Ludzki mózg zaczyna gorzej pracować po 27 roku życia

Ludziom przed trzydziestką wydaje się, że są w sile wieku, a ich mózgi wciąż mogą chłonąć wiedzę jak gąbka. Nic bardziej mylnego!
.get_the_title().

Zdaniem ekspertów nasze zdolności umysłowe zaczynają spadać w dość młodym wieku.

Większość ludzi osiąga maksymalny poziom mentalnych zdolności w okolicach 22 roku życia. Mniej więcej w wieku 27 lat poziom ten zaczyna powoli spadać.

Zbadaniem tego zjawiska zajął się profesor Timothy Salthouse z Uniwersytetu w Wirginii. W ciągu siedmiu lat przeanalizował sprawność umysłową dwóch tysięcy zdrowych osób w wieku 18-60 lat. Wyniki zostały opublikowane w czasopiśmie „Neurobiology of Aging”.

Uczestnicy badania musieli rozwiązywać zagadki, zapamiętywać różne słowa oraz szczegóły opowieści, a także dostrzegać wzory i różnice w literach i symbolach. Takie same badania stosuje się w przypadku diagnostyki demencji.

W dziewięciu na dwanaście testów średni wiek najwyższej wydajności umysłowej wyniósł 22 lata. Wyraźny spadek nastąpił u badanych w wieku 27 lat, którzy gorzej radzili sobie w testach szybkości reakcji, rozumowaniu i rozwiązywaniu zagadek wizualnych.

Obszar pamięci pozostawał nienaruszony średnio do 37 roku życia, a zdolności oparte na zgromadzonej wiedzy, potwierdzone w testach słownictwa i ogólnych informacji, pogarszały się dopiero w okolicach 60 roku życia. Zdaniem profesora Salthouse’a te badania potwierdzają, że niektóre aspekty związane z pogorszeniem funkcji poznawczych u zdrowych, wykształconych dorosłych ludzi pojawiają się już w wieku 20-30 lat. Oznacza to, że chcąc zapobiec postępującemu procesowi starzenia, powinniśmy interweniować znacznie wcześniej.

Tekst: KW
Zdjęcia: Unsplash

ZDROWIE