Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Prosty przewodnik po przyjaznych środowisku materiałach. Twój wybór ma znaczenie!

- To klienci głosują swoim zakupem, więc ich wybór ma ogromny wpływ na nasze decyzje biznesowe - mówi Ania Miazga odpowiedzialna za CSR w LPP. Razem z największą firmą odzieżową w Polsce przygotowaliśmy krótki przewodnik po materiałach przyjaznych środowisku, które warto wybierać w sklepach.
.get_the_title().

Kupując ubrania, powinniśmy kierować się nie tylko ceną, ale także procesem produkcji tkaniny, z której wykonana jest odzież. Większą szkodliwością dla środowiska charakteryzują się tkaniny syntetyczne, naturalne futra, jak i bawełna konwencjonalna. Wie o tym LPP, właściciel takich marek jak Reserved czy Mohito, które z każdym rokiem kładzie coraz większy nacisk na przyjazne materiały – w 2017 roku przedsiębiorstwo wyprodukowało aż 500 tys. t-shirtów z bawełny organicznej. Razem z największą firmą odzieżową w Polsce przygotowaliśmy dla Was krótki przewodnik po materiałach przyjaznych środowisku, które warto wybierać w sklepach. Wasz wybór ma znaczenie.

Podnosimy rękawice i czując, że w tym kierunku zmierzać będzie świat, szukamy w LPP rozwiązań, wprowadzamy nowe procesy. Po prostu się zmieniamy – mówi Ania Miazga, odpowiedzialna za wdrażanie strategii rozwoju zrównoważonego w LPP. – Nasze poszukiwania bardziej ekologicznych rozwiązań wynikają z wewnętrznej potrzeby i poczucia odpowiedzialności. Oczywistym jest jednak, że klient „głosuje” swoim zakupem i wyniki tego plebiscytu będą miały przełożenie na kształt przyszłego rynku fashion – dodaje Ania Miazga.

Istnieją materiały bardziej eko niż bawełna! Przed Wami, krótki przewodnik po materiałach, który stworzyliśmy wspólnie z LPP, a które warto wybierać w sklepie. 

Materiały muszą pochodzić ze zrównoważonych, certyfikowanych źródeł. Każde z nich można produkować w sposób przyjazny dla środowiska, ale też masowo, chemicznie i niezdrowo. W LPP nic nie trafi na „zieloną metkę”, jeśli nie ma certyfikatu, uznawanego i sprawdzonego przez nas – tłumaczy Ania Miazga. 

1. Bawełna organiczna i bawełna produkowana organicznie

Koszulka z bawełny organicznej z kolekcji Eco Aware Reserved

Bawełna organiczna produkowana jest wyłącznie w oparciu o naturalne metody, bez pestycydów i chemikaliów, z przędzy powstającej na ekologicznych plantacjach. W przypadku bawełny produkowanej organicznie cały proces odbywa się w certyfikowanym zakładzie produkcyjnym – począwszy od przędzenia, na wykańczaniu gotowych modeli skończywszy.

2. Lyocell z celulozy drzewnej

Sukienka z lyocellu z kolekcji Eco Aware Reserved

Lyocell, podobnie jak wiskozę, produkuje się z celulozy drzewnej. Różnica polega na tym, że w przypadku lyocellu wykorzystuje się do tego nietoksyczny rozpuszczalnik NMMO. Zużycie wody jest też znacznie mniejsze. Poddana kompostowaniu odzież z lyocellu ulega biodegradacji w ciągu zaledwie 6 tygodni.

Najlepszy jest Tencel, czyli rodzaj lyocellu produkowany przez firmę Lenzing, to właśnie z niego korzystamy. Producentowi Tencla udało się zamknąć obieg w 99% przy produkcji tego materiału – tłumaczy Ania Miazga.

