Jak będzie wyglądać nowa Skra? Znamy zwycięski projekt!

Być może już wkrótce teren warszawskiej Skry przestanie straszyć.
.get_the_title().

Wygląda na to, że mieszczący się na Polu Mokotowskim kompleks sportowy już wkrótce przestanie straszyć. Wczoraj rozstrzygnięty został konkurs na projekt przebudowy warszawskiej Skry. Spośród 6 nadesłanych prac 13-osobowe jury nagrodziło trzy. Trzecia nagroda trafiła do warszawskiej pracowni WXCA, a drugą otrzymał zespół architektów składający się z Jakuba Pieńkowskiego, Michała Dołbniaka, Doroty Ryżko i Wiktora Gago.

Laureatem pierwszej nagrody został Aleksander Wadas z Gdańska.

Wybraliśmy pracę, która najpełniej odpowiada wyzwaniom przestrzennym i sportowym. Program rekreacyjny oparty o kompozycję przestrzenną ze zbiornikiem wodnym i górkami oferuje trasy do biegania, siłownie plenerowe nad wodą, górki saneczkowe. Te atrakcje zainteresują i amatorów i profesjonalistów – powiedziała Marlena Happach, szefowa miejskiego Biura Architektury i Planowania Przestrzennego.

Jury podkreśliło, że zwycięski projekt w bardzo udany sposób połączył szacunek do dziedzictwa, funkcjonalne rozwiązania dla korzystających z obiektu profesjonalnych lekkoatletów, rugbistów i innych sportowców, a także amatorsko uprawiających sport i pomysłowy program rekreacyjny, włączając przy tym kompleks sportowy w całość otwartego programu parkowego Pola Mokotowskiego. „Zastosowane rozwiązania krajobrazowe – wzniesienia terenu oraz zbiornik wodny – nie tylko podkreślają powiązanie widokowe stadionu i parku, ale też stanowią bazę dla programu rekreacyjnego, atrakcyjnego dla profesjonalistów i amatorów, obejmującego urozmaiconą nawierzchniowo i topograficznie trasę biegową, odcinki trasy dla treningów interwałowych czy nawodne siłownie plenerowe. Program ten oferuje ciekawe propozycje aktywnego spędzania czasu także zimą w formie saneczkarstwa, narciarstwa biegowego i łyżwiarstwa” – czytamy w uzasadnieniu. Nagrodą w konkursie jest 70 tys. złotych oraz zaproszenie do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki.

Wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska ma nadzieję, że remont Skry będzie mógł wystartować na przełomie 2019 i 2020 roku.

Do tego czasu uda się opracować projekty budowlane, uzyskać niezbędne pozwolenia na budowę i projekty wykonawcze. Problem w tym, że aby modernizacja się rozpoczęła, Skra musi wrócić w ręce miasta, a tymczasem prezes Skry nie chce wydać miastu ośrodka.

Wszystkie nagrodzone koncepcje możecie zobaczyć tutaj.

Źródło zdjęć: architektura.um.warszawa.pl

DESIGN