Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Drop by Drop, czyli domowa oczyszczalnia wody

"Zmiana zaczyna się w domu" – mówi projektant Pratik Ghosh. Dlatego zaprojektował wyjątkowy koncept domowej oczyszczalni ścieków, która wykorzystuje wodę pochodzącą z pralek, zlewozmywaków i wanien. Oczyszczona woda nadaje się do picia. Wewnątrz pięknej kapsuły można też hodować zioła!
.get_the_title().

Drop by Drop to wyjątkowy koncept, który wykorzystuje wodę pochodzącą z urządzeń AGD, zlewozmywaków, wanien, a następnie ją oczyszcza. Można ją wówczas wykorzystać po raz kolejny, a nawet pić. Brzmi genialnie! Rośliny pod szklaną kopułą podlewane są za pomocą rury. Światło wewnątrz kopuły wyzwala proces fotosyntezy i transpiracji, więc woda sama jest pobierana przez korzenie, a następnie przedostaje się do powietrza w postaci pary. Specjalna pompa steruje przepływem powietrza w systemie i wytwarza próżnię, aby dodatkowo usprawnić transpirację. W ten sposób uzyskujemy oczyszczoną wodę, która nadaje się do picia! Dodatkowo urządzenie uwalnia tlen do pomieszczenia, w którym się znajduje. Za Drop by Drop stoi utalentowany młody projektant Pratik Ghosh, student kierunku inżynieria projektowania innowacji w Royal College of Art (RCA).

Drop by Drop to biosfera, w której pięć kluczowych czynników niezbędnych do efektywnej transpiracji, a więc ciepło, wiatr, światło, ciśnienie i wilgotność, utrzymuje się na optymalnym poziomie – mówi projektant.

Ta wyjątkowa oczyszczalnia wody została zaprojektowana tak, aby mogła stać w salonie jako ozdoba i dowód naszego zaangażowania w ekologiczne rozwiązania. Nie trzeba jej chować pod zlewem. Pratik Ghosh poleca szczególnie zastosowanie ziół w jego uroczym projekcie – można je z powodzeniem hodować w pomieszczeniach takich jak kuchnia i nadają przefiltrowanej wodzie dodatkowych walorów smakowych. Jeśli właściciel jest poza domem, rury można zwyczajnie zablokować, a rośliny poradzą sobie, ponieważ gleba jest wypełniona mikrobami i owadami, które dostarczą im dwutlenku węgla.

Chodzi o to, aby zmienić sposób, w jaki zaopatrujemy się oraz konsumujemy wodę, a żeby to zrobić, musi nastąpić zmiana w systemie wartości. Czy jest lepsze miejsce do wprowadzenia zmian niż własny dom? – przekonuje Pratik Ghosh.

Do systemu można wlać brudną wodę zebraną z kuchni, a nawet łazienki, a rośliny pomagają ją filtrować – tłumaczy projektant.

System filtracji jest dość powolny, jednak Ghosh uważa, że w większej skali może przynieść ogromne korzyści – można nim przykładowo pokryć niewykorzystany dach domu.

Umożliwiłoby to filtrowanie około 160 litrów wody w ciągu 12 godzin (w przypadku światła dziennego). System można także połączyć bezpośrednio z wylotami szarej wody, czyli nieprzemysłowej wody ściekowej z urządzeń AGD, czy zlewów.

Wszystko zaczyna się od domu. To tu możemy podejmować decyzje, które mają realny wpływ na zużycie wody, czy energii. Dlatego warto wybierać inteligentne, energooszczędne sprzęty AGD, takie jak najnowsze suszarki z pompą ciepła i samoczyszczącym kondensatorem marki Bosch Serii I 8. Powstały dla tych, którym zależy na oszczędnym suszeniu. 

Suszarki marki Bosch to innowacyjne rozwiązanie w energooszczędny sposób umożliwia wytwarzanie ciepła potrzebnego w procesie suszenia. Pompa pracuje na podobnych zasadach jak sprężarki w chłodziarkach, które „odbierają” ciepło z żywności i oddają je do pomieszczenia. Dzięki takiemu „recyklingowi ciepła” są nawet do 60 proc. bardziej energooszczędne niż klasa A.

Wilgoć odprowadzona z prania jest gromadzona w specjalnym pojemniku, nie potrzeba więc typowego dla innych suszarek zewnętrznego przewodu wyciągowego. Woda może być powtórnie wykorzystana!

Suszarki Bosch posiadają szereg przemyślanych programów do różnego rodzaju tkanin, a bęben skonstruowano tak, by chronił włókna materiałów i ich strukturę przed zniszczeniem. To też oszczędność. Zastosowany w urządzeniach tzw. SelfCleaning Condenser to system automatycznego samooczyszczenia wymiennika ciepła, który zostaje uruchomiony podczas każdego cyklu. Efekty: niezakłócona cyrkulacja powietrza pozwala utrzymać zużycie energii na niezmiennie niskim poziomie.

DESIGN