Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Ogłoszono laureatów Grand Press Photo 2019. Zwycięskie zdjęcia pokazują świat widziany oczami zawodowych fotoreporterów

Najlepsze polskie zdjęcia prasowe zeszłego roku w świetny sposób uchwyciły przede wszystkim ważne wydarzenia i nastroje panujące w naszym kraju.
.get_the_title().

Grand Press Photo to jeden z najbardziej prestiżowych konkursów fotograficznych w naszym kraju. Gwarancję wysokiego poziomu stanowi udział w nim zawodowych fotoreporterów pracujących w redakcjach prasowych, internetowych, agencjach fotograficznych oraz freelancerów.

Fot. Rafał Oleksiewicz, Press Focus, I miejsce w kategorii Sport. Na zdjęciu Niemiec David Siegel, który upada podczas lądowania w drugiej serii konkursu drużynowego Pucharu Świata w Skokach Narciarskich w Zakopanem.

Nagrody przyznawane są w 7 kategoriach głównych, takich jak: Wydarzenia, Ludzie, Życie codzienne, Sport, Środowisko, Kultura i rozrywka (od 2017 roku) oraz Portret. W tych samych kategoriach, z wyłączeniem Portretu i Sportu, nagradzane są również najlepsze fotoreportaże. Od czterech lat wyłaniany jest również najlepszy Projekt Dokumentalny i Photo Book.

W tegorocznej edycji oceniane były zdjęcia wykonane między 1 kwietnia 2018 a 31 marca 2019 roku.

Fot. Dominik Werner, Testigo Documentary, I miejsce w kategorii Środowisko. Skowronki. Pod przyszły przekop Mierzei Wiślanej wycięto ponad 10 tys. drzew. Żeby zdążyć z zakończeniem prac przed okresem ochronnym ptaków, wycinka trwała całą dobę.

W tym roku jury, na czele z norweskim fotoreporterem Epsenem Rassmunsnem – trzykrotnym laureatem nagrody World Press Photo – wskazało zwycięzców z ponad 4,5 tysiąca nadesłanych na konkurs zgłoszeń.

Laureatem nagrody głównej jednogłośnie okrzyknięto Sławomira Kamińskiego z „Gazety Wyborczej”. Oprócz zdobycia tytułu Zdjęcia Roku jego fotografia wygrała również w kategorii Wydarzenia.

Zwycięskie zdjęcie zostało wykonane w sejmie 24 maja 2018 roku, podczas 37 dnia protestu rodziców i opiekunów osób niepełnosprawnych.

Autor uchwycił chwilę starcia jednej z protestujących matek – Iwony Hartwich – ze strażnikiem straży marszałkowskiej, który chciał uniemożliwić rozwieszenie transparentu z informacją w języku angielskim. Miała ona przykuć uwagę zagranicznych mediów, zbierających się w Warszawie przed Zgromadzeniem Parlamentarnym NATO. „To zdjęcie jest dla mnie kwintesencją fotografii – jest tym momentem, jest magią fotografii. To jest taki czas, decydująca chwila, której w materiale video byśmy mogli nawet nie zauważyć. Fotografia ma to właśnie do siebie, że zatrzymuje ten ważny ułamek sekundy” – komentował Kamiński podczas gali rozdania nagród. Przewodniczący jury dodał, że fotografia Kamińskiego posiadała te komponenty, które są niezbędne do zwycięstwa w tak prestiżowym konkursie. Chodzi o to, by za fotografią stała mocna historia, mówiąca wiele o społeczeństwie danego kraju. Ważne też, by zdjęcie nie było jedynie dokumentacją wydarzenia, ale niosło za sobą jakieś głębsze przesłanie i osadzone było w szerszym kontekście realiów Polski.

Fotograf musi nie tylko wykazać się umiejętnością uchwycenia właściwej kompozycji, ale przede wszystkim uczuć, które będą w stanie poruszyć odbiorcę.

