Najlepsza na świecie ekologiczna kawa nie jest droższa od zwykłej, produkowanej masowo

Cała prawda o kawie: możesz pić najlepszą kawę z ekologicznych plantacji, produkowaną lokalnie z poszanowaniem środowiska i ludzi. Bez marketingu, za to z aromatem i czystym sumieniem.
.get_the_title().

Nie jesteśmy specjalistami od kawy, ale kawę lubimy i nie wyobrażamy sobie bez niej życia. Dlatego postanowiliśmy zapytać ekspertów, którzy na kawie zjedli zęby, a kawowym interesem zajmują od 1998 roku, czyli założycieli Bean Brothers, o to, jak odróżnić złą kawę od dobrej kawy. Tak, wiemy, dla wielu z was to data urodzenia, ale Bean Brothers towarzyszą kawowej rewolucji w Polsce od lat 90. i mają niesamowitą wiedzę. Tak czy inaczej, chcemy was przekonać, że warto wybierać niszowe kawy, których produkcja nie szkodzi środowisku ani wam i które nie są droższe na koniec niż kawy sprzedawane w sklepiku na rogu.

F5: Jeśli nie kawa od globalnych potentatów, to co? Czym jest kawa Speciality? 

Aleksander Masny, założyciel Bean BrothersSegment kaw Speciality to w zasadzie odpowiedź na to wszystko, co przez lata działo się na rynku kawowym, gdzie „jakość” kawy w dużym stopniu była pochodną kampanii reklamowych, czyli np. średniej jakości kawa dobrze wypromowana marketingowo uważana była za kawę dobrej jakości. Przez całe lata w zasadzie jedyną informacją o kawach był ich podział na robustę i arabikę.

Speciality to po prostu kawy wysokiej jakości. Pochodzą z plantacji oddalonych od cywilizacji, położonych na dużych wysokościach nad poziomem morza.

Krzewy uprawiane są z dużą starannością, na żyznej glebie, w otoczeniu innych roślin, dzięki czemu ziarna mogą wchłaniać przyjemne aromaty. Po zbiorze i obróbce jakość ziaren jest sprawdzana i oceniona przez osoby do tego wyszkolone, czyli Q-graderów. Jeżeli ziarno uzyska 80 na 100 możliwych punktów, otrzymuje certyfikat Speciality.

Dlaczego warto wybrać kawę Speciality? Czym kawy Speciality różnią się w smaku od zwykłej kawy? Mówi się, że jeśli nie piłeś kawy Speciality, to tak naprawdę nie piłeś kawy w ogóle – zgodzicie się z tym sformułowaniem?

Specialty to jakość, bez wielkiego marketingu. Te kawy nie są produkowane przez ogromne koncerny, które mogą wydawać wielkie kwoty na promocję i marketing.

Kawy jakości Specialty to wyłącznie arabiki pochodzące z najczystszych zakątków świata. Odpowiednio dojrzałe, zdrowe ziarna zbierane są ręcznie. Nie tak, jak przy zbiorach zautomatyzowanych, gdzie do kombajnu bardzo często trafiają ziarna niedojrzałe lub chore, bo maszyny nie są w stanie ich odseparować. Speciality to także bardzo szczegółowe informacje o kawie. Wiemy dokładnie, z jakiego kraju, rejonu i plantacji pochodzi kawa, którą pijemy, na jakiej wysokości rosła, jaka jest jej odmiana botaniczna, kiedy i w jaki sposób była zbierana, obrabiana oraz, co bardzo istotne, czego możemy się po konkretnej kawie „spodziewać”. Palarnie kaw jakości Specialty umieszczają takie informacje na etykietach kaw i każdy przed dokonaniem zakupu może się zdecydować na podstawie tzw. opisu sensorycznego, czy dana kawa będzie w jego „typie”. Takie info znajdziemy tylko na kawach Specialty. Osoby, które wypiły dobrze zaparzoną kawę Speciality są zaskoczone i w większości jest to ich początek niekończącej się przygody z dobrą kawą.

Czy kawa Speciality jest droga? Czy jest droższa od zwykłych komercyjnych kaw, które możemy kupić wszędzie?

Nie jest! Kawy Specialty są porównywalne cenowo do kaw komercyjnych. Z prostego powodu – pieniądze, które przy kawach komercyjnych są wydawane na marketing, przy kawie Speciality są wydawane na produkt lepszej jakości.

Istnieją polskie palarnie Speciality?

Jest ich bardzo wiele i stale się otwierają nowe! Od kilku lat mówi się wręcz o eksplozji w tej branży, co bardzo nas cieszy. Kawy z polskich palarni Speciality są bardzo dobre jakościowo i nie ustępują kawom wypalanym za granicą, często są nawet lepsze.

