane przez Francję
Mapa o charakterze historycznym – ukazuje, które kraje na świecie były podbijane przez państwo francuskie.
Kolory w legendzie odpowiadają różnym formom zbrojnego ataku – m.in. kolonizacji, walce przeciwko danemu krajowi, atakom powietrznym, okupacji, zajęciu terytorium.
Z mapy wynika, że większość krajów w swojej historii walczyła z Francją – „nietkniętymi” terenami są tylko niektóre kraje Bliskiego Wschodu i te położone na południu, czyli m.in. Australia, Nowa Zelandia, kraje afrykańskie i Ameryki Południowej.
Źródło mapy: brilliantmaps.com
4. Miasto pierwszego wyboru w Polsce
Powstała również mapa pokazująca, gdzie Polacy chcieliby się przeprowadzić, gdyby nagle stanęli przed takim wyborem.
Okazuje się, że wcale nie wszyscy lgną do stolicy – w poszczególnych województwach najbardziej popularnym wyborem są jednak stolice tych regionów.
Najmniej ta tendencja jest zauważalna w województwach, gdzie nie ma silnego ośrodka w postaci dużego, wiodącego miasta, tak jak np. w województwie lubuskim i warmińsko-mazurskim.
Źródło mapy: MapPorn
5. Legalność prostytucji w Europie
Na koniec mapa, która pokazuje prawny aspekt usług seksualnych, czyli tzw. prostytucji. Okazuje się, że w większości krajów świadczenie usług seksualnych jest legalne z wyłączeniem prowadzenia domów publicznych lub całkowicie nielegalne.
Jedynie w Niemczech, Holandii, Szwajcarii i Austrii prostytucja jest całkowicie legalna i prawnie uregulowana.
Na mapie zostały zaznaczone również kary, które mogą spotkać zarówno sprzedających usługi, jak i kupujących.
źródło mapy: jakubmarian.com