Recycle Track System – startup, który dzięki użyciu technologii rewolucjonizuje zbiórkę odpadów komercyjnych w USA

Ten system nie tylko ułatwia korzystającym z niego klientom pozbywanie się śmieci w wygodny i dopasowany do ich potrzeb sposób. Przede wszystkim robi to z zasadami zrównoważonego rozwoju.
.get_the_title().

W czasach postępującej degradacji środowiska naturalnego odpady komercyjne zostały wzięte pod lupę.

Tymczasem wiele podmiotów gospodarczych skarży się, że mimo najlepszych chęci, nie ma możliwości i narzędzi do zarządzania tym tematem ekologiczny sposób.

A nawet jeśli po swojej stronie dołożą wszelkich starań, aby ich działania były zgodne z zasadami odpowiedzialności społecznej, to i tak do pełnego obrazu sytuacji brakuje im wiedzy i gwarancji, że to, co dzieje się z odpadami po odbiorze od nich, jest nadal właściwe.

Źródło: Facebook @RTSGreen

W odpowiedzi na ten problem w Stanach Zjednoczonych powstał Recycle Track System. Jest on oparty o nowe rozwiązania technologiczne, które – jak widać – mogą znaleźć zastosowanie na każdym polu. Z takiego założenia wyszli twórcy tego start-upu, który usprawnia zbiórkę, segregację i recykling odpadów komercyjnych z takich miejsc jak restauracje, szkoły, szpitale czy supermarkety i wiele innych.

Przez swój system operacyjny oraz formę i zasady kontaktu z zamawiającymi te usługi nazywany jest „Uberem śmieci”.

Źródło: Facebook @RTSGreen

Klienci RTS otrzymują odpowiednie oprogramowanie i kompatybilną z nim aplikację mobilną. Dzięki temu mogą zamawiać odbiory śmieci dopasowane do swoich potrzeb pod względem i częstotliwości (od regularnych po „na żądanie”), i rodzajów odpadów. Klient informuje firmy odbierające śmieci o tym, czy przyjeżdżają po e-odpady, żywność, czy też na przykład rzeczy, które mogą być przeznaczone do ponownego użytku. Taki system komunikacji usprawnia późniejszą segregację i recykling.

Odpady żywnościowe trafią bezpośrednio na farmy, gdzie przeznacza się je na kompost, a plastiki zawożone będą do miejsc, gdzie zostaną oczyszczone i poddane dalszym działaniom.

Źródło: Facebook @RTSGreen

RTS odpowiada za dostarczenie klientom pojemników na śmieci (w tym tych do recyklingu) już na tym etapie. Do ich odbioru zatrudnia natomiast prywatne firmy, których śmieciarki wyposażone są w odpowiedni sprzęt i systemy technologiczne. Dzięki temu ich przejazd może być na bieżąco śledzony przez zleceniodawców, dając jednoczesną możliwość sprawniejszej komunikacji między odbiorcą a punktem odbioru.

Śmieci mogą być odbierane nie tylko z siedziby klienta, ale również z miejsc prowadzonych przez niego eventów czy różnego rodzaju prac w terenie.

Źródło: Facebook @RTSGreen

W ramach swoich usług firma RTS oferuje swoim klientom również porady specjalistów na temat tego, jak prowadzić firmę w oparciu o zasady zrównoważonego rozwoju. Zresztą oprogramowanie również dostarcza bardzo wielu danych, a RTS dodatkowo generuje szczegółowe raporty uwzględniające takie informacje jak, ile, jakich odpadów, kiedy i gdzie zostało dostarczonych po odbiorze od klienta i co się z nimi dalej stało. Dzięki temu firmy mogą wyciągnąć wnioski i redefiniować cele, jakie chcą osiągnąć w temacie gospodarowania swoimi odpadami.

Recycle Track System, założony przez Gregoriego Letteri i Adama Pasquale, rozpoczął swoją działalność w 2014 roku w Nowym Jorku. Od tamtej pory powiększył terytorium swojego działania o Chicago, Filadelfię, Baltimore i Waszyngton.

Obecnie na swojej liście ma ponad 500 klientów, wśród których można wymienić sieci klubów fitness Soul Cycle, doradców nieruchomości WeWork, hotelePierre Hotel czy supermarkety Whole Foods.

Połączenie nowoczesnej technologii i współpraca ze specjalistami w tej ważnej, a może nawet kluczowej dla środowiska naturalnego dziedzinie okazało się strzałem w dziesiątkę. Mamy nadzieję, że reszta świata podłapie ten pomysł, a w przyszłości uda się go nawet rozszerzyć o pole gospodarowania odpadami komunalnymi. I że stanie się to zanim Warszawę spotka los Neapolu.

Tekst: Kinga Dembińska

SURPRISE