10 miast na nietypowy city break w Europie
1. Katania, Sycylia
Będąc w Katanii i chcąc szybko odnaleźć najlepszą atrakcje miasta, nie trzeba szukać daleko. Wystarczy spojrzeć w górę – to Etna. Wulkan przyciąga do siebie turystów, którzy często wybierają Katanię jedynie jako bazę noclegową przed wędrówką na szczyt, przez co samo miasto jest często niedoceniane. To duży błąd. Katania jest wprawdzie głośnym, zatłoczonym miastem, ale przy tym jest też piękna i roztacza się z niej cudowny widok na Morze Jońskie.
Centralnym punktem jest Piazza del Duomo, a inne atrakcje to między innymi Teatro Massimo Bellini, gdzie wystawiane są opery Belliniego.
Jednak prawdziwy must-see to hałaśliwy targ rybny odbywający się każdego ranka w dni powszednie. Koniecznie trzeba też usiąść w jednej z okolicznych restauracji i rozpłynąć się nad charakterystyczną dla miasta potrawą, Pasta alla Norma (makaron z pomidorami i bakłażanem), nazwanym tak przez sycylijskiego pisarza, od słów jednej z oper Belliniego. Piaszczysta plaża na południe od miasta – w sezonie zalana dyskotekami – wycisza się po sierpniu, a morze pozostaje ciepłe do wczesnej jesieni.
2. Belgrad, Serbia
Niedawny raport postoffice.co.uk na temat niedocenianych miast Europy wykazał, że Belgrad jest najlepszym miejscem na city break po kosztach. 700 złotych wystarczy na pokrycie kosztów dwudniowego wypadu dla dwóch osób (wliczając w to zakwaterowanie, wyżywienie, napoje, zwiedzanie i podróże po mieście, ale z wyłączeniem lotów). Co ciekawe, spędzenie tam czasu wolnego jest o 12 proc. tańsze niż w przypadku Krakowa, który jest drugi na liście.
Belgrad może nie jest najpiękniejszym miastem Europy, ale zachwyca swoim położeniem. Ulokowany u zbiegu Dunaju i Sawy, z kilkoma klejnotami architektonicznymi i imponującymi zabytkami oraz najlepszym życiem nocnym na Bałkanach z pewnością jest warty odwiedzenia.
W tym roku, po 15 latach, Muzeum Narodowe zostało ponownie otwarte. Ekspozycja obejmuje szeroki zakres historii Serbii, od okresu paleolitu po XX wiek. W niedziele jest bezpłatne, a w poniedziałki zamknięte. Do odwiedzenia jest również Mocab, Muzeum Sztuki Współczesnej, gdzie za darmo wejdziecie w środy.
Przy świetnej pogodzie można udać się na zalesiony półwysep na południowym brzegu Sawy oferujący szereg piaszczystych plaż i atrakcji, takich jak wędrówki i spływy kajakowe.
Warto wybrać się też na drugą stronę rzeki do malowniczej dzielnicy Zemun, gdzie można wędrować krętymi, brukowanymi uliczkami. Dużo do zaoferowania ma też kuchnia serbska, która słynie z tradycyjnej jagnięciny pieczonej na węglu, pszennych wypieków oraz cevapi, czyli małych kotlecików. Na wieczór idealna będzie ulica Cetinjska 15 z licznymi barami i klubami skupionymi wokół starego, opuszczonego browaru.
3. Koszyce, Słowacja
Drugie pod względem ilości mieszkańców miasto na Słowacji. Znajduje się blisko Węgier i Ukrainy, nad rzeką Hornad i oferuje wszystko od architektury gotyckiej po secesyjną. Miasto w 2013 roku otrzymało tytuł Europejskiej Stolicy Kultury, a burzliwa, często niekonwencjonalna scena kulturalna wciąż kwitnie. Tak samo jak życie nocne, co miasto zawdzięcza znacznej liczbie studentów i napływowi ludzi z pobliskich miast i wiosek, którzy zjeżdżają do Koszyc w celu weekendowej zabawy. Główna ulica, Hlavná, to miejsce pełne kolorowych, trzypiętrowych budynków, kawiarni i barów, które w lecie żyją do późna. Miejscowy Tabačka Kulturfabrik to tętniący życiem bar i bistro z muzyką na żywo. W okolicy znajduje się też śpiewająca fontanna, imponująca gotycka katedra św. Elżbiety oraz sąsiadująca z nią wieża św. Urbana, a także średniowieczne więzienie Miklušu.
