IKEA projektuje autonomiczne pojazdy przyszłości
IKEA przechodzi proces transformacji od producenta wyposażenia mieszkań do innowacyjnej technologicznie zaawansowanej firmy. Zmiany rozpoczęły się wraz z wprowadzeniem nowego sloganu: stare motto – „Ty tu rządzisz”, wyparło – „Technologia cię urządzi”. IKEA ma ambicję stać się firmą w pełni wykorzystującą nowoczesne technologie, aby dopasować się do współczesnego klienta.
Dotychczasowy system, w którym trzeba było poświęcić dzień na dojazd do sklepu i zakupy, a kolejny na skręcanie mebli odchodzi w niepamięć, wszystko dzięki dopracowanym aplikacjom i innowacyjnym pomysłom sztabu IKEA.
Firma od pewnego czasu wychodzi poza ofertę standardowego sklepu z wyposażeniem wnętrz. Dotychczasowa współpraca z Adidas, Lego i Sonos wyznacza nowy kierunek, otwarty na kolaboracje i świeże pomysły. To jednak nie wszystko, IKEA nie tyle dostosowuje się do pokolenia przyszłych klientów, Zillenialsów, co stara się wybiegać ze swoimi projektami w przyszłość.
Firma chce nawet dostosować swoje produkty do przyszłych apartamentów zbudowanych na Marsie. Projektanci odbyli serię spotkań z naukowcami z NASA, podczas których analizowali konspekty przyszłych kosmicznych budynków.
Najnowszy projekt IKEA wchodzi w zupełnie nową dla firmy meblowej branżę – transport. Laboratorium Space10, w którym tworzone są innowacyjne przedsięwzięcia IKEI, stworzyło koncept samochodów przyszłości „Spaces on Wheels”. We współpracy ze studiem projektowym Foam, IKEA stworzyła siedem rozwiązań, które mają pomóc ludziom wyobrazić sobie wnętrza samoprowadzących się samochodów.
IKEA prognozuje, że już za parę lat wnętrza pojazdów będą znacznie odbiegać od ich obecnego wyglądu, a auta poza swoją pierwotną funkcją będą wspierać użytkownika w jego codziennych aktywnościach.
Pojazdy przyszłości mają poza transportem pełnić dodatkowe funkcje: samochód na zakupy, kawiarnia na kółkach, mobilny szpital, czy przenośny pokój hotelowy – wszystkie do obejrzenia w aplikacji z rozszerzoną rzeczywistością Space10 app. Stylistyka prototypów ma niewiele wspólnego z futurystyczną estetyką, to dalej surowy szwedzki minimalizm.
Pomysł wykorzystania autonomicznych pojazdów do pracy, czy rozrywki jest dość innowatorski. Oczywiście pojazdy tego typu kojarzymy chociażby z serialu Black Mirror (odcinek, w którym bieg zdarzeń odmienił pizza-car), ale IKEA upatruje tu realnej szansy na biznes – Dzień, w którym, w pełni autonomiczne pojazdy wyruszą na drogi, będzie dniem, w którym samochody przestaną służyć wyłącznie jako środek transportu. Może w przyszłości IKEA będzie miała cały dział poświęcony przestrzeni na kółkach? mówi Simon Casperson.
Koncept samochodowych wnętrz będzie rozwijany w następnych latach, ale IKEA nie zamierza zajmować się samym projektowaniem pojazdów.
Tekst: Dorota Linke