“Empatia, teraz!” – wystawa, która pokazuje, jak zwalczać najbardziej palące problemy współczesności
Wystawa “Empatia, teraz!” zadebiutowała na początku lipca tego roku na Festiwalu Gdynia Design Days, zwracając uwagę ogólnopolskich mediów. Rzadko ogląda się bowiem wystawy, których eksponaty skłaniać mają do odczuwania współczucia.
Design empatyczny jest jedną z tych dziedzin projektowania, które we współczesnym świecie spełniają określoną funkcję. Służy nie tylko uprzywilejowanym grupom społecznym, ale przede wszystkim tym zepchniętym pod różnymi względami na margines. Na wystawie “Empatia, teraz!” obejrzeć można dorobek świata designu właśnie na tym polu i zobaczyć, w jaki sposób kreatywni tego świata chcą zwalczyć najbardziej palące problemy społeczne – wysiedlenie, bezdomność, biedę, choroby czy negatywne następstwa klęsk żywiołowych.
Każdy z projektów czy inicjatyw zaprezentowanych na wystawie “Empatia, teraz!” ma pobudzać współodczuwanie i zachęcać do tego, aby z perspektywy innych, tych bardziej pokrzywdzonych, spoglądać na rzeczywistość.
Zwraca szczególną uwagę na problem uchodźców i przymusowych migrantów, których liczba jest aktualnie większa od tej po II wojnie światowej. Pokazuje skalę katastrof naturalnych dookoła globu, które w 2016 roku dotknęły ponad 550 milionów ludzi. Dotyka również kwestii pogarszającej się sytuacji mieszkaniowej w rozrastających się metropoliach – problemu, który dotyczy nie tylko zmarginalizowanych grup społecznych, ale w szczególności tych bardziej uprzywilejowanych.
Wystawa “Empatia, teraz!” jest niezwykle zróżnicowana.
Zaprezentowane na niej eksponaty to owoc prac projektantów z wielu różnych dziedzin – designu, sztuki, architektury i technologii.
Obejrzeć można między innymi projekt domku z kart, czyli prowizorycznej, ale stabilnej struktury z materiałów papierowych, którą można szybko wznieść w obliczu klęsk żywiołowych i katastrof naturalnych. Można zobaczyć mikroskopijną kuchnię od IKEA, która zmieści się do każdego, nawet do najmniejszego mieszkania. Na własne oczy przekonać się można, jak wygląda kurtka/śpiwór – praktyczna hybryda projektu Basa Timmera chroniąca uchodźców i bezdomnych przed zimnem, wilgocią i wiatrem.
Wystawa jest interaktywna, praktycznie zaprojektowana i niezwykle ciekawa. Daje do myślenia, a przede wszystkim z wielkim sukcesem pobudza do empatii. Do obejrzenia w Galerii Dizajnu BWA we Wrocławiu do 6 października.
Kurator: Michał Bachowski
Projektantka wystawy: Agata Nowak
Projektant identyfikacji wizualnej: Danil Daneliuk
Źródło: wroclaw.pl, Gdynia Design Days