Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Damien Hirst wyrzeźbił płody. Stanęły przed szpitalem w Katarze

Artysta wykonał z brązu 14 gigantycznych rzeźb przedstawiających stadia rozwoju płodu.
.get_the_title().

Damien Hirst to jeden z najgłośniejszych współczesnych artystów. Jego najsłynniejsze dzieło nosi tytuł „For the Love of God” i jest odlewem ludzkiej czaszki wysadzanej diamentami – ze względu na wartość wykorzystanych przy tworzeniu rzeźby materiałów jest to jedno z najdroższych dzieł sztuki na świecie. Wśród innych dzieł Brytyjczyka należy wymienić cykl „Natural History”, na który składają się martwe wypreparowane zwierzęta – owca, rekin czy krowa – umieszczone w szklanych gablotach wypełnionych formaliną. Ostatnia instalacja Hirsta jest równie – a może i bardziej – szokująca, przynajmniej dla niektórych.

„The Miraculous Journey”, czyli „Cudowna podróż”, to cykl 14 rzeźb przedstawiających stadia rozwoju płodu. Wykonane są z brązu i mają po 11 metrów wysokości.

Co w tym kontrowersyjnego? Otóż rzeźby stanęły w Dausze, stolicy konserwatywnego Kataru, a konkretnie przed szpitalem położniczym Sidra Medical and Research Center.

Rzeźby powstały już 5 lat temu i wtedy też stanęły przed szpitalem. Szybko zostały jednak stamtąd usunięte – oficjalnym powodem były trwające na terenie placówki prace budowlane, jednak nieoficjalnie mówi się o tym, że przyczyną była fala oburzenia przetaczająca się przez media społecznościowe.

Sam Hirst podkreślił wówczas, że to pierwsze rzeźby na Bliskim Wschodzie, które prezentują nagość.

Instalacja została stworzona po to, aby wywołać debatę i wzbudzić refleksje. Nie oczekujemy, że wszyscy ją polubią i zrozumieją. Wierzymy, że rzeźby odzwierciedlają misję Sidry – opiekę nad kobietami i noworodkami – mówi Layla Ibrahim Bacha, specjalistka w dziedzinie sztuki z Qatar Foundation, do której należy rzeźba. Fundacja ta w zeszłym tygodniu otworzyła na terenie szpitala kolekcję sztuki współczesnej. Jej centralnym elementem jest rzeźba Hirsta, odsłonięciu której towarzyszył występ chłopca recytującego wersy z Koranu dotyczące właśnie cudu narodzin. Oprócz cyklu Hirsta w kolekcji znalazły się jeszcze 64 prace – wykonane zarówno przez lokalnych, jak i światowej sławy artystów, m.in. „I Listen To The Ocean And All I Hear Is You ” Brytyjki Tracey Emin.

TU I TERAZ