3. Włókna z recyclingu

Kurtka jeansowa z recyclingu z kolekcji Eco Aware Reserved

W kwestii recyklingu powinniśmy wiedzieć, że odpady pozyskiwane są nie tylko po skorzystaniu przez nas z danego produktu, ale również zanim trafią w nasze ręce – czyli na etapie produkcji. Mowa tu o pre-consumer waste i post-consumer waste – pierwszy rodzaj to ścinki materiałów np. poliestru czy wełny, z których produkowana jest nowa przędza. Dzięki niej tkaniny dostają kolejne życie. Proces nie tylko zmniejsza ilość odpadów, ale też obniża wykorzystanie wody, energii i innych zasobów. Jeansowa kurtka marki Reserved na zdjęciu powstała z materiałów recyklingowych. Daje drugie, trzecie i piąte życie ubraniom! Wśród materiałów pozyskiwanych z recyklingu znajdują się – wełna, poliester oraz bawełna. 35% włókien zostało pozyskanych z recyclingu. Guziki z kolekcji YKK Eco finish.

Marynarka z kolekcji Eco Aware Reserved z poliestru z butelek recyclingu

Przykładem post-consumer waste jest marynarka Reserved widoczna na zdjęciu, która powstała z butelek! Została częściowo uszyta z recyklingowanego poliestru Newlife™ (64%), który powstał dzięki procesowi recyklingu plastikowych butelek.  Niesamowicie wytrzymały materiał, który posłuży przez wiele lat. Wnętrze marynarki pokrywa wiskozowa podszewka. Produkt został wyprodukowany w Europie.

4. Mikromodal

Spodnie i koszula z mikromodalu z kolekcji Eco Aware Reserved

Trwały, łatwy w pielęgnacji, bardzo wygodny, przypominający jedwab materiał, który można prać w pralce i nie trzeba go prasować. Jest bardzo łatwy w noszeniu i czyszczeniu. Niezwykle trwały, nie mechaci się, jest oporny na ścieranie i kurczenie się. Micromodal powstaje z włókien celulozowych, w procesie jego produkcji zużywa się mało wody. Ma wysoką higroskopijność, dobrze wchłania wilgoć i reguluje temperaturę ciała.

5. Len – trwały i biodegradowalny 

Koszula lniana z kolekcji Eco Aware Reserved

Każda część lnu jest wykorzystywana – tworzy się z niego materiały, oleje czy pasze. Len jako tkanina jest wytrzymały i przewiewny, ma właściwości antybakteryjne i antygrzybiczne, a także w całości ulega biodegradacji. Ubrania uszyte z lnu, dzięki wysokiej odporności na tarcie i rozciąganie, z pewnością posłużą Ci przez wiele sezonów.

6. „Sklepy wolne od futer” i mające porozumienie z organizacjami takimi jak „Otwarte klatki”

Kurtka ze sztucznego baranka z kolekcji Mohito

LPP w 2014 roku podjęło decyzję o całkowitej rezygnacji z wykorzystywania angory, czyli wełny z króliczej sierści. Powodem tej decyzji było naruszenie praw zwierząt. W 2016 roku LPP zawarło porozumienie z organizacją ekologiczną „Otwarte Klatki”, zobowiązało się do rezygnacji z naturalnych futer i przystąpiło do międzynarodowej inicjatywy Sklepy Wolne od Futer.

7. Juta


Z włókien tej szybko rosnącej rośliny powstaje naturalna tkanina o tej samej nazwie. Proces produkcji jest ekologiczny, a efekt – bardzo wytrzymały. Nie wykluczone, że produkty z juty pojawią się w ofercie Reserved już w nadchodzących sezonach.

8. Tkaniny konopne


Aby rosnąć, konopie nie potrzebują ani herbicydów i pestycydów, ani zbyt dużych ilości wody. Włókna konopne są mocniejsze od bawełny i dobrze chronią przed zmieniającymi się warunkami pogodowymi – zimą grzeją, latem są przewiewne. Podobnie rzecz ma się z materiałami konopnymi. Marki pod szyldem LPP testują produkty z materiałów konopnych. Mogą z nich powstawać m.in. trwałe torby.

FASHION