Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Tylko w 6 krajach świata istnieje prawdziwe równouprawnienie kobiet

Tak wynika z raportu Banku Światowego.
.get_the_title().

Bank Światowy opublikował właśnie raport „Kobiety, biznes i prawo”, z którego wynika, że tylko w sześciu krajach świata kobiety mają w pracy takie same prawa jak mężczyźni. To znacznie lepiej niż dekadę temu, kiedy organizacja zaczęła badać to zagadnienie – wówczas żadne państwo nie mogło się poszczycić pełnym równouprawnieniem. Eksperci z Banku Światowego wzięli pod uwagę 8 kategorii: swobodę przemieszczania się, podjęcia pracy, wynagrodzenia, zawieranie małżeństwa, posiadania potomstwa, zarządzania majątkiem, działalność biznesową, a także prawo do emerytury. Jakie kraje uzyskały najlepszy wynik?

Pełne 100 punktów zdobyła Belgia, Dania, Francja, Luksemburg, Szwecja i Łotwa.

Na uwagę zasługuje szczególnie Francja, która w ciągu ostatniej dekady wprowadziła najwięcej zmian z całej powyższej szóstki – w kraju pojawiły się płatne urlopy rodzicielskie, ustawa o przeciwdziałaniu przemocy domowej, a także sankcje karne za molestowanie seksualne w miejscu pracy. W ciągu ostatniej dekady w krajach Europy i Azji Środkowej wprowadzono łącznie 47 reform poprawiających sytuację tamtejszych kobiet.

Na przeciwległym krańcu rankingu znalazły się kraje Bliskiego Wschodu i Afryki Subsaharyjskiej. Tam średnia zdobytych punktów wynosi 47,37, co oznacza, że kobiety mogą się tam cieszyć zaledwie połową praw, które gwarantowane są mężczyznom. Globalna średnia wynosi natomiast 74,71, czyli aż o 4 punkty wyżej niż dekadę temu. Wnioski płynące z raportu Banku Światowego nie są jednak zbyt wesołe – CNN policzyło, że jeśli zmiany będą postępować w takim tempie, to kobiety na całym świecie na pełną równość w badanych obszarach mogą liczyć dopiero w 2073 roku.

Jak na tle innych państw wypadła Polska? Nasz kraj zdobył łącznie 93,75 pkt.

W sześciu kategoriach Polska otrzymała wprawdzie komplet punktów, ale jest nad czym pracować. W kategorii mierzącej wynagrodzenie kobiet i mężczyzn oraz prawo do emerytury zdobyliśmy po 75 punktów. Warto w tym kontekście przypomnieć o Islandii (96,88 pkt), która w zeszłym roku jako pierwszy kraj na świecie wprowadziła prawo zrównujące płacę kobiet i mężczyzn (szerzej pisaliśmy o tym tutaj). Podobne regulacje z pewnością korzystnie wpłynęłyby także na sytuację kobiet w naszym kraju. Z pełną treścią raportu Banku Światowego możecie się zapoznać tutaj.

Tekst: NS

FUTOPIA