Miłośnikom sztuki polecamy odwiedziny w Galerii Mihal w Hotelu Múza, gdzie do podziwiania są oryginalne dzieła sztuki Andy’ego Warhola.
4. Podgorica, Czarnogóra
Podgorica jest jedną z najnowszych stolic Europy, ale jej historia sięga II wieku p.n.e. Obecnie jest to mieszanka stylów architektonicznych z czasów osmańskich i Austro-Węgier.
Na pierwszy rzut oka miasto może wydawać się małe i nieprzyjemne, ale przy odrobinie determinacji z pewnością odkryjecie tętniącą życiem scenę kawiarnianą, dobre lokalne jedzenie, a także docenicie piękne spacery po mieście.
Do spróbowania: boza, piwo o niskiej zawartości alkoholu, którego początki sięgają ery osmańskiej, burek z serem i szpinakiem oraz ćevapi, tradycyjna kiełbaska z mięsa mielonego. Letnia pogoda trwa tam prawie do października, a oddalony o 50 kilometrów Adriatyk i pobliska górska sceneria dają nieograniczone możliwości wycieczek.
5. Ochryda, Macedonia
Ochryda jest miastem nadmorskim Macedonii. Stare Miasto ciągnie się w dół wzgórza nad brzegiem Jeziora Ochrydzkiego, z promenadą i plażami. Brukowane uliczki są pełne kościołów i tradycyjnych domów, a na wzgórzu wznosi się twierdza cara Samuela. Inne zabytki architektoniczne to liczący sobie 2000 lat amfiteatr i piękna cerkiew św. Jovana Kaneo z XIII wieku położona na klifie, z którego można podziwiać widok na jezioro.
Po zwiedzaniu miasta polecamy wybrać się na wycieczkę łodzią do klasztoru św. Nauma, udać się na nurkowanie w Zatoce Kości lub wybrać pieszą wędrówkę po górach Parku Narodowego Galičica.
6. Pula, Chorwacja
Pula to miasto na południowym krańcu półwyspu Istria z zadziwiającą liczbą rzymskich pozostałości architektonicznych. Najbardziej oszałamiające są amfiteatr z I wieku n.e., Świątynia Oktawiana Augusta oraz rzymski łuk triumfalny – Łuk Sergiusza. Natomiast najnowsza atrakcja to Lighting Giants, instalacja świetlna z udziałem dźwigów w stoczni Uljanik. W okolicznych restauracjach można zjeść domowej roboty makaron z Istrii, owoce morza i regionalne dania mięsne, a także pyszne lokalne wino, bo Istria to również dobry region winiarski.
W centrum Puli nie ma plaż, ale wystarczy krótka przejażdżka autobusem do tych na półwyspie Verudela lub do starej osady rybackiej Fažana, skąd można wskoczyć na łódź na wyspę Veli Brijun, jedną z 14 Wysp Briońskich.
Tam można z przyjemnością spędzić pół dnia, wędrując przez park z jeleniami i pawiami. Na początku XIX wieku było to popularne uzdrowisko, a teraz jest to przyjemne miejsce na pieszą wędrówkę.
7. Grenoble, Francja
Ze względu na bliskość Alp, Grenoble jest często postrzegane jako miasto będące bazą do letnich wędrówek po górach bądź jazdy na nartach zimą. Warto je jednak odwiedzić i zostać na dłużej. W Musée de Grenoble znajduje się kolekcja dzieł artystów światowej klasy, takich jak Bonnard, Modigliani i Miró, a oddalony o 2 kilometry Magasin jest wiodącą, współczesną przestrzenią wystawową zbudowaną przez Gustave’a Eiffela. W mieście mieszka wielu studentów, co oznacza obecność wielu dobrych kawiarni, barów i restauracji – przy sprzyjających temperaturach również jesienią można śmiało zjeść posiłek na świeżym powietrzu, chłonąc górską scenerię.
W mieście znajduje się Café de la Table Ronde. Założona w 1739 roku uważana jest za drugą najstarszą kawiarnię we Francji. To dobre miejsce na kawę na tarasie lub francuską kolację.
