Białe czy czerwone? Jeśli możesz wybierać, postaw na czerwone wino. Wspomoże pracę twoich jelit
Korzyści te płyną z polifenoli, czyli związków, których w czerwonym winie jest znacznie więcej niż w białym winie, cydrze czy piwie.
Do polifenoli należy m.in. resweratrol – substancja znajdująca się w skórce czerwonych winogron, która działa jako paliwo dla pożytecznych mikroorganizmów bytujących w naszych jelitach.
Miliardy bakterii i innych mikroorganizmów żyjących w układzie pokarmowym pomagają nam zachować zdrowie i odpowiednią perystaltykę jelit. Coraz więcej badań sugeruje, że niewielkie zmiany w naszej florze bakteryjnej mogą uczynić nas bardziej podatnymi na zespół jelita drażliwego, choroby serca i otyłość, a nawet mogą wpłynąć na nasz nastrój i zdrowie psychiczne. Co za tym idzie, nasza dieta, styl życia i niektóre rodzaje przyjmowanych leków mogą przyczynić się do zaburzenia tego doskonale zrównoważonego ekosystemu jelitowego.
Badanie wiążące wino z pracą jelit opublikowano w czasopiśmie „Gastroenterology”. Jego uczestnicy, którzy pochodzili z Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych i Holandii, zostali zapytani o swoją dietę oraz o to, ile i jaki rodzaj alkoholu zazwyczaj piją.
Mikroflora jelitowa osób pijących czerwone wino była bardziej zróżnicowana niż w przypadku osób, które go nie piły.
Różnorodność mikroflory jelit zwiększała się wraz ze wzrostem spożycia czerwonego wina. Miało to miejsce również przy okazjonalnym piciu (jeden kieliszek tygodniowo). Żaden z uczestników badania nie był alkoholikiem – naukowcy podkreślają, że intensywne spożywanie alkoholu nie jest zalecane i dałoby przeciwny do oczekiwanego efekt powiązany z pogorszeniem ogólnego stanu zdrowia.
– To badanie obserwacyjne, więc nie możemy udowodnić, że efekt, który widzimy, jest spowodowany tylko i wyłącznie przez czerwone wino. – mówi dr Caroline Le Roy.
Jednak jeśli musisz wybrać napój alkoholowy, postaw na czerwone wino. Może wywierać korzystny wpływ na ciebie i twoje drobnoustroje jelitowe, co z kolei może również pomóc zmniejszyć ryzyko chorób serca.
Le Roy dodała również, że chciałaby przeprowadzić badanie uzupełniające, podczas którego poda badanym czerwone wino oraz sam sok z czerwonych winogron, aby dokładnie sprawdzić, jaki wpływ ma każdy z napojów na mikroflorę jelitową. – Wiemy coraz więcej o bakteriach jelitowych, ale wciąż potrzebujemy kolejnych badań. Jednak jednego jesteśmy pewni – im większa różnorodność bakteryjna, tym lepiej dla naszego zdrowia – mówi Le Roy.
– Wyniki tego badania są interesujące, a wpływ naszej diety na bakterie w jelitach jest naprawdę ekscytującą dziedziną nauki. Potrzebne są jednak dalsze badania przed wyciągnięciem dokładnych wniosków na temat jakichkolwiek związków między spożyciem czerwonego wina a zmianami flory jelitowej oraz tego, czy może to przynieść wymierne korzyści zdrowotne – mówi Alex White, asystent naukowy w British Nutrition Foundation.
Należy pamiętać, że wysoki poziom spożycia alkoholu wiąże się ze zwiększonym ryzykiem problemów zdrowotnych, w tym niektórych nowotworów, chorób serca, udarów i chorób wątroby. W celu utrzymania niskiego poziomu ryzyka zdrowotnego związanego z alkoholem zaleca, by nie spożywać go w nadmiarze. Wypijanie kieliszka wina może przyczynić się do poprawy, ale pamiętajmy, by ten fakt nie stał się pretekstem do upijania się. Polifenole znajdują się również w wielu owocach i warzywach!
Tekst: Marta Mankiewicz