Często towarzyszy ci stres? Sprawdź, co pomoże złagodzić wewnętrzny niepokój
Najlepsze dla naszych jelit są bogate w dobre bakterie probiotyki, które pomagają wzmocnić reakcje przeciwzapalne naszego organizmu, układ odpornościowy, metabolizm i usprawnić pobieranie składników odżywczych, zwalczając przy tym złe bakterie jelitowe. Ale czy probiotyczne produkty pomogą też złagodzić występujące objawy lękowe? Odpowiedzi na to pytanie udzielili naukowcy z szanghajskiego Mental Health Center, którzy przeprowadzili 21 badań, oceniając wpływ probiotyków na objawy lękowe. Ponad połowa z nich (11 z 21) wykazała, że regulacja flory jelitowej pomogła zmniejszyć lęk.
W badaniach stwierdzono, że przyjmowanie preparatów probiotycznych może ukoić wewnętrzny niepokój. Najkorzystniejsze będą zmiany w diecie i wprowadzenie do niej nie tyle suplementów, co produktów probiotycznych.
W 2011 roku w Kanadzie przeprowadzono szereg testów wpływu bakterii probiotycznych na układ psychosomatyczny. W badaniu skupiono się na myszach, które były regularnie karmione probiotykami z rodziny Lactobacillus rhamnosus. W efekcie zaobserwowano u nich o połowę mniejszą obecność hormonu stresu – kortykosteronu – we krwi, zmniejszony poziom lęku oraz mniejszą podatność na depresję w porównaniu do grupy kontrolnej.
Oba badania potwierdziły ważną rolę, jaką bakterie jelitowe odgrywają w komunikacji między mózgiem a jelitami oraz wskazują na możliwości opracowania programów leczenia zaburzeń związanych ze stresem, w tym niepokoju i lęku.
Zatem w jakich produktach szukać dobrych bakterii jelitowych, które pomogą przeciwdziałać uczuciu poddenerwowania?
Probiotyki, czyli dobre bakterie występują wszystkich warzywnych kiszonkach (kapusta kiszona i kimchi jak najbardziej wskazane), tempehu, który powstaje z fermentowanych nasion soi, w japońskiej paście miso, w occie jabłkowym oraz w fermentowanych produktach mlecznych, czyli w jogurtach, kefirach, maślance czy zsiadłym mleku. Dla zdrowia organizmu ważny jest także rytm dobowy. Tak samo jak organizm czuje, że jest już pora na sen, tak samo i układ trawienny działa wedle swojego zegarka. Czasopismo naukowe Journal of Physiological Pharmacology potwierdza, że zdrowie naszych jelit, a co za tym idzie złagodzenie objawów stresu jest również zależne od czasu.
Regularne i niespieszne jedzenie posiłków, najlepiej codziennie o tej samej porze, spowoduje, że układ trawienny będzie mniej obciążony.
Tekst: Marta Mankiewicz