Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Kultowa marka Grundig wraca!

Czy wiesz, że radio które stało u Twoich dziadków w salonie, a które teraz chciałbyś mieć u siebie w domu to Grundig? Ta kultowa niemiecka marka wraca właśnie na polski rynek. To dobry moment, żeby przypomnieć sobie jej wkład w design użytkowy ostatnich kilkudziesięciu lat.
.get_the_title().

Na te radia polują dziś miłośnicy stylu vitage na całym świecie. Działają czy nie – to bez znaczenia, ważne jest, że są pięknym dodatkiem dekoracyjnym i przywołują wspomnienia – bo czyj ojciec czy dziadek nie miał radia marki Grundig – kultowego i pożądanego w latach 60. Na różnych stronach, te odrestaurowane osiągają nawet ceny 2000 zł.

Grundig to niemiecka marka, która powstała w 1945 roku i za sprawą produkcji swojego designerskiego sprzętu, m.in popularnego radia, bardzo szybko stała się rozpoznawalna na całym świecie. W latach 50. Grundig stał się największym producentem odbiorników radiowych w Europie.

Vintage produkty Grundiga przywołują na myśl kultowe projekty Dietera Ramsa i opierają się na tych samych żelaznych zasadach dobrego designu.

  1. Dobry design jest innowacyjny
  2. Dobry design jest użyteczny
  3. Dobry design jest estetyczny
  4. Dobry design sprawia, że produkt jest zrozumiały
  5. Dobry design jest uczciwy
  6. Dobry design nie rzuca się w oczy
  7. Dobry design jest długotrwały
  8. Dobry design jest dopracowany w każdym calu
  9. Dobry design jest przyjazny dla środowiska
  10. Dobry design to „mniej znaczy więcej”

Dobry produkt ma więc być prosty w obsłudze, intuicyjny i funkcjonalny. Ma służyć latami, nie tracąc przy tym swojego stylu. W takim duchu przez dekady powstawały produkty marki Grundig, która po dziś dzień kieruje się tymi zasadami przy projektowaniu nowego sprzętu – pewnie dlatego Twój ojciec tak bardzo cieszył się z radia samochodowego tej marki,  a Ty wtedy tego nie rozumiałeś. Radio pewnie nadal gra w tym aucie, gdy Ty swoje wymieniałeś już 3 razy.

Ówczesna cena tego radia: 248 marek. Niemało. Dla porównania: pierwszy zasiłek jaki otrzymywali obywatele Niemiec Zachodnich podczas wymiany waluty (w 1948 roku) wynosił 60 marek, a więc jak łatwo policzyć, cena tego gadżetu stanowiła równowartość 4 zasiłków.

Grundig to nie tylko radia. Przez kolejne lata marka wyznaczała trendy w elektronice, wprowadzając na rynek produkty o rewolucyjnej technologii: telewizory, przenośne radia, magnetofony, dyktafony i odtwarzacze muzyki z dźwiękiem STEREO!

Później pojawiły się innowacyjne rozwiązania, dzięki którym klienci mogli stworzyć własny zestaw Hi-Fi, dostosowując go do swoich indywidualnych potrzeb i stylu umeblowania domu m.in.: pierwszy w Europie wzmacniacz Hi-Fi z wbudowanym korektorem dźwięku, który stał się bestsellerem czy  magnetowid VHS do domowego użytku.

Grundig wprowadził też na rynek jako pierwszy budziki z cyfrowym wyświetlaczem oraz radio samochodowe z funkcją automatycznego wyszukiwania stacji radiowej.

Ich świetność utrzymywała się przez dziesiątki lat, a niemiecka marka wyrobiła sobie status legendy designu i jakości. Nawet dziś internecie pod hasłem „Grundig fani marki” wyskoczą wam kluby miłośników tego sprzętu.

Na pewno wielu z was kojarzy także magnetofon kasetowy Unitry, wzorowany na wyrobie licencjonowanym przez firmę Grunding – na archiwalnych filmach i zdjęciach z Jarocina wśród fanów rocka możecie szukać swoich rodziców z lasem tych magnetofonów trzymanych nad głowami, nagrywających ówczesne hity.

Legendarny producent sprzętu powraca w tym roku na polski rynek. Ich produkty to wciąż świetne wizualnie i jakościowo przedmioty codziennego użytku.  W kolejnych postach opowiemy Wam czym obecnie może zaskoczyć Was marka Grundig. Stay tuned!

DESIGN