Mózgi osób, które są bliskimi przyjaciółmi, odbierają rzeczywistość w ten sam sposób
Nie jest niespodzianką, że wiele nas łączy z naszymi przyjaciółmi. To samo poczucie humoru, podobny gust muzyczny, zamiłowanie do danej formy spędzania czasu czy nawet wybór drużyny, której razem kibicujemy podczas rozgrywek sportowych. Lista wspólnych pasji, zainteresowań, podobnych zachowań lub podglądów na świat może być bardzo długa.
Neuronaukowcy wzięli te podobieństwa pod lupę, odsiewając w procesie badań te cechy wspólne, które na pewno mają na nie bezpośredni wpływ, czyli np. płeć, wiek, pochodzenie i cechy fizyczne.
Chodziło o zbadanie przyjacielskiej relacji na zupełnie innym poziomie. W tym celu naukowcy zaprosili do badania 279 absolwentów studiów. Wypełnili oni odpowiednie formularze, skupiające się w dużej mierze na określeniu stopniu zażyłości między sobą.42 członków tej grupy zgodziło się na rezonans magnetyczny (fMRI). Samo badanie przebiegało tak, jak moglibyśmy sobie wyobrazić test na przyjaźń własnego autorstwa.
Nic przecież nie definiuje jej lepiej niż to, czy nasz przyjaciel śmieje się z przezabawnych – przynajmniej naszym zdaniem – filmików, które mu podsyłamy!
Wychodząc z tego założenia, prowadzący eksperyment naukowcy z University of California i Darthmouth Collage puszczali przyjaźniącym się ze sobą studentom różne filmy. Żeby jednak wyniki było nieco pewniejsze, nie były to jedynie wesołe gify, ale też obrazy o poważniejszej tematyce i treściach. Badanie wykazało, że fale mózgowe przyjaciół zachowują i prezentują się podczas tych seansów w ten sam sposób. Ich zapis na odczytach z maszyn jest niemalże bliźniaczy. Oczywiście im bliższe były sobie badane osoby, tym większe odnotowywano podobieństwa w funkcjonowaniu ich mózgu.
Można było je jednak dostrzec również podczas badania relacji o mniejszym stopniu zażyłości. Dopatrzono się jej nawet między daną osobą a np. przyjaciółmi jej przyjaciela.
– Wyniki naszych badań potwierdzają, że wśród przyjaciół istnieje wiele podobieństw w tym, na co w otaczającym ich świecie zwracają uwagę i jak przetwarzają informacje z niego płynące – komentuje prowadząca badanie dr Carolyn Parkinson dla New York Timesa. – Dzięki temu niektóre osoby tak łatwo się dogadują, a ich relacja zdaje się być naturalna, niewymuszona i przynosząca dużo radości.
Dbajcie więc o swoje przyjaźnie. Genialne umysły muszą się trzymać razem, prawda?
Zdjęcie główne: film „Nietykalni”
Tekst: KD