5 stylówek, które definiują trend UNLIKE
Demna Gvasalia, współzałożyciel marki Vetements i dyrektor artystyczny domu mody Balenciaga, to jeden z bardziej wpływowych projektantów w branży, a jego antymoda rządzi dziś na ulicach.
Coraz popularniejszy trend żywi się estetyką dekonstrukcji, powstaje dzięki konfrontacji starych i nowych reguł i zderza wielkie systemy w modzie, skutecznie deformując jasny, jednoznaczny odbiór.
Tu najwyraźniej widać załamanie odwiecznego podziału na high i low, underground i mainstream czy kitsch i chic. Trend zdecydowanie wymyka się wszelkim klasyfikacjom, ale co go wyróżnia?
1. Grubo
Warstwy to podstawowa forma dekonstrukcji, która zaburza i zaprzecza. Stanowi niestosowną grę z proporcją, będącą jedną z najważniejszych reguł mody.
To właśnie połączenie różnych faktur, kolorów, wzorów czy materiałów powoduje przepych i paniczne poczucie duszności.
To moda, która pochłania bez reszty i nie wie, na co się zdecydować.
Wyświetl ten post na Instagramie.
ROCK SCARF ROBE DRESS & MORE – EXPLORE NEW ARRIVALS www.matchesfashion.com @matchesfashion
2. Hybrydy
Hybrydę charakteryzuje dziwaczność oraz kompletny brak norm i zasad w działaniu. Pomysł na łączenie różnych elementów w celu stworzenia ekscentrycznych form to w modzie nic nowego. Może poza założeniem, że w topowych projektach domu mody Balenciaga nie chodzi o to, by tworzyć, ale burzyć. Zestawienie ze sobą niepasujących części i detali, jak w przypadku płaszcza połączonego z dżinsową kurtką, daje przede wszystkim zniekształconą linię ramion, która z kolei wprawia w uczucie zagubienia. Projekt ma na celu wywołanie konsternacji, na tyle mocno, że nie można przejść obojętnie. I o to chodzi!
Wyświetl ten post na Instagramie.
MONOGRAM RAINCOAT & MORE NEW ARRIVALS www.net-a-porter.com @netaporter
3. Dres i bluza
Ten trend to ogromna rehabilitacja dresu i ukłon w stronę wszystkich zakochanych w potencjale odzieży sportowej.
Nawiązuje do post-soviet chic, ale idzie o krok dalej. Moda stylizowana na niskobudżetową, pochodzącą ze wschodu (ale nie tylko) i początku lat 90.
Oversize’owe bluzy, wysokie skarpetki, klapki basenowe, spodnie dresowe, ortalion, duże sportowe buty i charakterystyczne, ogromne logo – wszystko to, co kojarzy się z stylem zawodnika lub coacha.
4. Nihilizm
Moda bogatych, przygnębionych dzieci, mroczna i negująca wszystko, co związane z mainstreamem. Ważne, by nie wpisywać się w trendy i przyjęte standardy, nawet za cenę ostracyzmu lub kompletnego niezrozumienia.
Wyświetl ten post na Instagramie.
5. T-shirt w roli głównej
Bananowo żółte koszulki z nadrukiem DHL lub zniszczone t-shirty porysowane jak brudnopis za kilkaset dolarów każda wyglądają jak ikony ironii. To połączenie streetwearu z modą wysoką tworzy jednak coś, co przyciąga uwagę zwolenników obu stylów.
Logo DHL, napis „Staff” na koszulce i inne pomysły na odrzucenie tradycji reprezentujące raczej odzież roboczą niż luksus przywracają modzie pewną autentyczność i humor, którym uderza w klasyczny nurt i wywraca porządek.
Wyświetl ten post na Instagramie.
Trend UNLIKE zdecydowanie odzwierciedla estetykę czasów, a dzięki stosowaniu pułapu wysokich cen (który eliminuje większość przeciętnych klientów) oraz bazowaniu na sprzeczności ucieleśnia ideę, w której streetwear jest wyniesiony do modowej elity.
Tekst: MM