Medytacja ratuje życie. Potrzebujesz więcej powodów, by zacząć działać?
Jak zapewne wiecie, akcja ratowania chłopaków uwięzionych w jaskini na północy Tajlandii zakończyła się ostatnio powodzeniem. Warto więc przybliżyć sylwetkę trenera drużyny piłkarskiej, która na prawie pół miesiąca utknęła w zalanej jaskini. Nazywa się Ekkapol Chantawong i ma 25 lat. W wieku 12 lat został sierotą – cała jego rodzina zginęła w wyniku epidemii, a Ekkapol zamieszkał w buddyjskim klasztorze. Po 10 latach wrócił do wsi, aby opiekować się babcią i dostał pracę jako asystent trenera piłki nożnej w klubie Wild Boars. Gdy drużyna została zablokowana w jaskini, Ekkapol z chłopakami znaleźli się w całkowitej ciemności, z małym zapasem jedzenia i picia, tlen szybko się kończył.
Aby zmniejszyć poziom stresu i zapobiec panice u dzieci, trener nauczył drużynę… medytować!
Długa praktyka medytacji w klasztorze buddyjskim nie poszła więc na marne. Kiedy brytyjscy nurkowie 9 dni później odnaleźli dzieci, siedziały one na kamieniach i spokojnie medytowały. Ten obraz pobudza wyobraźnię – grupa nie miała już pojęcia, ile czasu spędziła w jaskini, która jest godzina i dzień tygodnia, ale nikt nie płakał i nie panikował, wszyscy byli skoncentrowani i spokojni. Ekkapol stał się bohaterem całego buddyjskiego świata. Utrzymana w mangowym stylu ilustracja przedstawiające medytującego trenera z dzikimi świniami (wild boars) w rękach stała się bardzo popularna. A medytacja, jako metoda walki z depresją, stresem i atakami paniki, otrzymała bardzo potężną reklamę.
Wciąż nie wiecie, czy warto ćwiczyć medytację? Przedstawiamy wam 5 zaskakujących korzyści:
1. Pobudza kreatywność
Skuteczne lekarstwo na pobudzenia kreatywnego myślenia? Medytacja. Badania wskazują, że w momentach stresu i napięcia emocjonalnego trudno o inspirację i nowe pomysły, które ujawniają się natomiast podczas medytacji. Uczestnicy badania, którzy ćwiczyli medytację, mieli więcej pomysłów na rozwiązanie danego problemu.
2. Pomaga zachować młodość na dłużej
Źródło młodości jest tak samo realne jak ciasteczka bez kalorii, lecz medytacja może naprawdę pomóc w zachowaniu młodości na dłużej.
Wiek biologiczny osób w średnich wieku, które uprawiają medytację jest niższy niż u ich rówieśników, którzy tego nie robią.
Inne badanie sugerują, że medytacja może zmniejszyć związane z wiekiem pogorszenie stanu mózgu.
3. Dodaje smaczku życiu seksualnemu
Twoje życie erotyczne może bardzo zyskać na regularnej medytacji. W jednym z badań kobiety, które ćwiczyły medytację odnotowały wzrost zadowolenia z życia seksualnego. Do tego łatwiej osiągały orgazm. Co do mężczyzn, medytacja też bardzo dobrze się sprawdza – mianowicie pomaga uprawiać seks dłużej! Medytacja sprawia, że jesteśmy bardziej cierpliwi, czujni i, co najważniejsze, nie odpływamy nigdzie myślami podczas seksu.
4. Pomaga w prowadzeniu negocjacji
Ćwiczenie medytacji ma wpływ nie tylko na nas, lecz również na osoby, które nas otaczają.
Nawet przy najbardziej kontrowersyjnych tematach rozmów nie da się nas wytrącić z równowagi.
Nie jesteśmy agresywnymi, zamiast tego cechuje nas czujność i uśmiech. Lama Oser, europejski mnich, który ma za sobą ponad 30 lat ćwiczenia medytacji zapewnia, że efekt jest oszałamiający. – Czułem, że jest coś takiego jak cień lub aura wokół mnie po medytacji, dlatego po prostu nie mogę być agresywny – mówi.
5. Zmniejsza poczucie samotności
Poczucie samotności i izolacji społecznej jest szkodliwe dla naszego zdrowia fizycznego i psychicznego.
Medytacja natomiast sprawia, że czujemy się częścią czegoś większego.
Podczas badania przeprowadzonego na uniwersytecie Carnegie-Mellonn J. David Creswell odnotował, że zaledwie 30 minut medytacji dziennie w ciągu ośmiu tygodni nie tylko zmniejsza poczucie samotności, ale również ryzyko chorób zapalnych. – Ważne jest, aby trenować swój umysł tak samo, jak ćwiczymy mięśni na siłowni – mówi Creswell.
Przepis na medytację
By poczuć się lepiej, wystarczy 25 minut medytacji rano i wieczorem. Osobom, które mają pracę polegającą na multitaskingu zaleca się krótkie, 5-minutowe przerwy na medytację w ciągu dnia. Tak, to jest tak proste!
Tekst: Tetiana Shataieva
Źródło: comfortpit.com, greatist.com, tjournal.ru, bbc.com