Zwycięzca otrzymał nagrodę pieniężną w wysokości 10 tysięcy złotych. Ponadto jego zdjęcie, tak jak wszystkich finalistów, zostanie zaprezentowane na wystawie pokonkursowej oraz w okolicznościowym albumie „Grand Press Photo”.

Fot. Piotr Tracz, dla Agencji Fotograficznej Reporter, I miejsce w kategorii Życie Codzienne. Na zdjęciu dwulatkowie spędzający wakacje we wsi Michalczowa
Fot. Adam Lach, Napo Images dla „Newsweek Polska”, I miejsce w kategorii ludzie. Na zdjęciu:
specjalne posiedzenie Rady Miasta Gdańsk (17.01.2019) w związku z tragiczną śmiercią prezydenta Pawła Adamowicza
fot. Marta Rybicka, I miejsce w kategorii Kultura i rozrywka. Na zdjęciu Dzieci z Dworca Brześć, czyli czeczeńscy uchodźcy, którym dwa lata temu udało się przyjechać do Polski, wciąż mieszkają w ośrodkach dla uchodźców. Zdjęcie zrobione w Galerii Zachęta.
Fot. Waldemar Stube, I miejsce w kategorii Portret. Na zdjęciu Zofia i Aniela – siostry, które w latach 50. jako małe dzieci z niepełnosprawnością intelektualną trafiły do Domu Opieki Sióstr Elżbietanek w Łopiennie i mieszkają tam do dzisiaj. Całe życie razem.
Fot. Magdalena Kacperek, Krakowska Studencka Agencja Fotograficzna AGH, Young Poland – nagroda główna w kategorii ZDJĘCIE POJEDYNCZE. Na zdjęciu przerwa między występami młodych tancerek podczas spektaklu baletowego w Oświęcimiu.
Fot. Piotr Zwarycz, Nagroda FUJIFILM. Na zdjęciu gaszenie pożaru na terenie sortowni śmieci w Siemianowicach Śląskich.
Fot. Aleksander Knitter, www.chojnice.com, Nagroda Providenta. Zdjęcie wykonane w szpitalu w trakcie Chojnickich Dni Fantastyki. Wolontariusze przebrani za bohaterów gier, komiksów i fantastyki odwiedzili najmłodszych pacjentów. Wśród większości dzieci zrobili furorę – jednak show skradła pięcioletnia Sara, która udawała, że nie widzi gości przy łóżku i była jakby nieobecna.
Fot. Piotr Hukało, Trojmiasto.pl / East News, Fotoreportaż – I miejsce w kategorii Wydarzenia. Zdjęcia z dnia zabójstwa i pożegnania prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.
Fot. Justyna Janus, Wpowiecie.pl, Fotoreportaż – I miejsce w kategorii Życie Codzienne. DOkumentacja życia Jasia i Amelki, którzy nie używają powszechnie stosowanej elektroniki dziecięcej.
Fot. Mariusz Janiszewski, Fotoreportaż – I miejsce w kategorii Ludzie. Życie kobiet z pierwszego na świecie ośrodka dla emerytowanych prostytutek w Meksyku.
fot. Maciej Jabłoński, F11 – Studio, Fotoreportaż – I miejsce w kategorii Środowisko. Reportaż powstał podczas antarktycznego rejsu jesienią 2018 roku, autor był członkiem załogi S/Y Selma Expeditions – jachtu, który od kilkunastu lat eksploruje wody Antarktydy.
Fot. Adrian Jaszczak, Fotoreportaż – I miejsce w kategorii Kultura i rozrywka. Zdjęcia powstały podczas Pikniku Country w Mrągowie.

Zdjęcia zdobywców II i III miejsc za zdjęcia pojedyncze oraz wszystkie zwycięskie zdjęcia fotoreportażowe znajdziecie tutaj.

Zdjęcie główne: Zdjęcie Roku i I miejsce w kategorii Wydarzenia, fot. Sławomir Kamiński „Gazeta Wyborcza”
Tekst: Kinga Dembińska

TU I TERAZ