Co pić o poranku, by poprawić swój metabolizm?
Spożywając pokarmy i napoje dobrze działające na pracę jelit, możesz zmniejszyć ich stan zapalny, pożegnać się z nieprzyjemnymi objawami trawiennymi, takimi jak gazy i wzdęcia, a także zwiększyć swoją odporność.
Napoje przyjazne dla jelit można podzielić na dwie kategorie: napoje probiotyczne i napoje „leczące jelita”.
Napoje probiotyczne zawierają te same bakterie, które naturalnie występują w żołądku, a w dodatku dostarczają szereg pożytecznych minerałów. Napoje te są „wstępnie strawione” w procesie fermentacji, co oznacza, że są bogate w składniki odżywcze i łatwe do strawienia przez żołądek. Druga kategoria to napoje „leczące jelita”. Często zawierają aminokwasy lub inne związki, które mogą leczyć problemy jelitowe. Są szczególnie przydatne w łagodzeniu dolegliwości związanych z takimi chorobami jak zespół jelita drażliwego (IBS) lub zespół nieszczelnego jelita.
Wszyscy pragniemy dobrego zdrowia żołądka, więc warto zapoznać się z najlepszymi pomocnikami w utrzymaniu zdrowej sylwetki. Najlepiej pić je wcześnie rano, ponieważ jest to czas, kiedy jelita szczególnie ich potrzebują.
1. Sok z selera naciowego
Korzyści zdrowotne wynikające z picia soku z selera są ogromne. Jest pełen minerałów, witamin A, C i K oraz jest dobrym przeciwutleniaczem, ale co najważniejsze jest również pomocny w procesie trawienia oraz odchudzania. Zawiera dużo cennego błonnika, wspomaga metabolizm i łagodzi ból żołądka.
Zawiera flawonoid o nazwie luteolina, który, jak udowodniono, hamuje stany zapalne jelit.
Aby seler zachował wszystkie swoje właściwości, najlepiej spożywać go na surowo, więc w postaci soku sprawdzi się idealnie.
2. Kombucha
Kombucha nie bez powodu stała się w ostatnich latach fenomenem.
Słodko-kwaśny, orzeźwiający, musujący napój powstaje ze słodzonej herbaty dzięki fermentacji grzybka herbacianego. Jest bogaty w przeciwutleniacze, zawiera wiele zdrowych bakterii i drożdży.
To napój probiotyczny, co oznacza, że obecne w nim bakterie wspomagają trawienie. By wykorzystać jak najwięcej dobra z kombuchy, najlepiej pić ją schłodzoną i niepasteryzowaną oraz nie zwracać uwagi unoszący się grzybek w napoju grzybek, który może się wydawać mało zachęcający – to właśnie on działa cuda.
3. Sok z aloesu
Jest naturalnym środkiem przeczyszczającym, który może pomóc zmniejszyć stan zapalny i złagodzić dyskomfort u osób cierpiących na zespół jelita drażliwego (IBS). Pomaga w przypadku zaparć i przyczynia się do regulacji pH żołądka, więc może być stosowany w leczeniu nieżytu żołądka oraz stanów zapalnych układu pokarmowego.
Warto wiedzieć, że ze względu na właściwości przeczyszczające może powodować dyskomfort trawienny u tych, którzy nie są do niego przyzwyczajeni.
4. Koper włoski
Nasiona kopru włoskiego są tradycyjnym środkiem zwalczającym niestrawność i wzdęcia.
Koper ma pewne właściwości moczopędne, które pomagają w detoksykacji. Nasiona kopru są również pomocne w przyspieszaniu metabolizmu. Wystarczy wymieszać łyżeczkę nasion kopru włoskiego w wodzie i pozostawić na noc. Odcedzić i wypić przygotowany napój następnego dnia.
5. Nasiona kminu rzymskiego
Kminek jest znany z tego, że wpływa na poprawę metabolizmu, przyspiesza trawienie, likwiduje wzdęcia i pomaga we wchłanianiu pokarmu, a przy zbalansowanej diecie może pomóc również w utracie wagi.
Jest również pomocny w tłumieniu głodu i przyspieszaniu procesu spalania tłuszczu.
Namocz 2 łyżeczki suchych nasion kminku w szklance wody na noc. Dobrze wymieszaj i wypij następnego dnia. Zamiast przyrządzania naparu można też zmiażdżyć kminek w moździerzu i dodawać do potraw.
Zachowanie zdrowia nie jest wcale tak trudne, już zmiana tego, co pijesz może dać ulgę twoim jelitom.
Tekst: Marta Mankiewicz