Ogłoszono laureatów Grand Press Photo 2019. Zwycięskie zdjęcia pokazują świat widziany oczami zawodowych fotoreporterów
Grand Press Photo to jeden z najbardziej prestiżowych konkursów fotograficznych w naszym kraju. Gwarancję wysokiego poziomu stanowi udział w nim zawodowych fotoreporterów pracujących w redakcjach prasowych, internetowych, agencjach fotograficznych oraz freelancerów.
Nagrody przyznawane są w 7 kategoriach głównych, takich jak: Wydarzenia, Ludzie, Życie codzienne, Sport, Środowisko, Kultura i rozrywka (od 2017 roku) oraz Portret. W tych samych kategoriach, z wyłączeniem Portretu i Sportu, nagradzane są również najlepsze fotoreportaże. Od czterech lat wyłaniany jest również najlepszy Projekt Dokumentalny i Photo Book.
W tegorocznej edycji oceniane były zdjęcia wykonane między 1 kwietnia 2018 a 31 marca 2019 roku.
W tym roku jury, na czele z norweskim fotoreporterem Epsenem Rassmunsnem – trzykrotnym laureatem nagrody World Press Photo – wskazało zwycięzców z ponad 4,5 tysiąca nadesłanych na konkurs zgłoszeń.
Laureatem nagrody głównej jednogłośnie okrzyknięto Sławomira Kamińskiego z „Gazety Wyborczej”. Oprócz zdobycia tytułu Zdjęcia Roku jego fotografia wygrała również w kategorii Wydarzenia.
Zwycięskie zdjęcie zostało wykonane w sejmie 24 maja 2018 roku, podczas 37 dnia protestu rodziców i opiekunów osób niepełnosprawnych.
Autor uchwycił chwilę starcia jednej z protestujących matek – Iwony Hartwich – ze strażnikiem straży marszałkowskiej, który chciał uniemożliwić rozwieszenie transparentu z informacją w języku angielskim. Miała ona przykuć uwagę zagranicznych mediów, zbierających się w Warszawie przed Zgromadzeniem Parlamentarnym NATO. „To zdjęcie jest dla mnie kwintesencją fotografii – jest tym momentem, jest magią fotografii. To jest taki czas, decydująca chwila, której w materiale video byśmy mogli nawet nie zauważyć. Fotografia ma to właśnie do siebie, że zatrzymuje ten ważny ułamek sekundy” – komentował Kamiński podczas gali rozdania nagród. Przewodniczący jury dodał, że fotografia Kamińskiego posiadała te komponenty, które są niezbędne do zwycięstwa w tak prestiżowym konkursie. Chodzi o to, by za fotografią stała mocna historia, mówiąca wiele o społeczeństwie danego kraju. Ważne też, by zdjęcie nie było jedynie dokumentacją wydarzenia, ale niosło za sobą jakieś głębsze przesłanie i osadzone było w szerszym kontekście realiów Polski.
Fotograf musi nie tylko wykazać się umiejętnością uchwycenia właściwej kompozycji, ale przede wszystkim uczuć, które będą w stanie poruszyć odbiorcę.
Zwycięzca otrzymał nagrodę pieniężną w wysokości 10 tysięcy złotych. Ponadto jego zdjęcie, tak jak wszystkich finalistów, zostanie zaprezentowane na wystawie pokonkursowej oraz w okolicznościowym albumie „Grand Press Photo”.
Zdjęcia zdobywców II i III miejsc za zdjęcia pojedyncze oraz wszystkie zwycięskie zdjęcia fotoreportażowe znajdziecie tutaj.
Zdjęcie główne: Zdjęcie Roku i I miejsce w kategorii Wydarzenia, fot. Sławomir Kamiński „Gazeta Wyborcza”
Tekst: Kinga Dembińska