Koleje linowe z lat 70. XX wieku, zwane „bąbelkami”, łączą miasto z XVIII-wieczną fortecą na szczycie wzgórza La Bastille, z którego roztacza się panoramiczny widok na miasto i otaczające góry.
8. Preweza, Grecja
Nie warto kręcić się tylko w samym centrum Prewezy, bo miasto obfituje w stare, brukowane uliczki oraz urocze nabrzeże. Niewielkie miasteczko ma naprawdę dobrą lokalizację u samego ujścia Zatoki Ambrackiej. Jego burzliwa historia zaowocowała bogatą architektonicznie osadą, z takimi perełkami jak zamek Pantokratora, fort z początku XIX wieku, relikty z epoki weneckiej i otomańskiej oraz kościół Agios Athanasios.
Godzinę spacerem od miasta znajduje się jedna z najdłuższych piaszczystych plaż w Europie, 25-kilometrowa plaża Monolithi z możliwością kempingu.
Będąc na miejscu, warto udać się do jednej z przybrzeżnych tawern na lokalne owoce morza. Istnieje również ogromny wybór wycieczek jednodniowych: od spływu rzeką Acheron i możliwością podziwiania pelikanów nad mokradłami po odwiedzenie miasta Nikopolis.
9. Bari, Włochy
Bari jest radością dla tych, którzy po prostu lubią wędrować i chłonąć późne letnie słońce. Warto zobaczyć XI-wieczną Bazylikę św. Mikołaja, XII-wieczną katedrę i niedawno odrestaurowany Teatro Petruzzelli, w którym odbywają się regularne przedstawienia operowe i baletowe. Nowe Miasto również jest dość stare, ponieważ zostało wzniesione w XIX wieku przez szwagra Napoleona, Joachima Murata, króla Neapolu. Z kolei deptak Via Argiro i Via Sparano to znane dzielnice handlowe.
Dobra kuchnia to kolejny dobry powód, by odwiedzić Bari. Uliczne jedzenie to przede wszystkim legendarne sgagliozze – smażone w głębokim tłuszczu kawałki polenty.
Na Via del Arco Basso kobiety sprzedają ręcznie robiony makaron. Miasto często odbierane jest jako hałaśliwe i głośne, a więc udając się tam, trzeba to zaakceptować. W Bari są też przyzwoite piaszczyste i żwirowe plaże, a także kilka uroczych, nadmorskich kurortów, takich jak Polignano a Mare na wybrzeżu, a pogoda jest sprzyjająca aż do października.
10. Kowno, Litwa
To drugie co do wielkości miasto Litwy, pełne muzeów, galerii i znakomitej architektury. Kowno było stolicą kraju w latach 1920–1940, a ten czas pozostawił po sobie spuściznę w postaci wielu modernistycznych budynków, takich jak monumentalny Kościół Zmartwychwstania Pańskiego. Znajduje się tam również XIV-wieczny zamek w parku Santaka, zaraz przy ujściu rzek Niemenu i Wilii oraz ratusz z XVI wieku, znany wśród kownian jako biały łabędź. Najbardziej niezwykłą atrakcją jest Muzeum Diabłów, które posiada kolekcję 3000 eksponatów z 70 krajów. Narodowe Muzeum Sztuki Mikalojus Konstantinas Čiurlionis poświęcone jest pionierskiemu litewskiemu abstrakcjoniście.
Kowno szczyci się także najstarszymi w kraju kolejkami linowymi z 1930 roku, które gwarantują panoramiczne widoki na miasto.
Pełna restauracji i barów ulica Wileńska jest sercem brukowanego Starego Miasta, a Aleja Wolności położona w Nowym Mieście jest najlepszym miejscem na zakupy. Z kulinariów warto spróbować saltibarsciai, chłodnika litewskiego z buraków ćwikłowych, tradycyjnych potraw z dziczyzny i lokalnego piwa rzemieślniczego. Open Kitchen, czyli targ uliczny na wysepce Niemna, odbywa się w każdy czwartek aż do września, a na obrzeżach miasta znajduje się park Kaunas Lagoon, który jest doskonałym miejscem na relaks, wypożyczenie łodzi lub okoliczny spacer.
Tekst: Marta Mankiewicz