„Jeden dzień – wart całe życie”, czyli przejmująca akcja na rzecz przeciwdziałania samobójstwom dzieci i młodzieży

W Polsce w 2017 roku 500 osób do 19 roku życia popełniło samobójstwo. Pokrywa się to z liczbą dzieci, które zginęły w wypadkach samochodowych. O każdym z nich pewnie napisano w mediach. Dzieci, które zabiły się same, odchodzą w ciszy, niemalże niezauważalnie dla społeczeństwa. Nowa kampania nagłaśnia ten ciężki, ale arcyważny temat.
.get_the_title().

Statystyki są przerażające. W zeszłym roku w naszym kraju próbę samobójczą podjęło 2000 dzieci. To stawia Polskę na niechlubnym drugim miejscu w Europie pod względem nastoletnich samobójstw. Co dziesiąte dziecko przyznaje się do myśli samobójczych. A jednak często po przeczytaniu danych pojawia się myśl, że samemu z pewnością zauważyłoby się, gdyby działo się coś złego.

Czy naprawdę bierzemy pod uwagę sytuację, że w którymś z tych tragicznych przypadków rodzina i znajomi widzieli lub mogli widzieć, że dzieje się coś złego i nie zareagowali?

Najważniejsze jest zapobieganie tego typu sytuacjom.

Na problem zwraca uwagę Fundacja Zobacz… JESTEM.

Z okazji Międzynarodowego Dania Przeciwdziałania Samobójstwom (10 września) ruszyła z kolejną odsłoną swojej kampanii Zobacz… ZNIKAM pod hasłem „Jeden dzień – wart całe życie”.

To właśnie tyle – jeden dzień spędzony z dzieckiem, gdzie swoją uwagę, miłość i troskę koncentrujemy w 100 proc. na nich – może zapobiec tragicznemu scenariuszowi.

Wydaje się, że doba to za mało, żeby coś zmienić, a jednak ten wspólnie spędzony czas dostarcza cała masę pozytywnych emocji i wspomnień. A przede wszystkim – jak czytamy na stronie akcji Jeden Dzień – właśnie tak powstaje wieź, która pomoże dziecku w najtrudniejszych chwilach. Kampanii towarzyszy spot, który w piękny, przejmujący sposób obrazuje tę sytuację.

„Bądź blisko – poświęć wyłącznie swojemu dziecku jeden zwykły dzień w tygodniu.” nawołują twórcy kampanii – „Tak bez żadnej okazji. Nie przegap ważnego sygnału.”

Źródło: Fundacja Zobacz…JESTEM, ZobaczZnikam.pl

Kampania Zobacz…ZNIKAM zwraca uwagę na problem zaniedbywania i przykładania zbyt małej wagi do różnych niepokojących stanów emocjonalnych dzieci i młodzieży. Myślimy sobie, że to humory wynikające z okresu dojrzewania i „na pewno im przejdzie” lub bagatelizujemy ich problemy, bo przecież jak poważne mogą one być w porównaniu z kłopotami dorosłych. Tymczasem ogromna skala problemu samobójstw wśród nieletnich nie bierze się przecież znikąd.

„Ryzyko podjęcia tego kroku zwiększa się w związku z rosnącym poczuciem osamotnienia, braku zainteresowania, niezrozumienia, konfliktów oraz rosnących, niemożliwych do spełnienia oczekiwań”– czytamy na ZobaczZnikam.pl.

Źródło: Fundacja Zobacz… JESTEM, ZobaczZnikam.pl

Fundacja Zobacz… JESTEM zajmuje się przede wszystkim pomocą skierowaną do dzieci i młodzieży z różnorakimi problemami emocjonalnymi. Kampania Zobacz… ZNIKAM kierowana jest jednak przede wszystkim do ich otoczenia – rodziców, opiekunów i instytucji, które mają z nimi bezpośredni kontakt. Na stronie kampanii ZobaczZnikam.pl można znaleźć niezbędne materiały i informacje – od statystyk, artykułów edukacyjnych, przez historie z życia wzięta, po realne wsparcie, po które można się zgłosić w specjalnych zakładkach, jeśli jest się przyjacielem, nauczycielem czy rodzicem osoby, która zgodnie z naszymi podejrzeniami może targnąć się na swoje życie.

Pamiętajmy, ze próby samobójcze nie zawsze oznaczają realną chęć odebrania sobie życia. Często jest to akt desperacji, kiedy dziecko nie widzi innego wyjścia, żeby zwrócić na siebie uwagę i otrzymać pomoc. Zrozumienie tematu, odpowiednia wiedza i przede wszystkim empatia i zaangażowanie mogą się okazać zbawienną profilaktyką, która ocali ludzkie życie.

Źródło: ZobaczZnikam.pl, JedenDzien.com.pl
Tekst: Kinga Dembińska

SURPRISE