Zaprojektuj przedmiot, którego znaczącym tworzywem jest światło, i wygraj nawet 15 tys. złotych w tegorocznym konkursie Mazda Design 2019
W tym roku już po raz dziesiąty organizowany jest konkurs Mazda Design skierowany do studentów i absolwentów szkół artystycznych, projektowych i technicznych. Tradycyjnie zgłoszenia nadsyłać można do jednej z trzech kategorii: “Człowiek” (o której pisaliśmy tutaj), “Przestrzeń” oraz “Znak”. Termin nadsyłania prac mija 16 kwietnia.
Zwycięzca w każdej kategorii otrzyma 10 tys. złotych, a dodatkowo jeden z trzech laureatów nagrodzony zostanie nagrodą Grand Prix w wysokości 5 tys. złotych.
Tegoroczna, jubileuszowa edycja, o której szerzej pisaliśmy tutaj, organizowana jest pod hasłem “MA”. To japońskie słowo o wielu znaczeniach- “pauza”, “przerwa”, “odstęp”, “przestrzeń pomiędzy”- na stałe zagościło w designie, sztuce i stylu życia mieszkańców Kraju Kwitnącej Wiśni. Pod względem wizualnym koncepcję “MA” świetnie oddaje symbol kanji (znaki logograficzne stanowiące element pisma japońskiego) powstały w wyniku połączenia dwóch osobnych znaków: znaku oznaczającego drzwi oraz znaku oznaczającego światło.
Symbol ten interpretować można zatem jako światło wpadające do środka poprzez szczelinę w drzwiach; światło, które wykorzystuje możliwości, jakie daje przerwa, odstęp między drzwiami a framugą. W takim znaczeniu światło jest symbolem możliwości i kreatywności, i to właśnie tak rozumiane ma stanowić inspirację dla wszystkich tych, którzy chcieliby zgłosić swoje prace w kategorii “Przestrzeń”.
Światło od wieków wykorzystywane jest przez japońskich rzemieślników, artystów i designerów, nie tyle jako inspiracja, ale także jako tworzywo. Jest jednym z narzędzi artystycznej ekspresji, ulotnym materiałem, które nadaje przedmiotom i obiektom estetyczną i funkcjonalną wartość, jak w przypadku nowej Mazdy 3.
Do tegorocznej edycji konkursu Mazda Design w kategorii “Przestrzeń” nadsyłać można projekty mebla, elementu dekoracyjnego lub wyposażenia wnętrz, którego design bazować będzie na interakcji ze światłem, zarówno jako materiałem, tworzywem, jak i inspiracją.
Ma to być produkt, który swoją estetyką i funkcjonalnością nawiąże do wartości wyznawanych przez Mazdę i założeń filozofii “MA”: piękno minimalizmu, współczesne zastosowanie, dynamiczny design.
Oto kilka projektów, które stanowią świetną inspirację dla wszystkich potencjalnych uczestników konkursu.
Lampy, które powstały w wyniku wyhodowania kultur bakterii na fragmencie żywicy
Szwedzki designer Jan Klinger połączył swoje dwie pasje – design użytkowy i mikrobiologię – i stworzył lampy, których głównym elementem są kultury bakterii wyhodowane na dysku żywicy. Plamisty design lamp to wynik połączenia bakterii, drożdży i grzybów, które, po 48 godzinach żerowania na cukrze agar-agar i żelatynie pochodzącej z wodorostów, pokryły powierzchnię żywicy. Hodowla tych mikroorganizmów jest możliwa tylko w kontakcie ze światłem. Światło zatem, poza samym byciem światłem, spełnia także kluczową funkcję w procesie projektowym.
Różnorodne kolory lampy zawdzięczają różnym rodzajom bakterii, które wydzielają je w sposób naturalny. Do dysków z żywic przytwierdzone są żarówki LED, które emitują światło przebijające się przez ich kolorową powierzchnię.
Minimalistyczny drapak dla kotów, który jest jednocześnie nowoczesnym elementem wyposażenia wnętrz
Japoński projektant Yoh Komiyama stworzył drapak dla kotów, który nie oszpeca wnętrz nowoczesnych domów, ale dopełnia ich minimalistyczne wyposażenie. Konstrukcja w kształcie cylindra wykonana została z jasnych drewnianych kołków rozmieszczonych spiralnie w niewielkiej odległości od siebie. Poprzez wąskie szczeliny wpada naturalne światło, dzięki czemu na obszarze, na którym drapak się znajduje, wykreowany zostaje magiczny efekt świetlny.
Dzięki zabudowanej, ażurowej konstrukcji obiekt daje kotu poczucie bezpieczeństwa i równocześnie buduje więź z właścicielem, który cały czas ma go w zasięgu wzroku.
Szklane stoły, które odbijają promienie światła
John Hogan, jeden z najbardziej renomowanych designerów specjalizujących się w projektowaniu obiektów ze szkła na świecie, stworzył limitowaną kolekcję stołów i stolików “Ripple Tables”. Ich powierzchnia, imitująca delikatne falowanie wody, odbija i przechwytuje promienie świetlne, tworząc wokół niezwykłe efekty wizualne.
Wszystkie obiekty autorstwa Hogana wykonana z dmuchanego szkła.
Lampy, które pomagają roślinom kwitnąć bez słońca
Lampa Gople to efekt kolaboracji renomowanej pracowni architektonicznej Bjarke Ingels Group oraz marki Artemide. Została stworzona po to, aby wspomagać wzrost i kwitnienie roślin, które nie mają dostępu do naturalnych źródeł światła. Lampa Gople wspiera procesy fotosyntezy w oparciu o opatentowana technologię RWB. System ten umożliwia regulację temperatury światła w zależności od potrzeb konkretnej rośliny. Światło emitowane jest pod postacią czerwonych, niebieskich lub białych promieni, sprawiając, że lampy zmieniają kolor i stają się dynamicznym elementem dekoracyjnym.
Tekst: AO