Młodzi fotografowie, których warto obserwować

Podsumowanie ShowOff na Krakowskim Miesiącu Fotografii.
.get_the_title().

Krakow Photomonth od 16 lat zachwyca wspaniałymi wystawami fotograficznymi, angażując artystów z całego świata. To nie tylko wystawy, ale także dyskusje o kształcie współczesnej fotografii, a co najważniejsze – wernisaże młodych twórców, dla których to często pierwsza tak poważna wystawa ich prac.

To właśnie sekcja ShowOff – wydarzenie towarzyszące miesiącu fotografii – umożliwia młodym twórcom, wyłonionych w drodze otwartego konkursu, premierę swoich projektów.

Liczba zgłoszeń rośnie z roku na rok – w tym wynosiła ponad 600, a większość chętnych to absolwenci najlepszych artystycznych szkół w Europie. W tym roku w sekcji ShowOff zaprezentowano fotografie ośmiu artystów. My przybliżamy wam sylwetki trzech, których dalszą drogę fotograficzną najbardziej warto obserwować.

Anna Tiessen to 25-letnia fotografka na co dzień mieszkająca w Berlinie. Jej zainteresowania fotograficzne skupiają się wokół portretu i dokumentu. Seria zdjęć „Kommandor Korn” to jej praca dyplomowa. Tworząc ją, Tiessen wróciła do miejsca, które kiedyś nazywała domem – miejsca, z którego uciekła jako nastolatka – wsi na północy Niemiec.

„Kommandor Korn” to historia o młodości i życiu na prowincji.

Jak mówi autorka: „O przyjaźni i wspólnym upijaniu się, o pracy i potrzebie bycia częścią społeczności”. O ludziach, młodych rolnikach, którzy pomogli jej na nowo zafascynować się wiejskim życiem.

Anna Tiessen

Wszyscy jesteśmy w „przestrzeni przepływów” – to hasło przyświeca całemu Krakow Photomonth. Polega na dostrzeganiu tego, co niewidzialne. Z całą pewnością udało się absolwentce Akademii Fotografii Antoninie Gugale. Swoją „Historię” zaczyna słowami z filmu „Posągi też umierają” – „Sztuka przejściowa na okres przejściowy. Sztuka czasu teraźniejszego, między utraconą wielkością i przyszłymi podbojami. Sztuka tymczasowego, której ambicją nie jest przetrwać, a dać świadectwo”.

Fotografie to zapis badań nad rolą kultury wizualnej oraz pokrewieństw między przedmiotami użytku codziennego znalezionych w Grecji a artefaktami z Muzeum Narodowego w Warszawie.

To także wspaniale i estetycznie skomponowane kadry opisujące grecką przestrzeń i przedstawiające obiekty trzymane w rękach pracowników muzeum.

antonina gugała

Laura Ociepa w swojej serii 7 GIF-ów pod tytułem „Eskapada” portretuje osoby zgłębiające ezoteryczną wiedzę. Poszczególne GIF-y ukazują gesty, które mają dekonstruować energię otoczenia i kształtować ją na nowo. Gesty te zapętlone są w nieskończoność, oglądając je wpadamy w trans.

Wystawę dopełnia przestrzeń zaaranżowana jakby specjalnie do tego typu praktyk – kolorowe poduchy na podłodze oraz zapach kadzideł „odczarowują” przestrzeń i zmieniają sposób postrzegania.

Także sama postać autorki, z która można było spotkać się na wernisażu, dopełnia całości. Nie da się bowiem pozbyć wrażenia, że temat jest jej wyjątkowo bliski.

laura ociepa

Fotografie z sekcji ShowOff można oglądać bezpłatnie do 24 czerwca w Centrum Festiwalowym krakowskiego festiwalu, TYTANO, ul. Dolnych młynów 10, Kraków.

Tekst: Laura Osakowicz
Zdjęcia: Aleksandra Kamińska

TU I TERAZ