W Chinach stworzono hybrydowy embrion człowieka i małpy

Małpa z wątrobą zbudowaną z ludzkich komórek mogłaby być wykorzystywana jako źródło narządów do przeszczepów – tłumaczą naukowcy. Pozostają jednak wątpliwości natury etycznej.
.get_the_title().

Kontrowersyjny eksperyment przeprowadzony w chińskim laboratorium doprowadził do stworzenia hybrydowego embrionu człowieka i małpy. Na łamach hiszpańskiej gazety „El País” potwierdziła to biolożka Estrella Núñez z Universidad Católica San Antonio w Murcii. Na czele projektu stał Juan Carlos Izpisúa Belmonte z Salk Institute.

Naukowcy wstrzyknęli do zarodka małpy ludzkie komórki macierzyste, które mogą przekształcić się w dowolny rodzaj tkanki.

Núñez nie ujawniła na łamach gazety zbyt wielu szczegółów dotyczących tego eksperymentu, wiadomo jednak, jaki był jego cel. Docelowo miałyby powstać chimery, czyli organizmy zbudowane z komórek różniących się genetycznie. Małpy, które miałyby wątroby czy nerki zbudowane w całości z ludzkich komórek, mogłoby być wykorzystywane jako źródła narządów do przeszczepów.

źródło: el pais

Izpisúa Belmonte w swym wcześniejszym eksperymencie badał, czy do hodowli ludzkich narządów do przeszczepów mogą się nadawać świnie – doświadczenie nie zakończyło się jednak sukcesem. Tym razem wydaje się, że poszło nieco lepiej, choć do wyhodowania w ten sposób organów na przeszczepy jeszcze daleka droga – embriony zostały zniszczone po przepisowych 14 dniach. Badania przeprowadzone zostały w Chinach, gdyż tamtejsze prawo nie jest tak restrykcyjne, jeśli chodzi o hybrydowe embriony.

Tego typu eksperymenty budzą jednak pytania natury etycznej. Oprócz tego, nie wszyscy są przekonani o skuteczności ewentualnych chimer.

Zawsze twierdzę, że nie ma sensu używać do tego ssaków naczelnych. Zazwyczaj są one bardzo małe i ich rozwój trwa zbyt długo – mówi Pablo Ross, badacz weterynarii z University of California, który pracował z Salk Institute przy tworzeniu hybrydowych embrionów łączących komórki świń i ludzi.

Tekst: NS

SURPRISE