No właśnie… Gdzie ją kupić, jak wybrać i od czego zacząć przygodę z kawą Speciality?

Kupić można po pierwsze bezpośrednio w palarniach albo w wyspecjalizowanych sklepach, takich jak nasz beanbrothers.pl, które oferują wybór ziaren z różnych palarni o różnych parametrach. Duży wybór nie stanowi problemu z rozpoczęciem przygody. Wystarczy chwilkę zastanowić się nad tym, co w kawie lubisz.

Zaczynamy od scharakteryzowania smaku kawy, która wam najbardziej odpowiada. Spróbujcie na początek określić kilka cech, jak kwasowość (niska/średnia/wysoka) aromaty (kwiaty/owoce/czekolada/karmel) i dopasujcie do kaw z oferty beanbeothers.pl. Na pewno szybko wybierzecie coś odpowiedniego dla siebie.

Jeśli zależy nam na środowisku, to też powinniśmy się przerzucić na kawę Speciality? Jest bardziej ekologiczna?

Jest, ponieważ do jej uprawy nie używa się żadnych sztucznych nawozów, nie stosuje się oprysków, a w procesie obróbki w zasadzie używana jest tylko woda do płukania i słońce do suszenia. Więc, jak widzisz, jest to jak najbardziej ekologiczny produkt.

Jak wy dbacie o środowisko? Wspominałeś o pakowaniu no-waste i biodegradowalnych produktach, opowiedzcie więcej na ten temat.

Tak, to bardzo ważne dla nas kwestie i staramy się coraz bardziej zwracać na nie uwagę. Opakowania, w których realizowane są wysyłki do klientów, są produkowane z szarego kartonu pochodzącego z powtórnie przetworzonego papieru, do wypełnienia i zabezpieczenia wysyłanych towarów także w bardzo dużym stopniu używamy przetworzonych wypełniaczy, a nie folii. Bardzo nas cieszy, że nasi klienci bardzo często dziękują nam za to, że dostarczona do nich kawa czy akcesoria do parzenia kawy zostały spakowane w taki właśnie sposób i doceniają to, bo no-waste to świetna idea i chcemy ją stosować wszędzie tam, gdzie jest to możliwe.

Kawy Speciality to społecznie odpowiedzialny biznes?

Farmerzy uprawiający kawę Speciality bardzo szybko zrozumieli, że praca i uwaga, którą muszą poświęcić na uprawę, zbiory i obróbkę kawy po to, by wyhodować ziarno wysokiej jakości po prostu się opłaca, ponieważ palarnie, które oczekują produktu wysokiej jakości, płacą za kawy Speciality więcej niż na za kawę gorszej jakości.

A konsument jest zadowolony, ponieważ kupując kawę pochodzącą z segmentu Speciality, ma gwarancję jakości i pełną informację o produkcie.

To się opłaca wszystkim… Ale tylko dzięki konsumentom, którzy rozumieją różnicę i cieszę się bardzo, widząc jak to się zmienia. Nie jesteśmy skazani na bylejakość.

Jak przyrządzacie waszą ulubioną kawę?

Z kaw parzonych w ekspresie ciśnieniowym osobiście bardzo lubię espresso, ale takie zbalansowane, gdzie nie ma za wysokiej kwasowości ani goryczy. Musi być przyjemne. Lubię także podwójne espresso połączone ze spienionym mlekiem flat white oraz cappucino.

Jeśli chodzi o kawy parzone metodami alternatywnymi, to najbardziej lubię klarowne napary z takich urządzeń jak Chemex czy dripper Kalita. Z kawami Speciality jest tak, że bardzo często kawy „lubią” jedną konkretną metodę parzenia, bo w niej to konkretne ziarno parzy się najlepiej.

Zachęcam więc do próbowania naparów z różnych urządzeń, bo możecie być miło zaskoczeni tym, że to samo ziarno zaparzone różnymi metodami może całkiem inaczej smakować. To jest trochę zabawa, ale jaka fajna!

Oczywiście nie musicie od razu kupować wszystkich możliwych sprzętów. Najlepiej odwiedzajcie dobre kawiarnie Speciality, których jest w Polsce całkiem sporo, bo około 200. Są w zasadzie w każdym większym mieście i tam możecie wypić kawy zaparzone w różny sposób. Na pewno pomoże wam to w wyborze ulubionej metody parzenia. Ja zapraszam i gorąco polecam Kawiarnię Synergia Dobre Miejsce w Katowicach i zaufanie baristom.

Aleksander Masny, założyciel Bean Brothers, które działa od 1998 roku

Dziękujemy za rozmowę!
Zdjęcia: BeanBrothers.pl

FOODIE