Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Nigeryjski architekt stworzył dryfujące budynki, które są odpowiedzią na zmiany klimatyczne

Postępujące zmiany klimatyczne mogą sprawić, że w przyszłości dryfujące budynki staną się nieodłączną częścią architektury miast.
.get_the_title().

W chińskim mieście Chengdu, stolicy prowincji Syczuan, stanęły ostatnio trzy wyjątkowe budynki. Dryfujące budowle umieszczone zostały bezpośrednio na jeziorze Jincheng. Autorem projektu jest Kunlé Adeyemi, nigeryjski architekt z pracowni NLÉ Architects. W 2013 roku stworzył już podobną konstrukcję – Makoko Floating School.

Makoko to dzielnica slumsów w nigeryjskim Lagosie, gdzie ponad 100 tys. osób mieszka w domach zbudowanych na palach. Dzięki dryfującej szkole najbiedniejsze dzieci mają możliwość edukacji.

Dostosowująca się do poziomu wody konstrukcja w kształcie piramidy wykonana została z drewna i przetworzonych plastikowych desek. Makoko Floating School otrzymała wiele nagród architektonicznych i była prezentowana podczas Biennale w Wenecji dwa lata temu.

źródło: medium
źródło: iwan.com

W realizacji projektu w Chinach pomogły także lokalne firmy Fanmate Creative Furniture Company i Chengdu Keruijiesi Technology Company. Konstrukcja nosi nazwę MFS IIIx3. Kompleks składa się z trzech budynków w różnych rozmiarach. Zbudowane zostały z drewna i lokalnego bambusa. Budynki zgromadzone zostały wokół wspólnego placu i służą jako sala koncertowa na świeżym powietrzu, przestrzeń wystawowa i małe centrum informacyjne.

To kolejna realizacja, w której Kunlé Adeyemi eksploruje zagadnienie wyzwań stawianych przez zmiany klimatyczne i tego, jak może na to zareagować architektura i urbanizacja.

Niewątpliwie w nieodległej przyszłości zwiększy się zapotrzebowanie na tego typu budynki. Proces topnienia lodowców nabiera coraz większego tempa. Antarktyda i Grenlandia są pokryte 2-3 kilometrowymi warstwami lodu. Gdyby stopniał on w całości, podniósłby poziom wód w oceanach aż o 50 metrów, zatapiając wszystkie nadmorskie miasta (pisaliśmy o tym tutaj). Coraz głośniej jest o uchodźcach klimatycznych, których globalne ocieplenie zmusza do migrowania ze swych dotychczasowych domów. W ciągu najbliższych dekad sytuacja będzie postępować. Kunlé Adeyemi wie, że szukanie odpowiedzi na zagadnienia związane z globalnym ociepleniem jest obowiązkiem nie tylko polityków, ale także architektów i urbanistów, którzy w przyszłości staną przed zupełnie nowym wyzwaniem i będą musieli dostosowywać projektowane przez siebie budynki i miasta do nieprzewidywalnych skutków zmian klimatycznych.

źródło: designboom
źródło: designboom
źródło: designboom

DESIGN